Jak prośba zmieniła się w nakaz. Seniorzy mogą być zaskoczeni

Autor:
kris
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Seniorzy z ograniczeniem poruszania się
Seniorzy z ograniczeniem poruszania sięTVN24
wideo 2/9
TVN24Seniorzy z ograniczeniem poruszania się

Miała być prośba, ale okazało się, że jest jasno sformułowany nakaz. Na piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister rodziny Marlena Maląg mówili o zaleceniach dla osób powyżej 70. roku życia. W opublikowanym rozporządzeniu znalazł się jednak zakaz przemieszczania się seniorów z trzema wyjątkami.

- Nasze działania muszą być zdecydowane. Seniorzy bardzo proszę, zostańcie w domach -powiedział na piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Premier Morawiecki prosi seniorów o pozostanie w domach
Premier Morawiecki prosi seniorów o pozostanie w domachTVN24

Chwilę później minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg została poproszona przez reportera Faktów TVN o doprecyzowanie. - Czy ograniczenia dla seniorów to jest tak, jak powiedział pan premier, prośba - czy jest to zalecenie, czy też nakaz? - padło pytanie.

- Od dłuższego czasu apelujemy do seniorów, aby pozostali w domu. (....) To jest zalecenie, jest to gorąca prośba - odpowiedziała minister Maląg.

Wątpliwości próbował też rozwiać główny doradca premiera ds. walki z epidemią prof. Andrzej Horban. - To jest prośba oczywiście, bo trudno nakazać staruszkom siedzenie w domu. Zwłaszcza że ja już jestem blisko (granicy 70 lat - red.) i byłbym bardzo niekontent, gdyby pan minister z panem premierem mi kazali (zostać w domu - red.). To jest prośba. Chodzi też o to, żeby ograniczyć odwiedziny u ludzi starszych, dlatego że dzieci i młodzież, gdy chorują to relatywnie łagodnie, w porównaniu z osobami starszymi - wyjaśnił.

Maląg i Horban proszą seniorów o pozostanie w domach
Maląg i Horban proszą seniorów o pozostanie w domachTVN24

Rozporządzenie i zakaz

W piątek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów z nowymi ograniczeniami, nakazami i zakazami.

Okazało się, że najbardziej rygorystyczne zasady dotyczą właśnie osób powyżej 70. roku życia, którzy poza trzema wyjątkami mają zakaz przemieszczania się. Jak czytamy w rozporządzeniu, ograniczenia nie obejmują: zaspokojenia niezbędnych potrzeb życiowych, wykonywania czynności zawodowych oraz uczestniczenia w wydarzeniach kultu religijnego.

Ograniczenia dla seniorów - rozporządzeniedziennikustaw.gov.pl

PEŁNA TREŚĆ ROZPORZĄDZENIA >>>

Wszędzie strefa czerwona

Od soboty cała Polska jest w czerwonej strefie. Wszędzie obowiązują te same zasady związane z przeciwdziałaniem epidemii COVID-19. 

Obecne restrykcje i obostrzenia dotyczą wielu dziedzin życia społecznego. Były one stopniowo wprowadzane od połowy października - początkowo były zróżnicowane w zależności od tego, czy dany powiat znajdował się w strefie żółtej, czy czerwonej. Od 10 października cała Polska znajdowała się w strefie żółtej, do strefy czerwonej zaliczono wówczas 38 powiatów i miast na prawach powiatu. Tydzień później ta liczba zwiększyła się do 152. Od 24 października w strefie czerwonej jest terytorium całego kraju. W związku z tym restrykcje są ujednolicone.

TUTAJ ZNAJDZIESZ LISTĘ Z NOWYMI ZASADAMI >>>

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autor:kris

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Adam Guz/KPRM

Pozostałe wiadomości