TVN24 Biznes | Z kraju

Uczniowie zaczną wracać do szkół, otworzą się salony fryzjerskie i kosmetyczne. Rozporządzenia opublikowane

TVN24 Biznes | Z kraju

Aktualizacja:
Autor:
/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Niedzielski: W pozostałych województwach przywracamy działalność salonów urody, fryzjerskich i kosmetycznych
Niedzielski: W pozostałych województwach przywracamy działalność salonów urody, fryzjerskich i kosmetycznychTVN24
wideo 2/9
TVN24Niedzielski: W pozostałych województwach przywracamy działalność salonów urody, fryzjerskich i kosmetycznych

Salony fryzjerskie i kosmetyczne będą mogły od 26 kwietnia wznowić działalność w 11 województwach. W tych samych regionach nauka w klasach 1-3 szkoły podstawowej będzie się odbywała w systemie hybrydowym. Rozporządzenia zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Nowelizacja rozporządzenia dotyczącego salonów fryzjerskich i kosmetycznych - w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii - została opublikowana w czwartek wieczorem.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Z dokumentu wynika, że od 26 kwietnia wznowić mogą działalność salony fryzjerskie i kosmetyczne oraz salony tatuażu i piercingu w 11 województwach: podlaskim, podkarpackim, warmińsko-mazurskim, lubelskim, pomorskim, lubuskim, świętokrzyskim, mazowieckim, kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim i w małopolskim.

Tego typu miejsca będą mogły funkcjonować w ścisłym reżimie sanitarnym. W miejscu, w którym jest prowadzona ta działalność, przebywać może wyłącznie obsługa i obsługiwani klienci. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy opieki wymaga klient.

W rozporządzeniu sprecyzowano, że stanowiska obsługi muszą znajdować się w odległości co najmniej 1,5 m od siebie, chyba że między nimi jest przegroda.

TREŚĆ ROZPORZĄDZENIA >>>

Rozporządzenie dotyczące nauki hybrydowej opublikowane

W piątek w Dzienniku Ustaw opublikowana została nowelizacja rozporządzenia ministra edukacji i nauki w sprawie nauki hybrydowej w klasach 1-3 szkół podstawowych w 11 województwach. Rozporządzenie przewiduje taki system nauczania od 26 kwietnia do 2 maja. System hybrydowy, który wprowadza rozporządzenie, polega na prowadzeniu zajęć w taki sposób, że nie więcej niż 50 procent uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej realizuje te zajęcia stacjonarnie, a co najmniej 50 procent uczniów uczy się zdalnie. "Dyrektor szkoły podstawowej ustala harmonogram prowadzenia zajęć zgodnie z ww. podziałem, biorąc pod uwagę, w miarę możliwości, równomierne i naprzemienne realizowanie tych zajęć przez każdego ucznia. Jednocześnie nadal przewiduje się, że świetlice w szkołach podstawowych na obszarze ww. województw będą funkcjonowały dla dzieci rodziców uprawnionych do zapewnienia im opieki i nauki na terenie szkoły, na dotychczasowych zasadach" - czytamy w rozporządzeniu. W uzasadnieniu sprecyzowano, że opieką świetlicową zostaną objęte również dzieci, które w danym dniu realizują zajęcia na terenie szkoły w związku z nauczaniem w systemie tzw. hybrydowym, o ile rodzice zawnioskują o objęcie ich dzieci opieką. W pozostałych pięciu województwach: śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych nadal będą uczyć się zdalnie.

Obostrzenia, które pozostają

Zgodnie z decyzjami rządu centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in. sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób. Jest to jedna osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2 oraz jedna osoba na 20 m2 – w sklepach powyżej 100 m2.

W miejscach kultu religijnego obowiązuje limit, zgodnie z którym na jedną osobę musi przypadać 20 m2.

Bez zmian pozostaje także obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

Hotele pozostają zamknięte do 3 maja. Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy.

Możliwe jest uczestnictwo dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy.

Możliwe jest również uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – przy zachowaniu limitu do 25 osób (zarówno dzieci i młodzieży, jak i dorosłych).

Działalność pozostałych obiektów sportowych (hale, kryte boiska itd.) nadal jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego (tak jak dotychczas). Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności.

Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, baseny, sauny i solaria.

Autor:/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości