Laptopy od rządu. Czy będzie można je sprzedać?

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
Premier: od września tego roku wszyscy uczniowie IV klas otrzymają nieodpłatnie laptopy
Premier: od września tego roku wszyscy uczniowie IV klas otrzymają nieodpłatnie laptopy TVN24
wideo 2/6
TVN24Premier: od września tego roku wszyscy uczniowie IV klas otrzymają nieodpłatnie laptopy

Zostaną wprowadzone rozwiązania uniemożliwiające odsprzedaż laptopów, które w przyszłym roku otrzymają czwartoklasiści – zapowiedział pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.

W ubiegły wtorek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że począwszy od września tego roku, wszyscy uczniowie IV klasy otrzymają nieodpłatnie laptopy, które będą służyły im przez kolejne lata edukacji.

Cieszyński wyjaśnił w poniedziałek w programie "Siódma 9", że laptopy będą przechodziły na własność uczniów i rodziców. - Ci, którzy otrzymają sprzęt, będą mieli bezpłatny dostęp do oprogramowania niezbędnego do tego, żeby go efektywnie wykorzystać w szkole - dodał.

Kwestia odsprzedaży laptopów

Zapowiedział, że zostaną wprowadzone przepisy, które uniemożliwią odsprzedaż laptopów. - Zaproponujemy w projekcie ustawy rozwiązania, które będą zapobiegały ewentualnej możliwości sprzedaży tego sprzętu. Trzeba się tak zabezpieczyć, że gdyby ktoś chciał sprzedać laptop na czarnym rynku, jego wartość byłaby bliska zeru - wskazał.

Zapytany o ochronę sprzętu przekazywanego czwartoklasistom przed niepożądanymi treściami, poinformował, że powstaje projekt ustawy, "która zapewni każdemu z rodziców, bez względu na to, czy dziecko dostało laptop, czy nie, dostęp do bezpłatnej usługi, która umożliwi blokadę treści niepożądanych".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości