Pandemia zahartowała przedsiębiorców. Dobre informacje dla pracowników

Źródło:
TVN24 Biznes
Wojciech Warski: "testem prawdy" będzie przełom czerwca i lipca
Wojciech Warski: "testem prawdy" będzie przełom czerwca i lipcaTVN24
wideo 2/5
Wojciech Warski: "testem prawdy" będzie przełom czerwca i lipcaTVN24

Do ponad jednej czwartej wzrosła liczba firm, które przez pandemię były zmuszone częściowo zawiesić działalność - wynika z lipcowej edycji ogólnopolskiego badania Krajowego Rejestru Długów "KoronaBilans MŚP". Niewielkie wahania nastąpiły również w inwestycjach. Autorzy raportu zwracają jednak uwagę, że przedsiębiorcy nauczyli się żyć z koronawirusem. Niemal 15 procent respondentów deklaruje, że zwiększy zatrudnienie.

Trzecia edycja ogólnopolskiego Badania "KoronaBilans MŚP" została przeprowadzona przez IMAS International pod koniec czerwca 2020 roku na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. Obejmuje grupę 305 firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, w tym: mikro (zatrudniające 3-9 osób), małe (10-49) i średnie przedsiębiorstwa (50-249).

W najnowszej edycji badania "KoronaBilans MŚP" wyraźnie wyróżniają się dwie grupy przedsiębiorców. Pierwsza, która ocenia swoją sytuację ekonomiczną jako dobrą - obecnie to 36,1 procent respondentów. Dla porównania miesiąc temu uważało tak 31,9 procent, a w maju 24,6 procent. Drugą grupę stanowią przedsiębiorcy, którzy oceniają swoją sytuację ekonomiczną neutralnie, czyli ani dobrze, ani źle. "Takie neutralne odpowiedzi wskazuje już 33,8 procent przedsiębiorców, podczas gdy w poprzedniej edycji wskazania były na poziomie 28,2 procent, a jeszcze wcześniej na poziomie 26,1 procent" - czytamy.

Z badania wynika, że również w pytaniach o przyszłą sytuację ekonomiczną 49,5 procent przedsiębiorców przyznaje, że nie spodziewa się większych zmian.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Koronawirus a firmy

"Prawie połowa przedsiębiorców sądzi, że w najbliższych trzech miesiącach ich sytuacja ekonomiczna nie ulegnie zmianie. Jeszcze miesiąc temu oceniało tak nieco ponad 40 procent badanych. Pogorszenia sytuacji w najbliższych trzech miesiącach obawia się 22 procent. W poprzedniej edycji badania takie przypuszczenia miał co czwarty przedsiębiorca, a w maju co drugi właściciel firmy" - wskazał, cytowany w komunikacie, Adam Łącki, prezes zarządu Krajowego Rejestru Długów BIG SA.

Łącki zwrócił uwagę, że "spada także odsetek przedsiębiorstw, które odczuwają wpływ pandemii na działanie firmy". "Miesiąc temu 81 procent firm zauważyło, że koronawirus wpływa na produkcję, sprzedaż czy świadczenie usług, a aktualnie taki wpływ zauważa 75 procent ankietowanych. To jasny sygnał, że z jednej strony odmrażanie gospodarki odbija się na nastrojach przedsiębiorców, a z drugiej, właściciele firm z sektora MŚP oceniają, że sytuacja ustabilizowała się i nie spodziewają się w najbliższym czasie zmian ani na lepsze, ani na gorsze" - zauważył.

Zdaniem prezesa KRD, "przedsiębiorcy przystosowali się do nowej rzeczywistości i nauczyli się z nią funkcjonować".

W ocenie autorów raportu kolejnym dowodem na to, że przedsiębiorcy przystosowali się do nowej rzeczywistości, są odpowiedzi na pytanie o przychody. Obecnie 28,5 procent właścicieli firm uważa, że w najbliższych trzech miesiącach ich przychody pozostaną bez zmian. To o 10,9 punktu procentowego więcej niż miesiąc temu i o 19 punktu procentowego więcej niż dwa miesiące temu. Nieco ponad 54 procent przedsiębiorców uważa, że przychody zmaleją – jest to spadek o 10,4 punktu procentowego względem poprzedniego miesiąca i o 24,9 punktu procentowego względem pierwszej edycji badania. Z kolei 4,9 procent firm, czyli o 0,9 punktu procentowego więcej niż wcześniej, zakłada, że ich przychody wzrosną. W tej grupie aż sześciu na dziesięciu właścicieli firm podejrzewa, że przychody wzrosną najwyżej o 25 procent.

Jak czytamy, jeszcze miesiąc temu 11,5 procent firm przez koronawirusa było zmuszonych całkowicie zawiesić produkcję, sprzedaż bądź świadczenie swoich usług. Z badania wynika, że aktualnie ta grupa zmniejszyła się o 8,5 punktu procentowego. Z drugiej strony przybyło firm, które są zmuszone częściowo zawiesić działalność. "Obecnie to 26,1 procent - czyli o 10,5 punktu procentowego więcej niż miesiąc temu. O 2,1 punktu procentowego do 67,4 procent zmniejszyła się grupa firm, które są zmuszone ograniczyć produkcję, sprzedaż bądź świadczenie usług" - wskazano.

Planowane inwestycje

Niewielkie wahania nastąpiły w inwestycjach. Obecnie nieco mniej przedsiębiorstw chce przeznaczyć środki na ten cel. Takie plany deklaruje 13,8 procent firm, wobec 16,6 procent w drugiej fali badania. Dla porównania, w pierwszej edycji "KoronaBilans MŚP" 12,3 procent firm planowało inwestycje. "Wygląda więc na to, że firmy zrewidowały zbyt optymistyczne plany sprzed miesiąca i obecnie z większą ostrożnością podchodzą do tematu inwestycji" - ocenili autorzy badania.

"Aby móc inwestować i rozwijać firmę, potrzebne są pieniądze. Niestety wiele przedsiębiorstw nie było w stanie wypracować zysków w okresie zamrożenia gospodarki spowodowanego pandemią. Nie dziwi więc ich ostrożność w wydawaniu środków" - ocenił Jakub Kostecki, prezes zarządu firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso.

Firmy nadal najchętniej przeznaczają dodatkowe środki na maszyny i urządzenia - blisko 60 procent wskazań. W zeszłym miesiącu takie zakupy rozważało 52 procent. Za to największy skok można zaobserwować w inwestycjach budowlanych i remontowych. Obecnie takie plany rozważa 23,8 procent firm z sektora MŚP, podczas gdy miesiąc temu podobne zamiary miała zaledwie co dziesiąta firma. Na podobnym poziomie utrzymuje się zaangażowanie w inwestycje IT.

Zwiększenie zatrudnienia

Autorzy raportu zwrócili uwagę, że w najbliższych miesiącach firmy otworzą się na nowych pracowników. Prawie 15 procent z nich deklaruje, że zwiększy zatrudnienie. W poprzedniej, drugiej fali badania, wskazało tak 12,7 procent, podczas gdy w pierwszej zaledwie 8,2 procent.

Najwięcej, bo 84,4 procent, chce zwiększyć liczbę etatów najwyżej o jedną czwartą. Co 11. przedsiębiorstwo nie wie, czy będzie przyjmować pracowników. Miesiąc wcześniej takich niezdecydowanych było 7,9 procent, natomiast w pierwszej edycji co czwarta firma.

Mniej firm deklaruje konieczność zwalniania pracowników. Tylko niecałe 7 procent przedsiębiorstw, wobec 8,7 procent miesiąc wcześniej, planuje redukcję załogi w najbliższych trzech miesiącach. Jak przypomniano, w pierwszym badaniu było to 25,8 procent.

Pakiety antykryzysowe

Z badania wynika, że wciąż wiele, bo aż trzy czwarte firm jest zainteresowanych pomocą rządową. Równocześnie, jak wynika z trzeciej edycji badania "KoronaBilans MŚP", rośnie liczba ankietowanych, którzy nie są zainteresowani żadnymi pakietami pomocowymi. W porównaniu z pierwszym badaniem odsetek ten wzrósł o 5,5 punktu procentowego i obecnie wynosi 18 procent. Zdaniem autorów raportu wynika to pewnie z faktu, że część z firm już korzysta z pomocy w ramach, którejś z wcześniejszych pakietów antykryzysowych, "więc nie ma potrzeby wnioskować o nią ponownie".

Wśród proponowanych form wsparcia najchętniej wybieranymi przez przedsiębiorców są zwolnienia ze składek ZUS oraz dofinansowanie zatrudnienia, z których zamierza skorzystać odpowiednio 77 procent i prawie 55 procent firm. Co trzeci przedsiębiorca jest zainteresowany udzielanymi na preferencyjnych warunkach kredytami i pożyczkami. 

Z badania wynika, że rośnie liczba zadowolonych z udzielonego przez rząd wsparcia. "Wyraźnie widać, jak na przestrzeni czasu zmieniał się odbiór proponowanej pomocy. Obecnie pozytywnie ocenia ją ponad 30 procent firm, co w porównaniu z pierwszą edycją badania oznacza wzrost o prawie 20 punktów procentowych" - czytamy. Równocześnie odsetek niezadowolonych po raz pierwszy spadł poniżej 50 procent. Co piąty przedsiębiorca uważa, że proponowane przez rząd wsparcie powinno być wyższe i rozłożone na dłuższy okres czasu. Jednocześnie, jak wskazuje badanie, mniej firm niż wcześniej skarży się na brak przejrzystości i skomplikowane procedury. Obecnie przeszkadza to ponad 12 procentom przedsiębiorców.

O firmie

Krajowy Rejestr Długów jest platformą wymiany informacji gospodarczej. Spółka zbiera i udostępnia dane na temat sytuacji finansowej konsumentów oraz firm. W Polsce nie ma centralnego rejestru dłużników. Informacje gospodarcze o zaległym zadłużeniu osób i firm gromadzi też Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor (BIG InfoMonitor).

Autorka/Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Wykluczenie z rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa członków partii politycznych oraz osób pełniących funkcje publiczne w ciągu ostatnich pięciu lat zakłada projekt wniesiony do Sejmu przez Polskę 2050.

"Wykluczamy ze składu rad nadzorczych członków partii politycznych". Jest projekt

"Wykluczamy ze składu rad nadzorczych członków partii politycznych". Jest projekt

Źródło:
PAP

Przemysław Gacek z Grupy Pracuj został zwycięzcą 21. edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku 2023. Gacek będzie reprezentował Polskę podczas międzynarodowego finału konkursu EY World Entrepreneur Of The Year 2023 w czerwcu w Monte Carlo. Gala finałowa polskiego konkursu transmitowana była w TVN24 BiS.

Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj, zwycięzcą konkursu EY Przedsiębiorca Roku

Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj, zwycięzcą konkursu EY Przedsiębiorca Roku

Źródło:
tvn24.pl

W ciągu dwóch tygodni od rozpoczęcia tegorocznej akcji rozliczeń PIT urzędy skarbowe zwróciły podatnikom łącznie ponad 2,8 miliarda złotych tytułem nadpłaconego podatku - przekazał szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

Pieniądze trafiają nawet w ciągu jednego dnia. Fiskus wyjaśnia

Pieniądze trafiają nawet w ciągu jednego dnia. Fiskus wyjaśnia

Źródło:
PAP

Będziemy starali się uratować tereny w Jaworznie dla dużej inwestycji, w nowym modelu biznesowym - powiedział w piątek szef Ministerstwa Aktywów Państwowych Borys Budka, pytany o plany wobec spółki ElectroMobility Poland, pracującej nad projektem samochodu elektrycznego Izera.

"To jedno z wielu kłamstw poprzedniego premiera Mateusza Morawieckiego"

"To jedno z wielu kłamstw poprzedniego premiera Mateusza Morawieckiego"

Źródło:
PAP

Elon Musk pozwał OpenAI, w tym także prezesa spółki Sama Altmana. Najbogatszy człowiek na świecie zarzuca firmie zajmującej się rozwojem sztucznej inteligencji złamanie wcześniej obietnic.

Elon Musk pozywa OpenAI i Sama Altmana

Elon Musk pozywa OpenAI i Sama Altmana

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Na najbliższym posiedzeniu 5 marca rząd ma zająć się nowym projektem wakacji kredytowych - wynika z zapowiedzi opublikowanych na stronie kancelarii premiera. W ubiegłym tygodniu Rada Ministrów nie przyjęła projektu w tej sprawie.

Rząd podejmie decyzję w sprawie wakacji kredytowych. Jest data

Rząd podejmie decyzję w sprawie wakacji kredytowych. Jest data

Źródło:
PAP

PKO Bank Polski, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, Velo Bank oraz Bank BPS - to banki, które zaplanowały prace serwisowe w najbliższych dniach. W związku z tym klienci muszą przygotować się na utrudnienia. Część osób będzie miała problemy z dostępem do bankowości internetowej i aplikacji mobilnej. Oryginalny komunikat do klientów skierował ING Bank Śląski.

"Daaj mi tę noc, tęę jedną noc". Duży bank wysłał wiadomość do klientów

"Daaj mi tę noc, tęę jedną noc". Duży bank wysłał wiadomość do klientów

Źródło:
tvn24.pl

Dofinansowanie do pomp ciepła ma być przyznawane jedynie dla urządzeń z listy zielonych urządzeń i materiałów - wynika z uchwały Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w sprawie zmian w programie Czyste Powietrze.

Kłopoty z produktami z Azji. Ważna zmiana w popularnym programie

Kłopoty z produktami z Azji. Ważna zmiana w popularnym programie

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 w lutym była najchętniej oglądanym kanałem w kraju, osiągając 6,96 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN oraz portal tvn24.pl. TVN24 była również najbardziej opiniotwórczym medium w styczniu według rankingu Instytutu Monitorowania Mediów.

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Źródło:
tvn24.pl

Koniec tymczasowych kontroli na granicy ze Słowacją. Taką decyzję podjął minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński - przekazał resort w piątkowym komunikacie. Kontrole będą trwały w sobotę do północy.

Zmiany na granicy z sąsiadem. Od niedzieli

Zmiany na granicy z sąsiadem. Od niedzieli

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Linia lotnicza Ryanair poinformowała w piątek, że w najbliższych tygodniach otrzyma mniej samolotów niż planowano. Irlandzki przewoźnik zapowiedział, że w związku z tym będzie musiał zredukować siatkę połączeń w okresie od lipca do września 2024 roku - czytamy w komunikacie. Zapewniono, że zmiany w rozkładzie lotów będą "niewielkie".

Popularny przewoźnik o cięciach w rozkładzie. "Jesteśmy bardzo rozczarowani"

Popularny przewoźnik o cięciach w rozkładzie. "Jesteśmy bardzo rozczarowani"

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 marca Artur Dziambor zajmuje stanowisko dyrektora departamentu marketingu i komunikacji oraz rzecznika prasowego Portu Gdańsk - poinformowali redakcję biznesową tvn24.pl przedstawiciele portu. W poprzedniej kadencji Dziambor był posłem Konfederacji, w wyborach parlamentarnych w 2023 roku startował z list Trzeciej Drogi.

Artur Dziambor ma nową pracę

Artur Dziambor ma nową pracę

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Przemysłu rozpoczyna działalność. W piątek weszło w życie rozporządzenie w sprawie utworzenia nowego resortu. Szefową ministerstwa, które swoją siedzibę ma w Katowicach, jest Marzena Czarnecka. - Transformacja energetyczna będzie przebiegać od węgla do atomu, dlatego lokalizacja ministerstwa na Śląsku jest najlepsza - podkreśliła minister.

Nowe ministerstwo. Dziś rozpoczyna działalność

Nowe ministerstwo. Dziś rozpoczyna działalność

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W czwartek w Lotto padła jedna szóstka. Główna wygrana wynosi ponad 2,6 miliona złotych. Wiemy, w którym mieście wysłano szczęśliwy kupon. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z dnia 29 lutego 2024 roku.

Szóstka w Lotto. Wiemy, gdzie padła

Szóstka w Lotto. Wiemy, gdzie padła

Źródło:
tvn24.pl

Komisarz Janusz Wojciechowski wprowadził rolników, nie tylko polskich, w gigantyczne problemy - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman. Zdaniem ministra to unijny komisarz do spraw rolnictwa "dał twarz" Europejskiemu Zielonemu Ładowi. - Panu komisarzowi Wojciechowskiemu udało się na pewno jedno - połączył w proteście rolników w całej Europie - ocenił Hetman.

"Komisarzowi Wojciechowskiemu udało się na pewno jedno"

"Komisarzowi Wojciechowskiemu udało się na pewno jedno"

Źródło:
tvn24.pl

Waloryzacja emerytur i rent w 2024 roku stała się faktem. Świadczenia wzrosły o 12,12 procent. Waloryzacja jest przeprowadzana z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku.

Waloryzacja emerytur. Od dziś świadczenia w górę

Waloryzacja emerytur. Od dziś świadczenia w górę

Źródło:
tvn24.pl

Powraca pomysł wprowadzenia krótszego tygodnia pracy w Polsce. Lewica zapowiada złożenie projektu ustawy w tej sprawie. Rozwiązanie budzi emocje - pracownicy są pełni nadziei, a pracodawcy pełni wątpliwości. Ci pierwsi liczą wolne dni, drudzy kalkulują koszty. Do sprawy odniosło się również Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Materiał z magazynu "Polska i Świat", przygotowany przez Macieja Zalewskiego.

Krótszy tydzień pracy w Polsce? "Moglibyśmy upiec dwie pieczenie na jednym ogniu"

Krótszy tydzień pracy w Polsce? "Moglibyśmy upiec dwie pieczenie na jednym ogniu"

Źródło:
TVN24

Ponad 50 firm w 14 miastach przyjmie studentów i absolwentów do 30. roku życia na blisko 120 staży z wynagrodzeniem od 4500 złotych do 7500 złotych za miesiąc. Aplikacje można składać od 1 marca. O Programie Kariera poinformował organizator – Polska Rada Biznesu.

Nawet 7500 złotych za staż. "Czasy kserowania czy parzenia kawy dawno minęły"

Nawet 7500 złotych za staż. "Czasy kserowania czy parzenia kawy dawno minęły"

Źródło:
PAP

Od piątku 1 marca stanowisko prezesa operatora przesyłowego energii elektrycznej Polskich Sieci Elektroenergetycznych zajmuje Grzegorz Onichimowski - wynika z informacji opublikowanej na stronie spółki.

Zmiany w energetyce. Nowy prezes państwowej spółki

Zmiany w energetyce. Nowy prezes państwowej spółki

Źródło:
PAP

Poprawka do ustawy o zwiększeniu limitu kapitałowego południowokoreańskiego banku eksportowo-importowego (Eximbank), mająca na celu wsparcie kontraktów eksportowych, w tym sprzedaży broni do Polski, została w czwartek przyjęta przez Zgromadzenie Narodowe Korei Południowej – poinformowała agencja Reutera.

Polska na wielkich zakupach w Korei. Decyzja parlamentu

Polska na wielkich zakupach w Korei. Decyzja parlamentu

Źródło:
PAP

Komisja Europejska (KE) podjęła dwie decyzje w sprawie odblokowania unijnych środków dla Polski. Chodzi o Krajowy Plan Odbudowy (KPO) i fundusze spójności. Do Polski ma trafić łącznie około 600 miliardów złotych.

Potężne pieniądze dla Polski. Jest decyzja

Potężne pieniądze dla Polski. Jest decyzja

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Mamy dobrą wiadomość dla nas wszystkich. To już jest taka kropka postawiona nad i. Jest formalna zgoda z Komisji Europejskiej. Zarówno akceptacja formalna pierwszego wniosku o wypłatę pierwszych pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy, jak i akceptacja formalna warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych - powiedziała w czwartek Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej. Jak dodała, odblokowano w sumie 600 miliardów złotych, "15 tysięcy złotych na każdego mieszkańca Polski".

"15 tysięcy złotych na każdego mieszkańca Polski". Ministra tłumaczy

"15 tysięcy złotych na każdego mieszkańca Polski". Ministra tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Znamy najnowszą listę najbogatszych Polaków. W tegorocznym rankingu jest kilka zaskoczeń - napisał "Forbes". Miesięcznik zaznaczył, że jesteśmy coraz bliżej chwili, gdy całą listę stu najbogatszych Polaków wypełnią wyłącznie miliarderzy. Pozycję lidera w najnowszym zestawieniu utrzymał Michał Sołowow.

Lista najbogatszych Polaków. Imponujący awans do czołówki

Lista najbogatszych Polaków. Imponujący awans do czołówki

Źródło:
"Forbes", tvn24.pl