Kontrolerzy zarzucają "manipulowanie danymi". Minister apeluje o porozumienie

Źródło:
TVN24 Biznes
Relacja po posiedzeniu sejmowej podkomisji transportu lotniczego
Relacja po posiedzeniu sejmowej podkomisji transportu lotniczego
wideo 2/12
Relacja po posiedzeniu sejmowej podkomisji transportu lotniczego

Rozmowy kierownictwa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej nadal nie doprowadziły do porozumienia z kontrolerami. Po wymianie zdań między ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem a przedstawicielami związku zawodowego kontrolerów na sejmowej podkomisji negocjacje zostały zawieszone.

Jeszcze przed rozpoczęciem posiedzenia podkomisji stałej do spraw transportu lotniczego nowa prezes PAŻP-u Anita Oleksiak była pytana w rozmowie z Radomirem Witem, reporterem TVN24 o swoje doświadczenie w branży lotniczej. - Mam odpowiednie przygotowanie, mam bardzo wykształcenie, skończyłam studia menedżerskie, zarządzałam wieloma instytucjami, które są duże w kontekście budżetu i zarządzania menedżerskiego, tak że mam przygotowanie - odpowiedziała.

Przyznała, że w branży lotniczej nie ma doświadczenia. - Nie mam doświadczenia, jeżeli chodzi o branżę lotniczą, natomiast mam bardzo dobre wykształcenie menedżerskie - podkreśliła Oleksiak.

Dopytywana, czy nie boi się, że to może stanąć na przeszkodzie do znalezienia wspólnego języka z kontrolerami, stwierdziła, że nie sądzi, by tak się stało. - Nie sądzę, bo (...) współpracuje z prezesem (Maciej - red.) Rodakiem. Pan prezes Rodak jest to bardzo doświadczona osoba w zakresie branży lotniczej, w zasadzie od zawsze pracowała, był to pierwszy prezes, który zakładał PAŻP, tak że zna tych ludzi, współpracuje i wszyscy darzą go bardzo dużym szacunkiem - mówiła Anita Oleksiak. Jak podkreśliła, liczy, że uda się dojść do porozumienia z kontrolerami.

Posiedzenie podkomisji ds. transportu lotniczego rozpoczęło się około godziny 10. Wzięli w nim udział - oprócz prezes PAŻP-u - m.in. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson oraz przedstawiciele kontrolerów. Tematem posiedzenia był trwający konflikt w PAŻP. Posiedzenie zakończyło się po godzinie 11.

- Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zgodziła się na wszystkie postulaty strony społecznej, które dotyczyły bezpieczeństwa lotów, to między innymi przywrócenie zasady pracy w obsadzie dwuosobowej, to poddanie się przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej audytom ze strony organizacji europejskiej Eurocontrol i EASA, przywrócenie organizowania dla pracowników dnia poświęconego sprawom bezpieczeństwa, zwiększenie znaczenia osoby odpowiedzialnej za politykę bezpieczeństwa w organizacji oraz przyjęcie właściwej roli ocen ryzyka i analiz bezpieczeństwa - mówił Andrzej Adamczyk.

Konflikt w PAŻP

Jak poinformował minister, łącznie strona społeczna zgłosiła 24 postulaty odnoszące się do kwestii bezpieczeństwa ruchu lotniczego. - Wszystkie są parafowane i są uzgodnione - powiedział Adamczyk, prezentując dokument w tej sprawie.

Szef MI mówił, że "wyzwania negocjacyjne, przed jakimi obecnie stoimy, nie dotyczą już spraw bezpieczeństwa". - Obecnie negocjujemy właściwie wyłącznie kwestie wynagrodzeń i czasu pracy i dyskutujemy nad oczekiwaniami kontrolerów, które dotyczą znacznego zwiększenia ich pensji - wskazał minister infrastruktury.

- To kwestie nowego regulaminu wynagradzania, wprowadzonego przez poprzednie kierownictwo Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej stały się bezpośrednim zarzewiem obecnie trwającego konfliktu. PAŻP zaproponowała zatem powrót do stanu sprzed jego wprowadzenia, czyli kierownictwo położyło na stole propozycję, aby wrócić do zasad i wynagradzania sprzed okresu covidowego, co później w konsekwencji doprowadziło do przygotowania nowego regulaminu wynagradzania, którym te wynagrodzenia obniżono - powiedział szef MI.

Adamczyk zwrócił uwagę, że pandemia doprowadziła do zmniejszenia ruchu lotniczego w Polsce. - Ten ruch się odbudowuje, ale jest to proces, który potrwa jeszcze kilka lat. Liczba operacji lotniczych w Warszawie, czyli liczba startów i lądowań jest obecnie około 30 procent mniejsza niż w ostatnim niecovidowym roku, czyli 2019 roku (...), czyli ten nakład pracy kontrolerów i wszystkich służb na lotnisku i okołolotniskowych jest zmniejszony o około 30 procent - powiedział minister.

Zarobki kontrolerów

Szef MI zwrócił uwagę, że "mniejsza liczba operacji lotniczych ma bezpośredni wpływ na sytuację finansową Agencji". - Polska Agencji Żeglugi Powietrznej utrzymuje się z opłat za realizację przelotów, na kierowanie tych samolotów. To jest źródło dochodów, które wynikają z opłat wnoszonych przez organizacje lotnicze, linie lotnicze - tłumaczył minister infrastruktury.

W jego ocenie "kontrolerzy ruchu lotniczego w Polsce są bardzo dobrze wynagradzani". - To jest poza wszelką dyskusją. Przedstawiciele tego zawodu są odpowiedzialni za życie i zdrowie tysięcy osób każdego dnia (...) i dlatego ich zarobki są bardzo wysokie, nie tylko na tle odpowiedzialnych zawodów, ale także na tle kontrolerów w innych krajach europejskich - powiedział Adamczyk.

Jak wskazywał spośród kontrolerów można wyróżnić dwie grupy: tych, którzy odpowiadają za Lotnisko Chopina w Warszawie oraz pozostałych kontrolerów, którzy pracują na lotniskach regionalnych. Adamczyk przekazał, że pierwsza grupa zarabia obecnie średnio "33 500 złotych miesięcznie, zaś kontrolerzy z pozostałych regionów to około 18 500 złotych miesięcznie".

Kontrolerzy odpowiadają

Kontrolerzy w odpowiedzi na słowa ministra Adamczyka przyznali, że jedyne zdanie, z którym mogą się zgodzić, że bezpieczeństwo nie ma ceny.

- Panie ministrze, ktoś pana okłamuje, ktoś pana wprowadza w błąd. To, co usłyszeliśmy przed chwilą (...) odbiera nam nadzieję na zawarcie porozumienia. Zostaliśmy oskarżeni, a premier obiecywał, że jesteście otwarci i chętni do współpracy i do dogadania się z nami - mówił Andrzej Fenrych, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego.

W jego ocenie przedstawiciele rządu "manipulują danymi". - Mówicie, że godzina pracy polskiego kontrolera dla Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej jest tak droga. W Europie wynosiła średnio 119 euro, w Polsce 120 euro. To jest ta szokująca różnica? - pytał Fenrych.

Odnosił się również do słów dotyczących mniejszego ruchu lotniczego. - Mówicie państwo, że samoloty nie latają. W grudniu ubiegłego roku było 90 procent rekordowego roku 2019, w pandemii. To, że teraz ruch spadł, to jest w dużej części waszą winą, bo zwolniliście z pracy ludzi (...) więc, kto ma ten ruch obrobić? Nie ma takiej możliwości, zrzucacie winę na nas - zauważył wiceprzewodniczący związku.

Ponadto poruszył temat podwyżek wynagrodzeń. - Mówicie państwo, że żądamy 30 procent podwyżki dla Warszawy - to też nie jest prawda. To, co wczoraj (w niedzielę - red.) zostało położone po wielogodzinnych negocjacjach na stole, to jest tylko częścią tego, co zarabialiśmy w 2019 roku, a te podwyżki, o których mówimy, wedle naszego planu i wyobrażenia, jak powinna wyglądać Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, mają trafić głównie do kontrolerów z ośrodków terenowych - wyjaśniał.

- To nieprawda, panie ministrze, my chcemy się dogadać, ale wy robicie wszystko, żeby to się nie stało - stwierdził Andrzej Fenrych.

Poinformował również, że w poniedziałek kontrolerzy złożyli w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pismo skierowane do premiera Mateusza Morawieckiego. - Cała Polska widziała, jak obiecywał otwartość, chęć pomocy, więc teraz oczekujemy, że pan premier się włączy i myślę, że to on staje się instancją, która będzie w stanie pomóc, bo na naszym poziomie, na kolejnym posiedzeniu komisji infrastruktury, odbieracie nam państwo nadzieję - powiedział Fenrych.

Reporter TVN24 Artur Molęda relacjonował w poniedziałek wieczorem, że spotkanie przedstawicieli kontrolerów z delegacją PAŻP ostatecznie w poniedziałek się odbyło (pierwotnie rozmowy były zaplanowane na 14), jednak nie było to wznowienie rozmów. Dotyczyło bezpieczeństwa lotów i wyjaśnienia kwestii przestrzegania dotychczasowych ustaleń.

Autorka/Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN

Pozostałe wiadomości

Rząd Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej wprowadza cyfryzację granic i systemu imigracyjnego, aby zwiększyć bezpieczeństwo i poprawić komfort obsługi dla podróżnych. Od kwietnia 2025 roku wszyscy podróżni, od których nie wymagana jest wiza, aby móc podróżować do Zjednoczonego Królestwa, będą musieli posiadać Elektroniczną Autoryzację Podróży. 

Nowe zasady podróżowania do Wielkiej Brytanii

Nowe zasady podróżowania do Wielkiej Brytanii

Źródło:
tvn24.pl

"W interesie publicznym składam petycję w celu ustanowienia Wigilii Bożego Narodzenia dniem ustawowo wolnym od pracy" - czytamy w piśmie skierowanym do Senatu. Jak pisze środowa "Rzeczpospolita", powołując się na wyjaśnienia Miłosza Motyki, wiceministra klimatu i rzecznika PSL, Polskie Stronnictwo Ludowe "przeanalizuje petycję i nie wyklucza, że będzie rozmawiał na jej temat z innymi koalicjantami". - Jestem otwarty na tego typu dyskusję - odpowiada poseł Lewicy Tomasz Trela.

Nowy dzień wolny od pracy? Jest apel

Nowy dzień wolny od pracy? Jest apel

Źródło:
"Rzeczpospolita", tvn24.pl

Wśród absolwentów Collegium Humanum byli między innymi politycy, prezesi i członkowie zarządów spółek Skarbu Państwa, oficerowie służb specjalnych i dowódcy wojskowi - wynika z dziennikarskiego śledztwa. Na opublikowanej przez "Newsweek" liście osób, które zrobiły dyplom MBA na Collegium Humanum, znalazła się między innymi żona Ryszarda Czarneckiego Emilia H.  

Dyplom w trzy miesiące. Kto ukończył Collegium Humanum?

Dyplom w trzy miesiące. Kto ukończył Collegium Humanum?

Źródło:
tvn24.pl

Z ubezpieczeń szkolnych korzysta około 80 procent polskich uczniów - wynika z szacunków branży. Polisy grupowe są tańsze, ale też niższe są odszkodowania, dlatego niektórzy rodzice wolą poszukać indywidualnej ochrony. Czy ubezpieczenie szkolne jest obowiązkowe? Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie polisy? I czy można ubezpieczyć się podwójnie - i w szkole, i samodzielnie?

"Na jutro przynosimy pieniądze". Branża: popularność jest duża

"Na jutro przynosimy pieniądze". Branża: popularność jest duża

Źródło:
tvn24.pl

Zamykamy rozdział inflacji - oznajmiła w komunikacie główna doradczyni Białego Domu ds. gospodarki, Lael Brainard, po publikacji danych, według których wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI) wyniósł w sierpniu 2,5 procent. Gospodarka, a w szczególności inflacja, są istotnymi tematami trwającej kampanii prezydenckiej w USA.

Biały Dom ogłasza "zamknięcie rozdziału inflacji"

Biały Dom ogłasza "zamknięcie rozdziału inflacji"

Źródło:
PAP

Koszt pogrzebu w 2024 roku z kremacją wahał się w przedziale 11,3-13,3 tysiąca złotych, a bez kremacji 12,1-14,3 tysiąca złotych - wynika z opracowania przygotowanego przez resort rodziny i pracy na potrzeby prac nad ustawą zwiększającą wielkość zasiłku pogrzebowego.

Tyle kosztuje pogrzeb w Polsce. Co z podwyżką zasiłku?

Tyle kosztuje pogrzeb w Polsce. Co z podwyżką zasiłku?

Źródło:
PAP

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznał do tej pory prawie 4,3 miliona świadczeń na wyprawki szkolne w ramach programu Dobry start - przekazał rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Wnioski o przyznanie świadczenia można składać do 30 listopada.

Dodatkowe pieniądze z ZUS. Trzeba złożyć wniosek

Dodatkowe pieniądze z ZUS. Trzeba złożyć wniosek

Źródło:
PAP

Ponad 5,5 miliona pracowników w Polsce może zostać zastąpionych przez sztuczną inteligencję (AI) w najbliższych 5-10 latach - wskazał założyciel Personnel Service, Krzysztof Inglot, komentując najnowsze badania firmy. Jednocześnie tylko 3 procent Polaków ma obawy, że AI zabierze im pracę.

Tylko 40 procent pracowników może spać spokojnie

Tylko 40 procent pracowników może spać spokojnie

Źródło:
PAP

Ponad 100 tysięcy ton ropy naftowej wynoszą zasoby wydobywalne złoża Rzeczyca odkrytego przez Orlen w województwie lubuskim - poinformowała w środę spółka. W pobliżu tego odkrycia spółka zidentyfikowała kolejne struktury, w których mogą znajdować się dodatkowe ilości surowca. Zasobność całego kompleksu jest szacowana na ponad 500 tysięcy ton ropy.

Odkryto "duże złoże" ropy naftowej w Polsce

Odkryto "duże złoże" ropy naftowej w Polsce

Źródło:
PAP

Banco Santander sprzedał ponad 5 procent akcji Santander Bank Polska po 463 złotych za akcję, znacznie poniżej ceny z wtorkowego zamknięcia sesji na giełdzie (503 złote). W reakcji na tę informację w środę kurs Santandera na warszawskiej giełdzie mocno spada.

Kurs akcji wielkiego banku ostro w dół

Kurs akcji wielkiego banku ostro w dół

Źródło:
PAP

Rynki azjatyckie zachwiały się, a kontrakty terminowe na amerykańskie akcje spadły - podał Reuters, wskazując przy tym, że jest to reakcja rynków na debatę wiceprezydentki Kamali Harris i byłego prezydenta Donalda Trumpa. Na europejskich giełdach główne wskaźniki są na plusach. 

Rynki reagują na debatę Harris-Trump

Rynki reagują na debatę Harris-Trump

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, tvn24.pl

We wtorek Sony oficjalnie zaprezentowało Playstation 5 Pro, czyli znacznie wydajniejszą, ale też droższą odsłonę piątej wersji konsoli. W przypadku nowego sprzętu zaskoczeniem może być wysoka cena, ale także brak napędu optycznego, który trzeba będzie dokupić oddzielnie.

Nowa konsola zaprezentowana. Są kontrowersje

Nowa konsola zaprezentowana. Są kontrowersje

Źródło:
BBC

Kierownictwo Campbell Soup Company planuje zmienić nazwę firmy na "The Campbell's Company". Zniknie więc z niej "zupa", która, sprzedawana w puszkach, stanowiła niegdyś główne źródło przychodów tego 155-letniego przedsiębiorstwa. Produkt był inspiracją dla jednego z najbardziej kultowych dzieł mistrza pop-artu, amerykańskiego artysty Andy'ego Warhola.

Zainspirowała jedno z najbardziej znanych dzieł XX wieku. Teraz kultowa marka zmienia nazwę

Zainspirowała jedno z najbardziej znanych dzieł XX wieku. Teraz kultowa marka zmienia nazwę

Źródło:
CNN, BBC

Żadnego kandydata nie wyłoniono w naborze na stanowisko Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) - wynika z dokumentu opublikowanego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów (KPRM).

Nie wyłoniono żadnego kandydata na prezesa URE

Nie wyłoniono żadnego kandydata na prezesa URE

Źródło:
PAP

Zarówno na poziomie federalnym, jak i w niektórych prowincjach w Kanadzie istnieją rozwiązania dotyczące pustostanów lub "niewystarczająco używanych” nieruchomości. W Vancouver podatek od pustostanów obowiązuje od siedmiu lat, a liczba niezamieszkałych nieruchomości spadła o ponad połowę.

Tak zadziałał podatek od pustostanów

Tak zadziałał podatek od pustostanów

Źródło:
PAP

We wtorek w Lotto i Eurojackpot padły dwie wysokie wygrane. Do szczęśliwców trafi odpowiednio 7,5 i 2 miliony złotych. Totalizator Sportowy podał, gdzie zawarto szczęśliwe zakłady.

Duże wygrane w Lotto i Eurojackpot. Wiemy, gdzie padły

Duże wygrane w Lotto i Eurojackpot. Wiemy, gdzie padły

Źródło:
tvn24.pl

Castorama wstrzymała sprzedaż parawanów nawannowych Arkell i poprosiła klientów o zwrot - dowiadujemy się z komunikatów na stronie sieci oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Duża sieć prosi klientów o zwrot produktu

Duża sieć prosi klientów o zwrot produktu

Źródło:
tvn24.pl

To jest przestępstwo? Wiele lat temu pożyczyłem od niego dziewięć tysięcy, zgłosiłem to do Urzędu Skarbowego - powiedział w programie "Rozmowa Piaseckiego" na antenie TVN24 były minister aktywów państwowych Jacek Sasin, odnosząc się do swojej znajomości z szefem Polskiego Komitetu Olimpijskiego Radosławem Piesiewiczem. Deklarował, że jego osobiste relacje nie miały żadnego wpływu na powołanie Piesiewicza na to stanowisko.

Bliskie relacje Sasina z Piesiewiczem. "To jest przestępstwo?"

Bliskie relacje Sasina z Piesiewiczem. "To jest przestępstwo?"

Źródło:
TVN24

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w środę ostrzeżenie dotyczące zanieczyszczenia pałeczkami Salmonelli partii jaj z chowu klatkowego. Nie należy spożywać produktu z partii objętej komunikatem.

Salmonella w partii jaj z chowu klatkowego. Jest ostrzeżenie     

Salmonella w partii jaj z chowu klatkowego. Jest ostrzeżenie     

Źródło:
PAP

34 złote, czyli o 2 złote więcej niż do tej pory, muszą od środy płacić kierowcy aut osobowych za przejazd każdym z trzech 50-kilometrowych odcinków autostrady A2 pomiędzy Koniem a Nowym Tomyślem (woj. wielkopolskie). To druga w tym roku podwyżka wprowadzona przez spółkę Autostrada Wielkopolska (AWSA).

Od środy drożej za przejazd autostradą. Są nowe stawki

Od środy drożej za przejazd autostradą. Są nowe stawki

Źródło:
PAP

Południowokoreański wiceminister spraw zagranicznych Kim Hi Sang rozmawiał z wiceministrem rozwoju i technologii Jackiem Tomczakiem o tym, jak wzmocnić współpracę gospodarczą z Polską. Omawiano różne sektory, w tym w przemysł obronny - wskazała agencja Yonhap.

Seul omawia z Warszawą sposoby wzmocnienia współpracy. W tym w zbrojeniówce

Seul omawia z Warszawą sposoby wzmocnienia współpracy. W tym w zbrojeniówce

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w środę ostrzeżenie dotyczące zanieczyszczenia pałeczkami Salmonelli partii jaj z chowu klatkowego. Nie należy spożywać produktu z partii objętej komunikatem.

Salmonella w partii jaj z chowu klatkowego. Jest ostrzeżenie     

Salmonella w partii jaj z chowu klatkowego. Jest ostrzeżenie     

Źródło:
PAP

W planach jest zaangażowanie do programu kredytowego środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) - przekazał minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk. Dodał, że pieniędzy na mieszkalnictwo w przyszłym roku może być "bardzo dużo".

Minister: chcemy zaangażować środki z KPO do programu kredytowego

Minister: chcemy zaangażować środki z KPO do programu kredytowego

Źródło:
PAP