Premier o liczbie szczepionek: jesteśmy zabezpieczeni

Źródło:
PAP/TVN24 Biznes
Dworczyk: dzisiaj chcemy przedstawić państwu projekt narodowego programu szczepień przeciw COVID-19
Dworczyk: dzisiaj chcemy przedstawić państwu projekt narodowego programu szczepień przeciw COVID-19TVN24
wideo 2/7
TVN24Dworczyk: dzisiaj chcemy przedstawić państwu projekt narodowego programu szczepień przeciw COVID-19

Na chwilę obecną mamy już zarezerwowanych i zakupionych ponad 60 milionów dawek szczepionek od sześciu producentów - poinformował premier Mateusz Morawiecki. - Jesteśmy zabezpieczeni - dodał szef rządu.

"Proszę Państwa! Na chwilę obecną mamy już zarezerwowanych i zakupionych ponad 60 000 000 dawek szczepionek od 6 wiodących światowych producentów!" - napisał premier w mediach społecznościowych.

"Jesteśmy zabezpieczeni - a teraz jest czas na wielkie wyzwanie, czyli implementację Narodowego Programu Szczepień na COVID-19" - dodał.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Strategia szczepień

Na konferencji prasowej we wtorek rano minister zdrowia Adam Niedzielski i szef KPRM Michał Dworczyk przedstawili projekt Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Narodowy Fundusz Zdrowia od piątku prowadzi elektroniczny nabór placówek medycznych, które chcą przystąpić do programu szczepień. Założono, że na mapie Polski pojawi się ok. 8 tys. punktów szczepień. We wtorek Dworczyk poinformował, że według obecnych zgłoszeń można by szczepić tygodniowo 180 tys. osób. Dla pacjentów szczepionka będzie bezpłatna i dobrowolna.

Zachęty

Szef MZ Adam Niedzielski mówił o zachętach dla osób, które się zaszczepią przeciwko COVID-19. Wśród nich wymienił: zwolnienie z kwarantanny po kontakcie z osobami zakażonymi lub z wysokim ryzykiem zakażenia, zwolnienie z kwarantanny po podróży do krajów wysokiego ryzyka z punktu widzenia COVID-19, a także nieuwzględnienie osoby zaszczepionej w obowiązujących limitach zgromadzeń i spotkań. Niedzielski podkreślił, że zachęty te będą dotyczyły osób, które przyjmą obie dawki wymagane dla skuteczności szczepionki. Minister zdrowia zaznaczył, że jest to "pakiet minimum". Dodał, że "gdy tylko zapoznamy się z charakterystykami poszczególnych produktów" podjęta zostanie decyzja o dodatkowych zachętach dla zaszczepionych.

ToL

Źródło: PAP/TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości