Dostarczenie przez Pocztę Polską jednej ulotki z informacjami o szczepieniach przeciw COVID-19 to koszt rzędu 21 groszy brutto - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu w odpowiedzi przesłanej TVN24 Biznes. Spółka Skarbu Państwa dostała zadanie dostarczenia ulotek do 15 milionów gospodarstw domowych.
CIR pod koniec stycznia br. poinformowało, że do 3 lutego 15 milionów domów otrzyma ulotkę z najważniejszymi informacjami o szczepieniach na COVID-19. W ulotce są informacje m.in. o rejestracji, o tym, gdzie i jak się zaszczepić, dlaczego warto to zrobić oraz o działaniu szczepionki.
"Poczta Polska – jako wykonawca usługi dostarczenia druków bezadresowych – został wybrany zgodnie z przepisami obowiązującego prawa" - podkreśliło Centrum Informacyjne Rządu w przesłanej nam odpowiedzi.
Jak wskazano, umowa ze spółką Skarbu Państwa została zawarta w trybie art. 6a ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 1842). "Przepis ten warunkuje wyłączenie obowiązku stosowania przepisów Prawa Zamówień Publicznych w sytuacji, kiedy zamówienie jest niezbędne do przeciwdziałania COVID-19" - wyjaśniono.
Ponadto - przedstawiciele rządu - zwrócili uwagę, że "Poczta Polska jest największym operatorem pocztowym w kraju i gwarantuje realizację usługi na najwyższym poziomie w najkrótszym czasie". "Jest to jedyny operator pocztowy, który dysponuje odpowiednią siecią, aby zapewnić doręczenie zarówno w miastach jak na obszarach wiejskich, do każdego punktu adresowego w kraju" - czytamy w odpowiedzi.
CIR podało, że koszt dostarczenia jednej ulotki przez Pocztę Polską to 21 groszy brutto. Można zatem oszacować, że dostarczenie ulotek do 15 milionów domów kosztowało łącznie 3 mln 150 tys. zł.
"Ochrona zdrowia publicznego, a także gospodarki wymaga uświadomienia jak największej liczbie osób korzyści związanych ze szczepieniem przeciwko COVID-19. Jednym z elementów podejmowanych działań w tym zakresie jest produkcja materiałów informacyjnych i ich szeroka dystrybucja" - podkreślili przedstawiciele rządu.
Szczepienia przeciw COVID-19
Centrum Informacyjne Rządu tłumaczyło wcześniej, że nie wszystkie pojawiające się w przestrzeni publicznej informacje na temat szczepień są prawdziwe i dlatego "prowadzona jest szeroka kampania informacyjna #SzczepimySię, aby każdy mógł zapoznać się z rzetelnymi i sprawdzonymi informacjami".
Ulotka zawiera instrukcję rejestracji, informacje o etapach szczepień, a także numer bezpłatnej całodobowej infolinii: 989 oraz wyjaśnia jak działa szczepionka i dlaczego jest bezpieczna.
"Szczepionka wyzwala w organizmie człowieka naturalną produkcję przeciwciał. Stymuluje także nasze komórki odpornościowe tak, aby chroniły nas przed zakażeniem COVID-19. Szczepionka przeciw COVID-19 powstała zgodnie ze wszystkimi najwyższymi standardami bezpieczeństwa. W badania nad nią zaangażowali się wybitni naukowcy z całego świata. Dzięki tak dużemu, globalnemu wysiłkowi otrzymaliśmy bezpieczną i skuteczną broń w walce z pandemią" - napisano w ulotce.
Szczepienia w Polsce ruszyły 27 grudnia ubiegłego roku. "Raport szczepień przeciwko COVID-19" opublikowany na rządowej stronie pokazuje, że do poniedziałkowego przedpołudnia wykonano 1 656 708 szczepień.
Źródło: TVN24 Biznes, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock