Miała być prośba, ale okazało się, że jest jasno sformułowany nakaz. Na piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister rodziny Marlena Maląg mówili o zaleceniach dla osób powyżej 70. roku życia. W opublikowanym rozporządzeniu znalazł się jednak zakaz przemieszczania się seniorów z trzema wyjątkami.
- Nasze działania muszą być zdecydowane. Seniorzy bardzo proszę, zostańcie w domach -powiedział na piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
Chwilę później minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg została poproszona przez reportera Faktów TVN o doprecyzowanie. - Czy ograniczenia dla seniorów to jest tak, jak powiedział pan premier, prośba - czy jest to zalecenie, czy też nakaz? - padło pytanie.
- Od dłuższego czasu apelujemy do seniorów, aby pozostali w domu. (....) To jest zalecenie, jest to gorąca prośba - odpowiedziała minister Maląg.
Wątpliwości próbował też rozwiać główny doradca premiera ds. walki z epidemią prof. Andrzej Horban. - To jest prośba oczywiście, bo trudno nakazać staruszkom siedzenie w domu. Zwłaszcza że ja już jestem blisko (granicy 70 lat - red.) i byłbym bardzo niekontent, gdyby pan minister z panem premierem mi kazali (zostać w domu - red.). To jest prośba. Chodzi też o to, żeby ograniczyć odwiedziny u ludzi starszych, dlatego że dzieci i młodzież, gdy chorują to relatywnie łagodnie, w porównaniu z osobami starszymi - wyjaśnił.
Rozporządzenie i zakaz
W piątek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów z nowymi ograniczeniami, nakazami i zakazami.
Okazało się, że najbardziej rygorystyczne zasady dotyczą właśnie osób powyżej 70. roku życia, którzy poza trzema wyjątkami mają zakaz przemieszczania się. Jak czytamy w rozporządzeniu, ograniczenia nie obejmują: zaspokojenia niezbędnych potrzeb życiowych, wykonywania czynności zawodowych oraz uczestniczenia w wydarzeniach kultu religijnego.
Wszędzie strefa czerwona
Od soboty cała Polska jest w czerwonej strefie. Wszędzie obowiązują te same zasady związane z przeciwdziałaniem epidemii COVID-19.
Obecne restrykcje i obostrzenia dotyczą wielu dziedzin życia społecznego. Były one stopniowo wprowadzane od połowy października - początkowo były zróżnicowane w zależności od tego, czy dany powiat znajdował się w strefie żółtej, czy czerwonej. Od 10 października cała Polska znajdowała się w strefie żółtej, do strefy czerwonej zaliczono wówczas 38 powiatów i miast na prawach powiatu. Tydzień później ta liczba zwiększyła się do 152. Od 24 października w strefie czerwonej jest terytorium całego kraju. W związku z tym restrykcje są ujednolicone.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Adam Guz/KPRM