TVN24 Biznes | Z kraju

Mogą być zmiany w przepisach dotyczących kwarantanny. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia wyjaśnia

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
Wojciech Andrusiewicz o zasadach kwarantanny
Wojciech Andrusiewicz o zasadach kwarantannyTVN24
wideo 2/7
TVN24 Wojciech Andrusiewicz o zasadach kwarantanny

Okres kwarantanny może zostać skrócony - wynika z wypowiedzi przedstawicieli rządu. Póki co konkretne decyzje nie zostały jednak podjęte. Jak tłumaczył rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, okres zakażenia, okres objawowy jest obecnie krótszy i niektóre kraje decydują się na krótsze izolację czy kwarantannę.

W poniedziałek rano w Radiu Plus rzecznik rządu Piotr Mueller został zapytany, czy planowane są zmiany dotyczące kwarantanny. Przyznał, że faktycznie jest dyskusja, by skorygować zasady kwarantanny, ale nie ma na tę chwilę decyzji.

- Porównujemy jak to wygląda w innych krajach - powiedział, dodając, że niektóre kraje zdecydowały się na skrócenie okresu kwarantanny.

Dopytywany, czy chodzi o skrócenie tego okresu z 10 dni do 7, Mueller odparł: - Nie wiem do ilu dni, ale na pewno skrócić.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Kwarantanna może zostać skrócona

O zmianach mówił też w poniedziałek przed południem rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. - Widzimy, że kolejne kraje UE decydują się na skrócenie z jednej strony okresu izolacji, z drugiej strony okresu kwarantanny. Na pewno podyktowane jest to tym, że od zakażenia do objawów jest w tej chwili zdecydowanie krótszy czas, często jest to w okolicach dwóch dni. Sam okres zakażenia, okres objawowy jest krótszy - mówił.

Dodał, że w "w dobie piątej fali epidemii wszystkie państwa potrzebują na pokładzie medyków, pielęgniarek, ratowników medycznych czy lekarzy". - Skrócenie okresu kwarantanny i izolacji powoduje szybsze przywrócenie do pracy tych osób. Nie wykluczamy, że w Polsce do tego samego dojdzie - powiedział.

Koronawirus w Polsce. Zasady kwarantanny

Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej z powodu narażenia na zarażenie, np. po kontakcie z osobą chorą na koronawirusa. Co do zasady kwarantanna trwa 10 dni. Jednak w niektórych przypadkach okres ten jest dłuższy, np. wobec osób przebywających na kwarantannie w związku z zachorowaniem współdomownika.

W czasie kwarantanny nie można opuszczać domu, zakazane jest są więc np. spacery z psem czy wyjście do sklepu. W przypadku niepokojących objawów choroby należy skontaktować się z lekarzem.

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości