Było pięciuset urzędników, teraz jest grubo ponad tysiąc. Kancelaria premiera się rozrasta

Źródło:
TVN24 Biznes
Terlecki pytany o nagrody za Polski Ład
Terlecki pytany o nagrody za Polski ŁadTVN24
wideo 2/4
Terlecki pytany o nagrody za Polski ŁadTVN24

W ciągu sześciu lat rządów Prawa i Sprawiedliwości liczba pracowników Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wzrosła z 553 do 1331 - wynika z odpowiedzi na interpelację poselską wiceprezesa partii Porozumienie Michała Wypija. Zwiększyła się liczba dyrektorów i zastępców, a także samych komórek w strukturze kancelarii. Według Kancelarii wzrost liczby etatów to efekt przejmowania przez KPRM kolejnych zadań.

Na sprawę zwrócił uwagę dziennikarz wp.pl Szymon Jadczak i profil Sprawne Państwo, które na swoim publicznym profilu zestawiło liczbę etatów w Kancelarii. Interpelacja została złożona w styczniu 2022, odpowiedź jest datowana na 7 marca br.

Pytanie o liczbę etatów

W interpelacji poselskiej Michał Wypij do szefa KPRM Michała Dworczyka pisał, że "okres rządów Prawa i Sprawiedliwości to okres ciągłych zmian strukturalnych Rady Ministrów, likwidacji jednych resortów, powoływania kolejnych i przekształceń pozostałych". "Jednocześnie to okres tworzenia coraz to nowych instytucji podległych poszczególnym ministrom" - czytamy.

Wiceprezes Porozumienia zapytał, jakie komórki organizacyjne funkcjonowały w KPRM, ilu dyrektorów i zastępców dyrektorów w nich pracowało, ile osób zatrudniał KPRM oraz ile jednostek organizacyjnych i organów podlegało KPRM lub było przez niego nadzorowanych według stanu na koniec 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020 i 2021 roku.

Więcej etatów w KPRM

Na interpelację odpowiedział podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jarosław Wenderlich. Według danych przekazanych przez wiceministra, liczba osób w zatrudnionych w KPRM z roku na rok rośnie. W ciągu sześciu lat rządów Prawa i Sprawiedliwości wzrosła ona z 553 do 1331.

Według odpowiedzi na interpelację poselską, na dzień 31 grudnia 2015 roku w KPRM zatrudnionych było 553 pracowników, w tym 38 dyrektorów i zastępców dyrektorów. W Kancelarii funkcjonowało w tym czasie 16 komórek organizacyjnych. Liczba ta zwiększyła się nieco na koniec 2016 roku - wtedy w KPRM zatrudnionych było 561 pracowników, w tym 45 dyrektorów i zastępców dyrektorów. W Kancelarii były wtedy 22 komórki organizacyjne.

Liczba ta zwiększyła się dużo mocniej na koniec 2017 roku - liczba pracowników wówczas wynosiła 658, w tym 49 dyrektorów i zastępców dyrektorów. W Kancelarii funkcjonowało w tym czasie 21 komórek organizacyjnych. Wenderlich tłumaczy, że wzrost zatrudnienia wynika z tego, że "w roku 2017 Kancelarii Prezesa Rady Ministrów powierzone zostały niektóre zadania z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz ze zlikwidowanego Ministerstwa Skarbu Państwa".

Na koniec 2018 roku liczba pracowników KPRM kolejny raz urosła. Na dzień 31 grudnia 2018 roku w KPRM zatrudnionych było 690 pracowników, w tym 61 dyrektorów i zastępców dyrektorów. W Kancelarii funkcjonowało w tym czasie 25 komórek organizacyjnych. "W roku 2018 zwiększyła się liczba zadań w związku z utworzeniem i funkcjonowaniem Centrum Analiz Strategicznych oraz Zespołu ds. Programu GovTech Polska" - wyjaśnia podsekretarz stanu.

Więcej etatów utworzono również w kolejnym roku. Według stanu na 31 grudnia 2019 roku w KPRM zatrudnionych było 717 pracowników, w tym 60 dyrektorów i zastępców dyrektorów. W Kancelarii funkcjonowało w tym czasie 26 komórek organizacyjnych. "W roku 2019 Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostały powierzone nowe zadania związane z utworzeniem Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą celem zapewnienia realizacji działań podejmowanych przez Pełnomocnika Rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą w zakresie pomocy Polonii i Polakom poza granicami kraju" - uzasadnia Wenderlich.

Dużo mocniej zatrudnienie wzrosło w kolejnym roku. Na dzień 31 grudnia 2020 roku w KPRM zatrudnionych było 1286 pracowników, w tym 103 dyrektorów i zastępców dyrektorów. W Kancelarii funkcjonowały w tym czasie 44 komórki organizacyjne. "W roku 2020 do Kancelarii. Prezesa Rady Ministrów przeniesiono ponad 100 pracowników z pionu europejskiego z Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz ponad 400 pracowników działu informatyzacji zniesionego Ministerstwa Cyfryzacji. Od początku pandemii Kancelaria Prezesa Rady Ministrów realizowała również liczne zadania związane z przeciwdziałaniem COVID-19" - czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Zatrudnienie wzrosło także w ostatnim roku. Na dzień 31 grudnia 2021 roku w KPRM zatrudnionych było 1331 pracowników, w tym 116 dyrektorów i zastępców dyrektorów. W Kancelarii funkcjonowało w tym czasie 45 komórek organizacyjnych.

"W roku 2021 kontynuowane były dodatkowe zadania w związku ze stanem pandemii, w tym KPRM stanowiła ośrodek koordynacji Narodowego Programu Szczepień. Wzrosła liczba jednostek organizacyjnych podległych i nadzorowanych przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Wśród tych jednostek od 2021 roku jest także Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych (RARS), która realizuje kluczowe zadania w czasach pandemii, a wcześniej realizowała zadania pod nadzorem innego urzędu, jako Agencja Rezerw Materiałowych" - podkreśla podsekretarz stanu.

KPRM: porównania niemożliwe i niezasadne

"W ostatnich latach zdecydowanie zwiększyła się skala realizowanych zadań w ramach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Do KPRM włączony został pion europejski z Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz dział cyfryzacji po byłym Ministerstwie Cyfryzacji. Są to dwa bardzo duże obszary priorytetowych zadań, które wcześniej realizowane były w innych urzędach" - pisze Wenderlich.

Zdaniem podsekretarza stanu "porównywanie obecnego urzędu do tego z 2015 r. wydaje się niemożliwe i niezasadne".

"Kancelaria Prezesa Rady Ministrów realizuje znacznie więcej zadań niż kiedykolwiek wcześniej. W latach 2015-2021 znacząco zmienił się charakter urzędu, który z roli instytucji obsługująco-kontrolnej przeniósł ciężar zadań na kwestie strategiczne, programowe i merytoryczne. Zwiększyła się liczba obsługiwanych działów administracji, a także obsłużono zupełnie nowe zadania, jak te związane z COVID" - czytamy.

Autorka/Autor:mp/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Do końca lipca można wybrać, czy dołączyć do OFE i ZUS, czy tylko do ZUS - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Mogą o tym zdecydować osoby, które urodziły się po 1968 roku. Oświadczenie o zmianie można złożyć w trzech formach: elektronicznie, osobiście, bądź pocztą.

Ważna decyzja dotycząca przyszłych emerytur do końca lipca

Ważna decyzja dotycząca przyszłych emerytur do końca lipca

Źródło:
PAP

Stworzona przez zmarłego w ubiegłym roku Janusza Filipiaka spółka ma zniknąć z polskiej giełdy. Spadkobiercy wraz z Funduszem CVC Capital Partners - który jest właścicielem sieci sklepów Żabka - poinformowali o swoim zamiarze ogłoszenia wezwania na 100 proc. akcji spółki.

Spadkobiorcy dużej polskiej firmy chcą ją sprzedać.  Jest już kupiec

Spadkobiorcy dużej polskiej firmy chcą ją sprzedać. Jest już kupiec

Źródło:
PAP

Chiński biznesmen Guo Wengui został skazany przez amerykański sąd za oszukanie swoich internetowych fanów poprzez scam wart na ponad miliard dolarów. Uznano go za winnego dziewięciu z 12 postawionych mu zarzutów, w tym ściągania haraczy, oszustw i prania brudnych pieniędzy.

Chiński biznesmen winny oszustwa na ponad miliard dolarów

Chiński biznesmen winny oszustwa na ponad miliard dolarów

Źródło:
BBC

Opublikowano sprawozdanie roczne Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Zawarto w nim założenia nowych planów inwestycyjnych i finansowych, które zakładają rozbudowę infrastruktury do przepustowości 7-8 milionów pasażerów rocznie w roku 2029 roku. Z lotniska Warszawa Modlin od stycznia do końca maja tego roku skorzystało 1,18 mln pasażerów.

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Źródło:
PAP

Polski rząd szykuje szereg działań, które mają zmusić chińskie platformy internetowe, takie jak Temu, AliExpress, czy Shein do przestrzegania prawa - donosi środowa "Rzeczpospolita" - Chcemy działać w ramach obowiązującego prawa, dysponujemy narzędziami, które umożliwiłyby zarówno UOKiK, jak i innym organom szerzej zakrojone kontrolowanie poczynań tych firm - zapowiada Ignacy Niemczycki, wiceminister rozwoju i technologii cytowany przez dziennik.

Rząd wytacza działa przeciwko chińskim platformom internetowym

Rząd wytacza działa przeciwko chińskim platformom internetowym

Źródło:
PAP, "Rzeczpospolita"

Auchan najtańszy w czerwcu, wyprzedził Biedronkę i Makro Cash & Carry - podała agencja badawcza ASM SFA. W raporcie dodano, że spadek cen odnotowano w 7 z 13 badanych sieci sklepów. Różnica między najtańszym a najdroższym koszykiem w czerwcu 2024 r. wyniosła 154,16 zł i była o 5,65 zł wyższa niż w maju. 

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Źródło:
PAP

Bakterie Enterobacteriaca wykryto w 37 procent zbadanych próbek lodów pobranych w województwie zachodniopomorskim - przekazał w poniedziałek sanepid. Najwyższy wskaźnik zanieczyszczenia lodów występuje w pasie nadmorskim.

Bakterie w lodach. Szczególnie źle jest w pasie nadmorskim

Bakterie w lodach. Szczególnie źle jest w pasie nadmorskim

Źródło:
PAP

- Jest to propozycja, którą osoby zarabiające to minimalne wynagrodzenie za pracę są w stanie w sposób realny odczuć w swoich portfelach - powiedział w TVN24 BiS Sebastian Gajewski, wiceminister Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Planowana podwyżka płacy minimalnej od 1 stycznia 2025 roku ma wynieść 7,6 procent. Najniższe wynagrodzenie wzrosłoby do 4 626 złotych.

Podwyżka płacy minimalnej. Propozycja, którą  Polacy "realnie odczują w portfelach"

Podwyżka płacy minimalnej. Propozycja, którą Polacy "realnie odczują w portfelach"

Źródło:
TVN24 BiS

Płatki owsiane bezglutenowe z glutenem - takie ostrzeżenie wydał Główny Inspektorat Sanitarny. Osoby uczulone na gluten lub z alergią na pszenicę nie powinny spożywać produktu wycofywanego z obrotu.

Bezglutenowe płatki z glutenem. Jest ostrzeżenie

Bezglutenowe płatki z glutenem. Jest ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Skurczyła się liczba pracowników, którzy pomagają polskim przedsiębiorcom za granicą, bo PAIH nie stać na utrzymanie biur – czytamy w środowym "Pulsie Biznesu". Przybywa jednak zatrudnionych w centrali i krajowych placówkach.

"Inwestują Europejczycy, Japończycy, Hindusi i Chińczycy, wszyscy oprócz Polaków"

"Inwestują Europejczycy, Japończycy, Hindusi i Chińczycy, wszyscy oprócz Polaków"

Źródło:
PAP

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP

We wtorek 16 lipca kolejny raz nie padła główna wygrana. To oznacza dalszy wzrost kumulacji, a w najbliższym losowaniu będzie można wygrać siedem milionów złotych. Oto wyniki losowań Lotto oraz Lotto Plus.

Wyniki Lotto z 16 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 16 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Rządowy Fundusz Mieszkaniowy przeznaczy na dopłaty kwotę umożliwiającą udzielenie w latach 2024-2025 łącznie około 100 tysięcy "kredytów na start" o średniej wartości 410 tysięcy złotych - wskazano w ocenie skutków regulacji do opublikowanego we wtorek projektu ustawy w tej sprawie.

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia w wysokości ponad 550 tysięcy złotych. Kumulacja rośnie do 110 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 16 lipca 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czerwcu codzienne zakupy podrożały średnio o 3,1 procent rok do roku - wynika z raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych". Autorzy raportu ocenili, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić na swoich klientów całość odmrożonego w kwietniu VAT-u.

Tak rosną ceny w sklepach

Tak rosną ceny w sklepach

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ma zapaść decyzja zatwierdzająca objęcie Polski i sześciu innych krajów Unii Europejskiej procedurą nadmiernego deficytu - poinformowały we wtorek źródła unijne. Rekomendacje dotyczące tego, jak wyjść z procedury, Komisja Europejska opublikuje w listopadzie.

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w czerwcu 2024 roku wyniosła 3,6 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W maju ten wskaźnik wynosił 3,8 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Od 17 lipca nie będzie możliwe wykonanie niektórych dyspozycji zdalnych w bankowości internetowej i mobilnej z krajów wiążących się z podwyższonym ryzykiem - przekazał ING Bank Śląski w komunikacie dla klientów.

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Źródło:
tvn24.pl

Do roku 2035 zakończy się budowa tak zwanego Y, czyli linii kolejowej dużych prędkości o długości 480 kilometrów - przekazał wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. "Y" ma łączyć Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław.

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Źródło:
PAP

Zawyżone kursy walutowe, niespodziewane opłaty w zagranicznych bankomatach czy nawet kilkukrotnie droższe bilety do popularnych atrakcji u pośredników - to tylko kilka z finansowych pułapek, na które natknąć może się turysta, udający się poza granice kraju. - Można stracić nawet kilkaset złotych - mówi w rozmowie z tvn24.pl dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik z portalu "Subiektywnie o finansach".

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Sieć drogerii Kontigo zamierza zlikwidować wszystkie placówki stacjonarne działające na terenie Polski. "Trwa proces zamykania ostatnich 15 sklepów sieci, który rozpoczął się w drugim kwartale bieżącego roku" - przekazano w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl. Firma chce się skupić na sprzedaży przez internet.

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Źródło:
tvn24.pl