Kontrolerzy zarzucają "manipulowanie danymi". Minister apeluje o porozumienie

Źródło:
TVN24 Biznes
Relacja po posiedzeniu sejmowej podkomisji transportu lotniczego
Relacja po posiedzeniu sejmowej podkomisji transportu lotniczego
wideo 2/12
Relacja po posiedzeniu sejmowej podkomisji transportu lotniczego

Rozmowy kierownictwa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej nadal nie doprowadziły do porozumienia z kontrolerami. Po wymianie zdań między ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem a przedstawicielami związku zawodowego kontrolerów na sejmowej podkomisji negocjacje zostały zawieszone.

Jeszcze przed rozpoczęciem posiedzenia podkomisji stałej do spraw transportu lotniczego nowa prezes PAŻP-u Anita Oleksiak była pytana w rozmowie z Radomirem Witem, reporterem TVN24 o swoje doświadczenie w branży lotniczej. - Mam odpowiednie przygotowanie, mam bardzo wykształcenie, skończyłam studia menedżerskie, zarządzałam wieloma instytucjami, które są duże w kontekście budżetu i zarządzania menedżerskiego, tak że mam przygotowanie - odpowiedziała.

Przyznała, że w branży lotniczej nie ma doświadczenia. - Nie mam doświadczenia, jeżeli chodzi o branżę lotniczą, natomiast mam bardzo dobre wykształcenie menedżerskie - podkreśliła Oleksiak.

Dopytywana, czy nie boi się, że to może stanąć na przeszkodzie do znalezienia wspólnego języka z kontrolerami, stwierdziła, że nie sądzi, by tak się stało. - Nie sądzę, bo (...) współpracuje z prezesem (Maciej - red.) Rodakiem. Pan prezes Rodak jest to bardzo doświadczona osoba w zakresie branży lotniczej, w zasadzie od zawsze pracowała, był to pierwszy prezes, który zakładał PAŻP, tak że zna tych ludzi, współpracuje i wszyscy darzą go bardzo dużym szacunkiem - mówiła Anita Oleksiak. Jak podkreśliła, liczy, że uda się dojść do porozumienia z kontrolerami.

Posiedzenie podkomisji ds. transportu lotniczego rozpoczęło się około godziny 10. Wzięli w nim udział - oprócz prezes PAŻP-u - m.in. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson oraz przedstawiciele kontrolerów. Tematem posiedzenia był trwający konflikt w PAŻP. Posiedzenie zakończyło się po godzinie 11.

- Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zgodziła się na wszystkie postulaty strony społecznej, które dotyczyły bezpieczeństwa lotów, to między innymi przywrócenie zasady pracy w obsadzie dwuosobowej, to poddanie się przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej audytom ze strony organizacji europejskiej Eurocontrol i EASA, przywrócenie organizowania dla pracowników dnia poświęconego sprawom bezpieczeństwa, zwiększenie znaczenia osoby odpowiedzialnej za politykę bezpieczeństwa w organizacji oraz przyjęcie właściwej roli ocen ryzyka i analiz bezpieczeństwa - mówił Andrzej Adamczyk.

Konflikt w PAŻP

Jak poinformował minister, łącznie strona społeczna zgłosiła 24 postulaty odnoszące się do kwestii bezpieczeństwa ruchu lotniczego. - Wszystkie są parafowane i są uzgodnione - powiedział Adamczyk, prezentując dokument w tej sprawie.

Szef MI mówił, że "wyzwania negocjacyjne, przed jakimi obecnie stoimy, nie dotyczą już spraw bezpieczeństwa". - Obecnie negocjujemy właściwie wyłącznie kwestie wynagrodzeń i czasu pracy i dyskutujemy nad oczekiwaniami kontrolerów, które dotyczą znacznego zwiększenia ich pensji - wskazał minister infrastruktury.

- To kwestie nowego regulaminu wynagradzania, wprowadzonego przez poprzednie kierownictwo Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej stały się bezpośrednim zarzewiem obecnie trwającego konfliktu. PAŻP zaproponowała zatem powrót do stanu sprzed jego wprowadzenia, czyli kierownictwo położyło na stole propozycję, aby wrócić do zasad i wynagradzania sprzed okresu covidowego, co później w konsekwencji doprowadziło do przygotowania nowego regulaminu wynagradzania, którym te wynagrodzenia obniżono - powiedział szef MI.

Adamczyk zwrócił uwagę, że pandemia doprowadziła do zmniejszenia ruchu lotniczego w Polsce. - Ten ruch się odbudowuje, ale jest to proces, który potrwa jeszcze kilka lat. Liczba operacji lotniczych w Warszawie, czyli liczba startów i lądowań jest obecnie około 30 procent mniejsza niż w ostatnim niecovidowym roku, czyli 2019 roku (...), czyli ten nakład pracy kontrolerów i wszystkich służb na lotnisku i okołolotniskowych jest zmniejszony o około 30 procent - powiedział minister.

Zarobki kontrolerów

Szef MI zwrócił uwagę, że "mniejsza liczba operacji lotniczych ma bezpośredni wpływ na sytuację finansową Agencji". - Polska Agencji Żeglugi Powietrznej utrzymuje się z opłat za realizację przelotów, na kierowanie tych samolotów. To jest źródło dochodów, które wynikają z opłat wnoszonych przez organizacje lotnicze, linie lotnicze - tłumaczył minister infrastruktury.

W jego ocenie "kontrolerzy ruchu lotniczego w Polsce są bardzo dobrze wynagradzani". - To jest poza wszelką dyskusją. Przedstawiciele tego zawodu są odpowiedzialni za życie i zdrowie tysięcy osób każdego dnia (...) i dlatego ich zarobki są bardzo wysokie, nie tylko na tle odpowiedzialnych zawodów, ale także na tle kontrolerów w innych krajach europejskich - powiedział Adamczyk.

Jak wskazywał spośród kontrolerów można wyróżnić dwie grupy: tych, którzy odpowiadają za Lotnisko Chopina w Warszawie oraz pozostałych kontrolerów, którzy pracują na lotniskach regionalnych. Adamczyk przekazał, że pierwsza grupa zarabia obecnie średnio "33 500 złotych miesięcznie, zaś kontrolerzy z pozostałych regionów to około 18 500 złotych miesięcznie".

Kontrolerzy odpowiadają

Kontrolerzy w odpowiedzi na słowa ministra Adamczyka przyznali, że jedyne zdanie, z którym mogą się zgodzić, że bezpieczeństwo nie ma ceny.

- Panie ministrze, ktoś pana okłamuje, ktoś pana wprowadza w błąd. To, co usłyszeliśmy przed chwilą (...) odbiera nam nadzieję na zawarcie porozumienia. Zostaliśmy oskarżeni, a premier obiecywał, że jesteście otwarci i chętni do współpracy i do dogadania się z nami - mówił Andrzej Fenrych, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego.

W jego ocenie przedstawiciele rządu "manipulują danymi". - Mówicie, że godzina pracy polskiego kontrolera dla Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej jest tak droga. W Europie wynosiła średnio 119 euro, w Polsce 120 euro. To jest ta szokująca różnica? - pytał Fenrych.

Odnosił się również do słów dotyczących mniejszego ruchu lotniczego. - Mówicie państwo, że samoloty nie latają. W grudniu ubiegłego roku było 90 procent rekordowego roku 2019, w pandemii. To, że teraz ruch spadł, to jest w dużej części waszą winą, bo zwolniliście z pracy ludzi (...) więc, kto ma ten ruch obrobić? Nie ma takiej możliwości, zrzucacie winę na nas - zauważył wiceprzewodniczący związku.

Ponadto poruszył temat podwyżek wynagrodzeń. - Mówicie państwo, że żądamy 30 procent podwyżki dla Warszawy - to też nie jest prawda. To, co wczoraj (w niedzielę - red.) zostało położone po wielogodzinnych negocjacjach na stole, to jest tylko częścią tego, co zarabialiśmy w 2019 roku, a te podwyżki, o których mówimy, wedle naszego planu i wyobrażenia, jak powinna wyglądać Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, mają trafić głównie do kontrolerów z ośrodków terenowych - wyjaśniał.

- To nieprawda, panie ministrze, my chcemy się dogadać, ale wy robicie wszystko, żeby to się nie stało - stwierdził Andrzej Fenrych.

Poinformował również, że w poniedziałek kontrolerzy złożyli w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pismo skierowane do premiera Mateusza Morawieckiego. - Cała Polska widziała, jak obiecywał otwartość, chęć pomocy, więc teraz oczekujemy, że pan premier się włączy i myślę, że to on staje się instancją, która będzie w stanie pomóc, bo na naszym poziomie, na kolejnym posiedzeniu komisji infrastruktury, odbieracie nam państwo nadzieję - powiedział Fenrych.

Reporter TVN24 Artur Molęda relacjonował w poniedziałek wieczorem, że spotkanie przedstawicieli kontrolerów z delegacją PAŻP ostatecznie w poniedziałek się odbyło (pierwotnie rozmowy były zaplanowane na 14), jednak nie było to wznowienie rozmów. Dotyczyło bezpieczeństwa lotów i wyjaśnienia kwestii przestrzegania dotychczasowych ustaleń.

Autorka/Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN

Pozostałe wiadomości

- Przyjechała grupa mężczyzn z pałkami, maczetami. To miało nas zmusić do tego, abyśmy w stresie podpisali nową umowę z wyższym czynszem - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Łukasz Małkiewicz, reprezentant kupców warszawskiego centrum handlowego Modlińska 6D. Sebastian Bogusz, zarządca nieruchomości, ripostuje, że to działania kupców zmusiły spółkę do zwiększenia obsady ochrony obiektu. Prokuratura zdecydowała o wszczęciu w tej sprawie postępowania.

Spór w centrum handlowym. "Uderzyli dużą armią"

Spór w centrum handlowym. "Uderzyli dużą armią"

Źródło:
tvn24.pl

Polska to w tej chwili niekwestionowany lider wzrostu w Unii Europejskiej - powiedział w rozmowie z TVN24 minister finansów Andrzej Domański. Jak stwierdził, nie należy bagatelizować zewnętrznych ryzyk, ale nasza gospodarka jest "silna i bardzo odporna na zewnętrzne szoki".

"To wszystko napędza i będzie napędzało gospodarkę"

"To wszystko napędza i będzie napędzało gospodarkę"

Źródło:
tvn24.pl

Resort infrastruktury chce corocznie waloryzować opłaty za przeglądy techniczne pojazdów, a im dłużej zwlekać się będzie z obowiązkowym przeglądem, tym opłata ma być wyższa - poinformował w środę w Sejmie wiceminister infrastruktury Stanisław Bukowiec. Przepisy mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

Kierowców czekają podwyżki

Kierowców czekają podwyżki

Źródło:
PAP

Operatorowi sieci Play - spółce P4 oraz Netii zostały przedstawione zarzuty - podał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dotyczą one prezentowania cen w sposób, który może wprowadzać w błąd. UOKiK wyjaśnił, że firmy w reklamach pokazują ceny uwzględniające rabat, na przykład marketingowy, o czym konsument może nie wiedzieć.

Dwie duże firmy z zarzutami

Dwie duże firmy z zarzutami

Źródło:
PAP

W środę, 22 stycznia, euro spadło poniżej poziomu 4,23 złotego. Oznacza to, że kurs euro znalazł się na najniższym poziomie od pięciu lat. Jak wskazali analitycy, została przełamana pewna symboliczna bariera.

"Niezły twist". Euro najtańsze od pięciu lat

"Niezły twist". Euro najtańsze od pięciu lat

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Piotr Kubicki, członek zarządu pełniący jednocześnie stanowisko dyrektora do spraw transformacji cyfrowej PKP Polskich Linii Kolejowych, został w środę odwołany z pełnionych funkcji - poinformował w środę zarządca kolejowej infrastruktury. W ubiegłym miesiącu reporterki "Czarno na białym" ujawniły skalę opóźnienia we wdrażaniu w Polsce nowoczesnego systemu sterowania ruchem kolejowym.

Członek zarządu PKP PLK odwołany. Wcześniej był reportaż "Czarno na białym"

Członek zarządu PKP PLK odwołany. Wcześniej był reportaż "Czarno na białym"

Źródło:
PAP, TVN24

Podatnicy mają możliwość skorzystania z ulgi w PIT, jeśli sprzedali mieszkanie przed upływem pięciu lat od nabycia, a otrzymane środki przeznaczyli na zakup, remont i wyposażenie nowego. Krajowa Administracja Skarbowa poinformowała w indywidualnej interpretacji o sprzęcie AGD, który może być zaliczony do wydatków objętych odliczeniem.

Ulga w PIT. Ten sprzęt domowy można odliczyć

Ulga w PIT. Ten sprzęt domowy można odliczyć

Źródło:
tvn24.pl

TEDi wycofuje ze swoich sklepów poduszkę na szyję - poinformowała sieć w komunikacie. Jako powód wskazano stwierdzenie podwyższonej zawartości niebezpiecznych dla zdrowia substancji.

Znana sieć wycofuje produkt

Znana sieć wycofuje produkt

Źródło:
tvn24.pl

Francję odwiedziło w ubiegłym roku 100 milionów turystów - taki wynik plasuje ją na pierwszym miejscu najpopularniejszych kierunków turystycznych. Szefowa francuskiego resortu turystyki zauważa jednak, że jej kraj ma silną konkurencję.

Ten kraj odwiedziło w 2024 roku najwięcej turystów

Ten kraj odwiedziło w 2024 roku najwięcej turystów

Źródło:
France24, UNWTO

KIA, Opel i Honda poinformowały, że właściciele niektórych aut tych marek powinni zgłaszać się do autoryzowanych stacji obsługi w celu naprawy usterek. W pewnych modelach stwierdzono awarię poduszek powietrznych, a w innych - wyciek płynu hamulcowego. Naprawy mają dotyczyć ponad 33 tysięcy samochodów.

Wielka akcja serwisowa. Kilkadziesiąt tysięcy aut do warsztatów

Wielka akcja serwisowa. Kilkadziesiąt tysięcy aut do warsztatów

Źródło:
PAP

Czekamy na wypłaty świadczeń - alarmują nas czytelnicy piszący na Kontakt24. Rodzice skarżą się na brak pieniędzy z rządowego programu Aktywny Rodzic, który obowiązuje od 1 października ubiegłego roku. Jak dowiadujemy się w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, sytuacja dotyczy nawet 48 tysięcy dzieci, to 12 proc. wszystkich wniosków. - Rozumiem niezadowolenie tych, którzy czekają na pieniądze, biorę to na klatę i przepraszam - mówi wiceministra Aleksandra Gajewska.

Co ósme dziecko bez pieniędzy z programu Aktywny Rodzic. Wiceministra przeprasza

Co ósme dziecko bez pieniędzy z programu Aktywny Rodzic. Wiceministra przeprasza

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Czy polskie babcie korzystają z "babciowego"? Według danych na dodatek dla opiekunek i opiekunów małych dzieci, zostających z nimi w domu, wydano z budżetu już ponad 200 mln zł. Ale eksperci ostrzegają, że nie jest to rozwiązanie dla wszystkich. Nie każda babcia będzie chciała zostać z wnukiem. - Kobieta ma prawo do swojej aktywności, wolnego czasu, że już nie wspomnę, jak takie wcześniejsze przejście na emeryturę wpłynie na wysokość świadczeń - podkreśla psycholożka Aleksandra Piotrowska. O ocenę programu pytamy też wiceministrę Aleksandrę Gajewską.

Babcie na umowie. "Przekonało ją dopiero, że to pieniądze od państwa"

Babcie na umowie. "Przekonało ją dopiero, że to pieniądze od państwa"

Źródło:
tvn24.pl

W 2024 roku artykuły codziennego użytku podrożały średnio o 4,3 procent rok do roku - wynika z raportu UCE Research i Uniwersytetu WSB Merito. Najbardziej wzrosły ceny słodyczy i deserów, napojów bezalkoholowych i warzyw.

Te produkty zdrożały najbardziej

Te produkty zdrożały najbardziej

Źródło:
PAP

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2024 roku wyniosło 8821,25 złotego, co oznacza wzrost o 9,8 procent rok do roku - przekazał Główny Urząd Statystyczny. Dane dotyczą firm zatrudniających powyżej dziewięciu osób.

Tyle zarabiają Polacy. "Dane nieco zaskoczyły"

Tyle zarabiają Polacy. "Dane nieco zaskoczyły"

Źródło:
tvn24.pl

Produkcja przemysłowa w grudniu 2024 roku wzrosła o 0,2 procent rok do roku, a w ujęciu miesięcznym spadła o 8,0 procent - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). 

Nowe dane z przemysłu. "Produkcja rozczarowała"

Nowe dane z przemysłu. "Produkcja rozczarowała"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prokuratura przekazała Zjednoczonym Emiratom Arabskim (ZEA) przetłumaczony wniosek ekstradycyjny wobec Samera A. - poinformowała rzeczniczka Prokuratora Generalnego Anna Adamiak. Dodała, że wniosek trafi do ministerstwa sprawiedliwości ZEA, gdzie zostanie poddany ocenie.

Prokuratura: wniosek o ekstradycję Samera A. został przekazany

Prokuratura: wniosek o ekstradycję Samera A. został przekazany

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wycofał z obrotu na terenie całego kraju jedną serię leku o nazwie Monover. Decyzja została podjęta ze względu na wykrycie obecności szkła w jednej fiolce produktu.

Szkło w fiolce. Seria leku na receptę wycofana z obrotu

Szkło w fiolce. Seria leku na receptę wycofana z obrotu

Źródło:
PAP

Nawet 500 miliardów dolarów zostanie przeznaczone na budowę centrów danych i architekturę potrzebną do rozwoju sztucznej inteligencji - ogłosili prezydent Donald Trump i szefowie japońskiego Softbanku, koncernu Oracle i firmy OpenAI. Projekt Stargate ma doprowadzić do powstania superinteligencji.

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Źródło:
PAP

Inspektorzy Przewodnika Michelin mają zakaz wstępu do restauracji we francuskim kurorcie narciarskim Megeve. To decyzja właściciela i szefa kuchni Marca Veyrata, który sześć lat temu wytoczył przewodnikowi kulinarnemu proces za zabranie mu jednej z gwiazdek - poinformował portal stacji CNN.

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Źródło:
PAP, CNN

We wtorkowym losowaniu Lotto ponownie żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać aż 19 milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 stycznia 2025 roku.

Potężna kumulacja w Lotto

Potężna kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Włoski Sąd Najwyższy przyznał rację zdradzonemu mężczyźnie, który zażądał zwrotu luksusowego mieszkania, jakie podarował swojej ówczesnej narzeczonej. To była nie tylko zdrada, ale także niewdzięczność osoby obdarowanej - orzekł sąd w uzasadnieniu.

Zdradziła i nie okazała wdzięczności. Musi oddać mieszkanie

Zdradziła i nie okazała wdzięczności. Musi oddać mieszkanie

Źródło:
PAP

Serwis BBC Travel przygotował zestawienie 25 najlepszych miejsc z całego świata, które warto odwiedzić w 2025 roku. W tych lokalizacjach turyści mają poczuć się mile widziani i nie zostać przytłoczeni liczbą przyjezdnych. Na czele rankingu znalazła się Dominika.

Turyści mile widziani. Ranking 25 najlepszych miejsc

Turyści mile widziani. Ranking 25 najlepszych miejsc

Źródło:
PAP, BBC

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, a kumulacja rośnie do 150 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną w wysokości ponad 1,1 miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 21 stycznia 2025 roku.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot. Duża wygrana w Polsce

Rośnie kumulacja w Eurojackpot. Duża wygrana w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Rozporządzenie Donalda Trumpa dotyczące "obrony kobiet przed ekstremizmem ideologii gender" wprowadza zmiany w paszportach i innych oficjalnych dokumentach. Stanowi ono, że płeć jest "niezmiennym faktem biologicznym".

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

W sobotę zakończył się XXXV Międzynarodowy Festiwal Szachowy CRACOVIA, największe wydarzenie szachowe w Polsce i jedno z najważniejszych w Europie w zakresie szachów klasycznych. W Krakowie zawodnicy rywalizowali aż w dziewięciu grupach turniejowych a specjalnie do stolicy Małopolski przyjechali szachiści nawet z odległych Filipin!

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

Źródło:
Materiał promocyjny