TVN24 Biznes | Z kraju

"To będzie taki paszport osoby zaszczepionej"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
"Po zaszczepieniu będą wystawiane kody QR"
"Po zaszczepieniu będą wystawiane kody QR"TVN24
wideo 2/7
TVN24"Po zaszczepieniu będą wystawiane kody QR"

Po zaszczepieniu będą wystawiane kody QR - to będzie taki paszport osoby zaszczepionej, który będzie potwierdzał, że osoba została zaszczepiona i może korzystać z uprawnień, które jej przysługują - wyjaśniła wiceminister zdrowia Anna Goławska. Kod będzie wystawiany po otrzymaniu drugiej dawki szczepionki.

W środę odbyła się konferencja prasowa, podczas której szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk zaprezentował m.in. harmonogram dostaw szczepionki i harmonogram szczepień na pierwszy kwartał tego roku.

W konferencji uczestniczyła również wiceminister zdrowia Anna Goławska, która przypomniała, że po zaszczepieniu będą wystawiane tzw. kody QR, które będzie można otrzymać z internetowego konta pacjenta, mObywatela lub poprzez wydruk w punkcie szczepień.

- To będzie taki paszport osoby zaszczepionej, który będzie potwierdzał, że osoba została zaszczepiona i może korzystać z uprawnień, które jej przysługują - wyjaśniła Goławska. Zaznaczyła, że taki kod będzie wystawiony po otrzymaniu drugiej dawki szczepionki.

Wówczas - jak poinformował Dworczyk - takiej osobie będzie przysługiwać status osoby zaszczepionej.

Status osoby zaszczepionej

Status osoby zaszczepionej został ujęty w Narodowym Programie Szczepień - dokumencie, który rząd przyjął w formie uchwały 15 grudnia ub. roku. Możemy w nim przeczytać, że osoby zaszczepione będą mogły bez dodatkowych testów korzystać z usług zdrowotnych w publicznej służbie zdrowia, a także nie będą uwzględniane w limitach dotyczących spotkań towarzyskich. Nie będzie także potrzeby odbywania kwarantanny przez zaszczepionych w wypadku kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem.

>> Szczepienia przeciw COVID-19 - najważniejsze informacje

O pracach legislacyjnych dotyczących wprowadzenia tzw. statusu osoby zaszczepionej Dworczyk mówił w ubiegłym tygodniu.

- W tej chwili jest już wprowadzony status osoby zaszczepionej. On został sformułowany i jest dostępny w Narodowym Programie Szczepień. Natomiast przewidujemy rozporządzenie, a nie ustawę, które będzie regulowało kwestie takie, które wymagają uregulowania poza uchwałą Rady Ministrów - powiedział Dworczyk.

Jak dodał, Narodowy Program Szczepień został przyjęty uchwałą Rady Ministrów. - To jest prawo obowiązujące rząd, całą administrację, wszystkie jednostki podległe. Natomiast są to przepisy, które trzeba uregulować na poziomie rozporządzenia Rady Ministrów i tej formie zostaną w najbliższych dniach uregulowane - podkreślił minister.

Zaznaczył, że "nie chodzi o specjalne przywileje, a status osoby zaszczepionej". - Osoba zaszczepiona będzie między innymi zwolniona z konieczności odbywania kwarantanny po powrocie do kraju. Osoba skutecznie zaszczepiona ma gwarancję nie tylko, że sama się nie zarazi wirusem, ale też nie będzie rozsiewała tej choroby dalej - mówił Dworczyk.

NarodowyProgramSzczepień.pdf

Zgłoszenie na szczepienie

Od 15 stycznia osoby powyżej 18. roku życia będą mogły zgłosić chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19, wypełniając formularz na stronie rządowej - poinformował Dworczyk.

Kto i kiedy będzie mógł zapisać się na szczepienie? Harmonogram na pierwsze tygodnie >>>

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

PAP

Autor:kris

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: fakty

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości