TVN24 Biznes | Z kraju

Osoby zaszczepione wyłączone z limitów. Rzecznik firm: przepisy mogą pozostać martwe

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Premier: limity nie obowiązują osób, które są zaszczepione
Premier: limity nie obowiązują osób, które są zaszczepioneTVN24
wideo 2/7
TVN24Premier: limity nie obowiązują osób, które są zaszczepione

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz ocenił, że powinna powstać regulacja, która określałaby, w jaki sposób weryfikowane ma być posiadanie statusu osoby zaszczepionej. - Bez niej obecne przepisy, które pozwalają na udział w wydarzeniach osobom zaszczepionym ponad określone limity, mogą pozostać martwe – stwierdził Abramowicz.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej przedstawiciele rządu ogłosili kolejne poluzowanie obostrzeń epidemicznych. Oprócz podniesienia limitów zajętych miejsc m.in. w hotelach czy kinach do 75 proc. ogłoszono, że nie będą do nich wliczane osoby zaszczepione.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców pytany w piątek przez Polską Agencję Prasową o możliwość kontroli szczepień przez organizatorów imprez, lokale czy hotele przyznał, że brakuje podstawy prawnej do takiej weryfikacji.

- Pobieranie informacji medycznych przez przedsiębiorców, którzy nie świadczą usług z zakresu ochrony zdrowia, wydaje się także przekroczeniem przepisów o ochronie danych osobowych, zwłaszcza że informacje medyczne należą do danych wrażliwych – podkreślił Adam Abramowicz.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

"Przepisy mogą pozostać martwe"

Zdaniem Rzecznika MŚP powinna powstać "regulacja w randze ustawy, która określałaby, w jaki sposób weryfikowane ma być posiadanie statusu osoby zaszczepionej".

- Bez niej obecne przepisy, które pozwalają na udział w wydarzeniach osobom zaszczepionym ponad określone limity, mogą pozostać martwe. Stracą na tym przedsiębiorcy, gdyż nie będą mogli obsłużyć większej liczby klientów. Dlatego skoro rząd zdecydował się na pewną formę uprzywilejowania zaszczepionych, powinien przygotować przepisy, które to umożliwią – skomentował Abramowicz.

Aplikacje do odczytywania kodu

W czwartek w sklepie Google została udostępniona aplikacja umożliwiająca odczytywanie QR-kodu potwierdzającego posiadanie unijnego certyfikatu Covid-19 UCC. We wtorek aplikacja pojawiła się w AppStore.

Jak mówił w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski, sprawdzenie, czy osoby biorące udział w danym wydarzeniu są zaszczepione, czy nie, jest odpowiedzialnością organizatora. Dodał, że to organizator będzie następnie rozliczany z przestrzegania limitu osób, które mogą wziąć udział w danym wydarzeniu.

- Oczywiście po stronie osoby, która wchodzi, która wie, że jest zaszczepiona, jest posiadanie przy sobie odpowiedniego dowodu. Ten dowód może mieć charakter tradycyjny - czyli wydruk kartki z QR-kodem - albo po porostu trzeba mieć na urządzeniu mobilnym ten kod, który będzie do odczytania – wyjaśnił Niedzielski.

Unijne certyfikaty

Polska przystąpiła 1 czerwca do systemu Unijnych Certyfikatów COVID (UCC). UCC to elektroniczne zaświadczenie, które ułatwia bezpieczne i swobodne przemieszczanie się pomiędzy krajami Unii Europejskiej w czasie pandemii.

Certyfikat można otrzymać przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP). Ma on dwie wersje: wersję elektroniczną oraz tradycyjny dokument w formacie PDF, który można wydrukować. Po 25 czerwca certyfikat będzie także dostępny w aplikacjach mojeIKP oraz mObywatel. Można go otrzymać również w podmiotach leczniczych (aplikacja gabinetowa – gabinet.gov.pl), punktach szczepień oraz od lekarza lub pielęgniarki z przychodni podstawowej opieki zdrowotnej.

Prezentacja certyfikatu jest możliwa w wersji papierowej i elektronicznej. Niezależnie od postaci, certyfikaty będą równorzędne i będą zawierały ten sam kod QR i ten sam zestaw danych.

Autor:mb/dap

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości