Ograniczenie działalności galerii handlowych, zamknięcie hoteli, basenów, teatrów i kin - to tylko niektóre obostrzenia, które od najbliższej soboty 20 marca mają obowiązywać w całym kraju. O szczegółach mówił minister zdrowia Adam Niedzielski podczas środowej konferencji prasowej.
Ograniczenia mają obowiązywać do 9 kwietnia. Minister zdrowia zaapelował także do pracodawców, aby w miarę możliwości przejść na pracę zdalną.
Lockdown w całym kraju
Od 20 marca w całym kraju - tak jak do tej pory w czterech województwach - zostanie zawieszona działalność:
- galerii handlowych - wyjątki to m.in. sklepy spożywcze, apteki i drogerie, salony prasowe, księgarnie, sklepy zoologiczne i z artykułami budowlanymi, salony fryzjerskie, optyczne, bankowe i pralnie,
- hoteli (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych),
- teatrów, muzeów, galerii sztuki (można organizować próby i ćwiczenia, a także wydarzenia online),
- kin (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury),
- basenów (oprócz tych wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej),
- saun, solariów, łaźni tureckich, salonów odchudzających, kasyn,
- klubów fitness i siłowni,
- stoków narciarskich,
- obiektów sportowych (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).
Aktualne obostrzenia
Surowsze obostrzenia od poniedziałku (15 marca) wróciły w województwach mazowieckim i lubuskim. Wcześniej obowiązywały w województwie warmińsko-mazurskim i pomorskim.
W pozostałych województwach - poza powyższymi czterema - hotele są na razie dostępne dla wszystkich przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Hotele mogą udostępnić połowę pokoi. Kina, teatry, opery i filharmonie są otwarte przy zachowaniu reżimu sanitarnego. W tych miejscach zajętych może być maksymalnie 50 procent miejsc siedzących, obowiązkowe są maseczki, obowiązuje także zakaz konsumpcji. W pozostałych województwach wznowiono amatorski sport na świeżym powietrzu, otwarte są stoki i baseny. Nieczynne pozostają aquaparki i siłownie.
Ponadto należy pamiętać, że w całym kraju obowiązkowe jest zasłanianie ust i nosa za pomocą maseczki w miejscach publicznych.
W całym kraju obowiązuje także zakaz działalności stacjonarnej restauracji. Można jedynie realizować usługi polegające na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos oraz w dowozie. Dozwolone jest prowadzenie restauracji w hotelach, ale tylko w dostarczaniu posiłków dla gości hotelowych do pokoi.
W placówkach handlowych, na targu lub poczcie, obowiązuje limit klientów: 1 osoba na 10 m2 – w obiektach do 100 m2 oraz 1 osoba na 15 m2 – w obiektach powyżej 100 m2.
Dodatkowo w zgromadzeniach publicznych na terenie całego kraju może brać udział maksymalnie 5 osób. "Uczestnicy mają obowiązek zakrywania nosa i ust oraz zachowania 1,5 m odległości od innych osób. Ponadto odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m. W imprezach i spotkaniach organizowanych w domu może uczestniczyć maksymalnie 5 osób – do tego limitu nie wliczamy osoby zapraszającej na imprezę oraz osób, które wspólnie mieszkają lub gospodarują z tą osobą" – wyjaśniono w informacji zamieszczonej na rządowych stronach.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę o 25 052 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Resort przekazał też informację o śmierci 453 osób, u których stwierdzono SARS-CoV-2. Środowy bilans nowych, potwierdzonych zakażeń jest siódmym najwyższym wynikiem od początku epidemii w Polsce.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock