W ciągu sześciu lat rządów Prawa i Sprawiedliwości liczba pracowników Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wzrosła z 553 do 1331 - wynika z odpowiedzi na interpelację poselską wiceprezesa partii Porozumienie Michała Wypija. Zwiększyła się liczba dyrektorów i zastępców, a także samych komórek w strukturze kancelarii. Według Kancelarii wzrost liczby etatów to efekt przejmowania przez KPRM kolejnych zadań.
Na sprawę zwrócił uwagę dziennikarz wp.pl Szymon Jadczak i profil Sprawne Państwo, które na swoim publicznym profilu zestawiło liczbę etatów w Kancelarii. Interpelacja została złożona w styczniu 2022, odpowiedź jest datowana na 7 marca br.
Pytanie o liczbę etatów
W interpelacji poselskiej Michał Wypij do szefa KPRM Michała Dworczyka pisał, że "okres rządów Prawa i Sprawiedliwości to okres ciągłych zmian strukturalnych Rady Ministrów, likwidacji jednych resortów, powoływania kolejnych i przekształceń pozostałych". "Jednocześnie to okres tworzenia coraz to nowych instytucji podległych poszczególnym ministrom" - czytamy.
Wiceprezes Porozumienia zapytał, jakie komórki organizacyjne funkcjonowały w KPRM, ilu dyrektorów i zastępców dyrektorów w nich pracowało, ile osób zatrudniał KPRM oraz ile jednostek organizacyjnych i organów podlegało KPRM lub było przez niego nadzorowanych według stanu na koniec 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020 i 2021 roku.
Więcej etatów w KPRM
Na interpelację odpowiedział podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jarosław Wenderlich. Według danych przekazanych przez wiceministra, liczba osób w zatrudnionych w KPRM z roku na rok rośnie. W ciągu sześciu lat rządów Prawa i Sprawiedliwości wzrosła ona z 553 do 1331.
Według odpowiedzi na interpelację poselską, na dzień 31 grudnia 2015 roku w KPRM zatrudnionych było 553 pracowników, w tym 38 dyrektorów i zastępców dyrektorów. W Kancelarii funkcjonowało w tym czasie 16 komórek organizacyjnych. Liczba ta zwiększyła się nieco na koniec 2016 roku - wtedy w KPRM zatrudnionych było 561 pracowników, w tym 45 dyrektorów i zastępców dyrektorów. W Kancelarii były wtedy 22 komórki organizacyjne.
Liczba ta zwiększyła się dużo mocniej na koniec 2017 roku - liczba pracowników wówczas wynosiła 658, w tym 49 dyrektorów i zastępców dyrektorów. W Kancelarii funkcjonowało w tym czasie 21 komórek organizacyjnych. Wenderlich tłumaczy, że wzrost zatrudnienia wynika z tego, że "w roku 2017 Kancelarii Prezesa Rady Ministrów powierzone zostały niektóre zadania z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz ze zlikwidowanego Ministerstwa Skarbu Państwa".
Na koniec 2018 roku liczba pracowników KPRM kolejny raz urosła. Na dzień 31 grudnia 2018 roku w KPRM zatrudnionych było 690 pracowników, w tym 61 dyrektorów i zastępców dyrektorów. W Kancelarii funkcjonowało w tym czasie 25 komórek organizacyjnych. "W roku 2018 zwiększyła się liczba zadań w związku z utworzeniem i funkcjonowaniem Centrum Analiz Strategicznych oraz Zespołu ds. Programu GovTech Polska" - wyjaśnia podsekretarz stanu.
Więcej etatów utworzono również w kolejnym roku. Według stanu na 31 grudnia 2019 roku w KPRM zatrudnionych było 717 pracowników, w tym 60 dyrektorów i zastępców dyrektorów. W Kancelarii funkcjonowało w tym czasie 26 komórek organizacyjnych. "W roku 2019 Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostały powierzone nowe zadania związane z utworzeniem Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą celem zapewnienia realizacji działań podejmowanych przez Pełnomocnika Rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą w zakresie pomocy Polonii i Polakom poza granicami kraju" - uzasadnia Wenderlich.
Dużo mocniej zatrudnienie wzrosło w kolejnym roku. Na dzień 31 grudnia 2020 roku w KPRM zatrudnionych było 1286 pracowników, w tym 103 dyrektorów i zastępców dyrektorów. W Kancelarii funkcjonowały w tym czasie 44 komórki organizacyjne. "W roku 2020 do Kancelarii. Prezesa Rady Ministrów przeniesiono ponad 100 pracowników z pionu europejskiego z Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz ponad 400 pracowników działu informatyzacji zniesionego Ministerstwa Cyfryzacji. Od początku pandemii Kancelaria Prezesa Rady Ministrów realizowała również liczne zadania związane z przeciwdziałaniem COVID-19" - czytamy w odpowiedzi na interpelację.
Zatrudnienie wzrosło także w ostatnim roku. Na dzień 31 grudnia 2021 roku w KPRM zatrudnionych było 1331 pracowników, w tym 116 dyrektorów i zastępców dyrektorów. W Kancelarii funkcjonowało w tym czasie 45 komórek organizacyjnych.
"W roku 2021 kontynuowane były dodatkowe zadania w związku ze stanem pandemii, w tym KPRM stanowiła ośrodek koordynacji Narodowego Programu Szczepień. Wzrosła liczba jednostek organizacyjnych podległych i nadzorowanych przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Wśród tych jednostek od 2021 roku jest także Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych (RARS), która realizuje kluczowe zadania w czasach pandemii, a wcześniej realizowała zadania pod nadzorem innego urzędu, jako Agencja Rezerw Materiałowych" - podkreśla podsekretarz stanu.
KPRM: porównania niemożliwe i niezasadne
"W ostatnich latach zdecydowanie zwiększyła się skala realizowanych zadań w ramach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Do KPRM włączony został pion europejski z Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz dział cyfryzacji po byłym Ministerstwie Cyfryzacji. Są to dwa bardzo duże obszary priorytetowych zadań, które wcześniej realizowane były w innych urzędach" - pisze Wenderlich.
Zdaniem podsekretarza stanu "porównywanie obecnego urzędu do tego z 2015 r. wydaje się niemożliwe i niezasadne".
"Kancelaria Prezesa Rady Ministrów realizuje znacznie więcej zadań niż kiedykolwiek wcześniej. W latach 2015-2021 znacząco zmienił się charakter urzędu, który z roli instytucji obsługująco-kontrolnej przeniósł ciężar zadań na kwestie strategiczne, programowe i merytoryczne. Zwiększyła się liczba obsługiwanych działów administracji, a także obsłużono zupełnie nowe zadania, jak te związane z COVID" - czytamy.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock