Kontrolerzy zarzucają "manipulowanie danymi". Minister apeluje o porozumienie

Źródło:
TVN24 Biznes
Relacja po posiedzeniu sejmowej podkomisji transportu lotniczego
Relacja po posiedzeniu sejmowej podkomisji transportu lotniczego
wideo 2/12
Relacja po posiedzeniu sejmowej podkomisji transportu lotniczego

Rozmowy kierownictwa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej nadal nie doprowadziły do porozumienia z kontrolerami. Po wymianie zdań między ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem a przedstawicielami związku zawodowego kontrolerów na sejmowej podkomisji negocjacje zostały zawieszone.

Jeszcze przed rozpoczęciem posiedzenia podkomisji stałej do spraw transportu lotniczego nowa prezes PAŻP-u Anita Oleksiak była pytana w rozmowie z Radomirem Witem, reporterem TVN24 o swoje doświadczenie w branży lotniczej. - Mam odpowiednie przygotowanie, mam bardzo wykształcenie, skończyłam studia menedżerskie, zarządzałam wieloma instytucjami, które są duże w kontekście budżetu i zarządzania menedżerskiego, tak że mam przygotowanie - odpowiedziała.

Przyznała, że w branży lotniczej nie ma doświadczenia. - Nie mam doświadczenia, jeżeli chodzi o branżę lotniczą, natomiast mam bardzo dobre wykształcenie menedżerskie - podkreśliła Oleksiak.

Dopytywana, czy nie boi się, że to może stanąć na przeszkodzie do znalezienia wspólnego języka z kontrolerami, stwierdziła, że nie sądzi, by tak się stało. - Nie sądzę, bo (...) współpracuje z prezesem (Maciej - red.) Rodakiem. Pan prezes Rodak jest to bardzo doświadczona osoba w zakresie branży lotniczej, w zasadzie od zawsze pracowała, był to pierwszy prezes, który zakładał PAŻP, tak że zna tych ludzi, współpracuje i wszyscy darzą go bardzo dużym szacunkiem - mówiła Anita Oleksiak. Jak podkreśliła, liczy, że uda się dojść do porozumienia z kontrolerami.

Posiedzenie podkomisji ds. transportu lotniczego rozpoczęło się około godziny 10. Wzięli w nim udział - oprócz prezes PAŻP-u - m.in. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson oraz przedstawiciele kontrolerów. Tematem posiedzenia był trwający konflikt w PAŻP. Posiedzenie zakończyło się po godzinie 11.

- Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zgodziła się na wszystkie postulaty strony społecznej, które dotyczyły bezpieczeństwa lotów, to między innymi przywrócenie zasady pracy w obsadzie dwuosobowej, to poddanie się przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej audytom ze strony organizacji europejskiej Eurocontrol i EASA, przywrócenie organizowania dla pracowników dnia poświęconego sprawom bezpieczeństwa, zwiększenie znaczenia osoby odpowiedzialnej za politykę bezpieczeństwa w organizacji oraz przyjęcie właściwej roli ocen ryzyka i analiz bezpieczeństwa - mówił Andrzej Adamczyk.

Konflikt w PAŻP

Jak poinformował minister, łącznie strona społeczna zgłosiła 24 postulaty odnoszące się do kwestii bezpieczeństwa ruchu lotniczego. - Wszystkie są parafowane i są uzgodnione - powiedział Adamczyk, prezentując dokument w tej sprawie.

Szef MI mówił, że "wyzwania negocjacyjne, przed jakimi obecnie stoimy, nie dotyczą już spraw bezpieczeństwa". - Obecnie negocjujemy właściwie wyłącznie kwestie wynagrodzeń i czasu pracy i dyskutujemy nad oczekiwaniami kontrolerów, które dotyczą znacznego zwiększenia ich pensji - wskazał minister infrastruktury.

- To kwestie nowego regulaminu wynagradzania, wprowadzonego przez poprzednie kierownictwo Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej stały się bezpośrednim zarzewiem obecnie trwającego konfliktu. PAŻP zaproponowała zatem powrót do stanu sprzed jego wprowadzenia, czyli kierownictwo położyło na stole propozycję, aby wrócić do zasad i wynagradzania sprzed okresu covidowego, co później w konsekwencji doprowadziło do przygotowania nowego regulaminu wynagradzania, którym te wynagrodzenia obniżono - powiedział szef MI.

Adamczyk zwrócił uwagę, że pandemia doprowadziła do zmniejszenia ruchu lotniczego w Polsce. - Ten ruch się odbudowuje, ale jest to proces, który potrwa jeszcze kilka lat. Liczba operacji lotniczych w Warszawie, czyli liczba startów i lądowań jest obecnie około 30 procent mniejsza niż w ostatnim niecovidowym roku, czyli 2019 roku (...), czyli ten nakład pracy kontrolerów i wszystkich służb na lotnisku i okołolotniskowych jest zmniejszony o około 30 procent - powiedział minister.

Zarobki kontrolerów

Szef MI zwrócił uwagę, że "mniejsza liczba operacji lotniczych ma bezpośredni wpływ na sytuację finansową Agencji". - Polska Agencji Żeglugi Powietrznej utrzymuje się z opłat za realizację przelotów, na kierowanie tych samolotów. To jest źródło dochodów, które wynikają z opłat wnoszonych przez organizacje lotnicze, linie lotnicze - tłumaczył minister infrastruktury.

W jego ocenie "kontrolerzy ruchu lotniczego w Polsce są bardzo dobrze wynagradzani". - To jest poza wszelką dyskusją. Przedstawiciele tego zawodu są odpowiedzialni za życie i zdrowie tysięcy osób każdego dnia (...) i dlatego ich zarobki są bardzo wysokie, nie tylko na tle odpowiedzialnych zawodów, ale także na tle kontrolerów w innych krajach europejskich - powiedział Adamczyk.

Jak wskazywał spośród kontrolerów można wyróżnić dwie grupy: tych, którzy odpowiadają za Lotnisko Chopina w Warszawie oraz pozostałych kontrolerów, którzy pracują na lotniskach regionalnych. Adamczyk przekazał, że pierwsza grupa zarabia obecnie średnio "33 500 złotych miesięcznie, zaś kontrolerzy z pozostałych regionów to około 18 500 złotych miesięcznie".

Kontrolerzy odpowiadają

Kontrolerzy w odpowiedzi na słowa ministra Adamczyka przyznali, że jedyne zdanie, z którym mogą się zgodzić, że bezpieczeństwo nie ma ceny.

- Panie ministrze, ktoś pana okłamuje, ktoś pana wprowadza w błąd. To, co usłyszeliśmy przed chwilą (...) odbiera nam nadzieję na zawarcie porozumienia. Zostaliśmy oskarżeni, a premier obiecywał, że jesteście otwarci i chętni do współpracy i do dogadania się z nami - mówił Andrzej Fenrych, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego.

W jego ocenie przedstawiciele rządu "manipulują danymi". - Mówicie, że godzina pracy polskiego kontrolera dla Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej jest tak droga. W Europie wynosiła średnio 119 euro, w Polsce 120 euro. To jest ta szokująca różnica? - pytał Fenrych.

Odnosił się również do słów dotyczących mniejszego ruchu lotniczego. - Mówicie państwo, że samoloty nie latają. W grudniu ubiegłego roku było 90 procent rekordowego roku 2019, w pandemii. To, że teraz ruch spadł, to jest w dużej części waszą winą, bo zwolniliście z pracy ludzi (...) więc, kto ma ten ruch obrobić? Nie ma takiej możliwości, zrzucacie winę na nas - zauważył wiceprzewodniczący związku.

Ponadto poruszył temat podwyżek wynagrodzeń. - Mówicie państwo, że żądamy 30 procent podwyżki dla Warszawy - to też nie jest prawda. To, co wczoraj (w niedzielę - red.) zostało położone po wielogodzinnych negocjacjach na stole, to jest tylko częścią tego, co zarabialiśmy w 2019 roku, a te podwyżki, o których mówimy, wedle naszego planu i wyobrażenia, jak powinna wyglądać Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, mają trafić głównie do kontrolerów z ośrodków terenowych - wyjaśniał.

- To nieprawda, panie ministrze, my chcemy się dogadać, ale wy robicie wszystko, żeby to się nie stało - stwierdził Andrzej Fenrych.

Poinformował również, że w poniedziałek kontrolerzy złożyli w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pismo skierowane do premiera Mateusza Morawieckiego. - Cała Polska widziała, jak obiecywał otwartość, chęć pomocy, więc teraz oczekujemy, że pan premier się włączy i myślę, że to on staje się instancją, która będzie w stanie pomóc, bo na naszym poziomie, na kolejnym posiedzeniu komisji infrastruktury, odbieracie nam państwo nadzieję - powiedział Fenrych.

Reporter TVN24 Artur Molęda relacjonował w poniedziałek wieczorem, że spotkanie przedstawicieli kontrolerów z delegacją PAŻP ostatecznie w poniedziałek się odbyło (pierwotnie rozmowy były zaplanowane na 14), jednak nie było to wznowienie rozmów. Dotyczyło bezpieczeństwa lotów i wyjaśnienia kwestii przestrzegania dotychczasowych ustaleń.

Autorka/Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN

Pozostałe wiadomości

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

Finał negocjacji pomiędzy Volkswagenem a związkami zawodowymi. Zarząd spółki wycofał się z żądania obniżki płac o 10 procent i zobowiązał się, że nie będzie natychmiastowego zamykania zakładów i zwolnień. Jednak w dłuższej perspektywie firma zlikwiduje 35 tysięcy stanowisk pracy.

Likwidacja 35 tysięcy stanowisk pracy. Gigant porozumiał się ze związkami

Likwidacja 35 tysięcy stanowisk pracy. Gigant porozumiał się ze związkami

Źródło:
Reuters

W 2025 roku wchodzą w życie zmienione przepisy dotyczące podatku od nieruchomości w zakresie miejsc postojowych i garaży. Za ich sprawą stawka daniny w przypadku części właścicieli spadnie dziesięciokrotnie. Warunek jest następujący: są to wyodrębnione prawnie (oddzielna księga wieczysta) miejsca postojowe stanowiące część budynku mieszkalnego. Stawka w przypadku wolnostojących garaży zostaje po staremu.

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP

Biedronka przeznaczy prawie 450 milionów złotych w skali roku na podwyżki dla pracowników na podstawowych stanowiskach - poinformowała w piątek spółka. Średni wzrost wynagrodzenia zatrudnionych na stanowisku sprzedawca-kasjer ma wynieść 10,5 procent. Wcześniej o podwyżkach wynagrodzeń informował Lidl.

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Mlekovita oraz Milkpol spełniły warunki w postępowaniu i złożyły najkorzystniejsze oferty zakupu masła, które chce sprzedać Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych - wynika z informacji opublikowanej w piątek na stronie Agencji.

Kto kupi rządowe masło?

Kto kupi rządowe masło?

Źródło:
PAP

Marcin Romanowski - podejrzany w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości i ścigany Europejskim Nakazem Aresztowania - korzysta z azylu politycznego na Węgrzech, udzielonego mu przez rząd Viktora Orbana. Mimo kontrowersji, polityk wciąż pobiera poselską pensję. Zajrzeliśmy do jego oświadczenia majątkowego, aby sprawdzić, co wiadomo o jego finansach.

Oto majątek Marcina Romanowskiego

Oto majątek Marcina Romanowskiego

Źródło:
tvn24.pl

Ryszard Petru podpisał umowę zlecenie na pracę w Wigilię w jednym z warszawskich dyskontów - tak wynika z wpisu opublikowanego przez polityka koalicyjnego klubu Polski 2050 na platformie X. Petru wcześniej wypowiadał się przeciwko wprowadzeniu dodatkowego dnia wolnego 24 grudnia.

Petru zatrudnił się w dyskoncie. "Podpisałem umowę"

Petru zatrudnił się w dyskoncie. "Podpisałem umowę"

Źródło:
tvn24.pl
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia w wysokości niemal 270 tysięcy złotych każda. Oto liczby, które wylosowano 20 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec poinformował w piątek o wynikach audytów w Rządowym Centrum Legislacji i instytutach podległych kancelarii premiera z czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości. - Zażądaliśmy zwrotu aż 63 milionów 800 tysięcy złotych przez instytucje, podmioty, które były obdzielane przez premiera Mateusza Morawieckiego środkami publicznymi - mówił szef KPRM.

"Zażądaliśmy zwrotu aż 63 milionów 800 tysięcy złotych"

"Zażądaliśmy zwrotu aż 63 milionów 800 tysięcy złotych"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane dotyczące sprzedaży detalicznej. W listopadzie sprzedaż detaliczna w cenach stałych była wyższa niż przed rokiem o 3,1 procent. W porównaniu z październikiem 2024 roku odnotowano spadek sprzedaży detalicznej o 1,2 procent.

"Śmierć konsumenta ogłoszono za wcześnie"

"Śmierć konsumenta ogłoszono za wcześnie"

Źródło:
PAP

W niedzielę 22 grudnia sklepy będą otwarte, a w Wigilię handel będzie dozwolony ustawowo do godziny 14.00. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku 24 grudnia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, a trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

Nasilające się niedobory paliwa na ogarniętej kryzysem energetycznym Kubie widoczne są poprzez wydłużające się z dnia na dzień kolejki do stacji paliw - donoszą niezależne kubańskie media.

Nawet trzy dni w kolejce po paliwo

Nawet trzy dni w kolejce po paliwo

Źródło:
PAP

Uwaga na SMS-y lub e-maile o konieczności uregulowania drobnej niedopłaty za paczkę bądź zaktualizowania swoich danych, by ją dostarczono - alarmuje zespół CERT Polska, działający w instytucie NASK. Zamieszone w nich linki często kierują do stron, które są łudząco podobne do serwisów firm kurierskich.

Powrót oszustw na "niedostarczoną paczkę". Ostrzeżenie

Powrót oszustw na "niedostarczoną paczkę". Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Izba Reprezentantów zagłosowała w czwartek wieczorem przeciwko projektowi prowizorium budżetowego popartego przez Donalda Trumpa. Jeśli Kongres nie przyjmie nowego prowizorycznego budżetu, od soboty zacznie się "shutdown", czyli zamknięcie większości instytucji federalnych.

Ryzyko "shutdownu" wzrasta. Zostało mało czasu

Ryzyko "shutdownu" wzrasta. Zostało mało czasu

Źródło:
PAP

Sąd Rejonowy w Gliwicach wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości Rafako - poinformowała spółka w komunikacie. Rafako złożyło wniosek o ogłoszenie upadłości spółki we wrześniu.

Sąd ogłosił upadłość wielkiej polskiej firmy

Sąd ogłosił upadłość wielkiej polskiej firmy

Źródło:
PAP

- Trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny, ale nie ma planów redukcji stawki VAT na żywność - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Minister oczekuje, że w czwartym kwartale gospodarka będzie rosła w tempie 2,8-2,9 procent.

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP

Roman Szyszko złożył oświadczenie o rezygnacji z pełnienia funkcji wiceprezesa zarządu spółki Energa z dniem 31 grudnia 2024 roku - poinformowała w czwartek spółka w komunikacie giełdowym.

Wiceprezes giganta rezygnuje

Wiceprezes giganta rezygnuje

Źródło:
PAP

Senat w czwartek zaproponował blisko 30 poprawek do ustawy budżetowej na 2025 rok. Ustawa wróci teraz do Sejmu. Poprawki miały na celu między innymi dostosowanie planów wieloletnich zapisanych już w budżecie do niedawnych uchwał rządu.

Budżet państwa z senackimi poprawkami

Budżet państwa z senackimi poprawkami

Źródło:
PAP

Tym razem moje dzieci wprost mnie oszukały. Pismo było skomplikowane, z odnośnikami do paragrafów innych dokumentów prawnych, których ja nie mam w głowie – stwierdził w rozmowie z "Forbesem" Zygmunt Solorz, założyciel i większościowy akcjonariusz Cyfrowego Polsatu. - Polegałem na tym, co mówią mi dzieci, i to był duży błąd - dodał.

Solorz: to był duży błąd

Solorz: to był duży błąd

Źródło:
PAP

Anna Dereszowska opisała w mediach społecznościowych swoje problemy z serwisem Cinkciarz.pl. "5 listopada wpłaciłam na konto bardzo znaczącą dla nas kwotę polskich złotych celem wymiany na euro. Do dnia dzisiejszego te pieniądze do mnie nie wróciły" - napisała aktorka. "Robimy, co w naszej mocy, aby wywiązać się z zaległości" - odpowiadają przedstawiciele internetowego kantoru.

Duży przelew i kłopoty z wypłatą. "Do dnia dzisiejszego te pieniądze do mnie nie wróciły"

Duży przelew i kłopoty z wypłatą. "Do dnia dzisiejszego te pieniądze do mnie nie wróciły"

Źródło:
tvn24.pl