TVN24 Biznes | Z kraju

Nowy plan pomocy przedsiębiorcom. Dziesięć działań

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Premier: sklepy w galeriach handlowych zamknięte, z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek, punktów usługowych
Premier: sklepy w galeriach handlowych zamknięte, z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek, punktów usługowychTVN24
wideo 2/9
TVN24Premier: sklepy w galeriach handlowych zamknięte, z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek, punktów usługowych

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił plan pomocy dla przedsiębiorców i firm w związku z wprowadzeniem kolejnych obostrzeń. Wśród instrumentów, o których mówił szef rządu, są między innymi subwencje z Polskiego Funduszu Rozwoju, przedłużenie postojowego oraz przedłużenie okresu zwolnień ze składek na Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

W piątek potwierdzono 27 086 nowych przypadków koronawirusa. Zmarło 445 osób - to najwyższy dzienny bilans zgonów od początku pandemii. Koronawirusa w Polsce potwierdzono już u blisko pół miliona osób, prawie 300 tysięcy osób właśnie jest zakażonych SARS-CoV-2.

Z powodu rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19 od najbliższej soboty 7 listopada wejdą w życie nowe obostrzenia i będą obowiązywały co najmniej do 29 listopada. W związku z tym w piątek premier Mateusz Morawiecki przedstawił program wsparcia dla przedsiębiorców.

Oto 10 działań antykryzysowych dla firm:

1. Dofinansowanie kosztów stałych dla małych i średnich przedsiębiorstw z branż najbardziej dotkniętych restrykcjami - subwencje w ramach Tarczy Finansowej PFR w wysokości do 70 proc. niepokrytych przychodami kosztów stałych pod warunkiem spadku przychodów o 30 proc. względem tego samego okresu 2019 r. Dofinansowanie jest przeznaczone dla firm z branż objętych restrykcjami sanitarnymi.

2. Umorzenie subwencji z Tarczy Finansowej z PFR - dla MŚP pod warunkiem skumulowanego spadku przychodów od marca 2020 r. do marca 2021 r. o co najmniej 30 proc. Również dla przedsiębiorstw z branż objętych obostrzeniami.

3. Wydłużenie programu Tarczy Finansowej dla Dużych Firm - wnioski mają być składane do 31 marca 2021 r., a wypłaty będą do 30 czerwca 2021 r. Zmiana zasad liczenia szkody z powodu COVID-19 w pożyczkach preferencyjnych z obecnego marzec – sierpień 2020 r. na marzec 2020 r. – marzec 2021 r., zgodnie z pierwotnym kształtem programu. Wdrożenie szybkiej ścieżki dla dużych MŚP ("duże MŚP" jest terminem podawanym przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów - red.). Pomoc przeznaczona jest dla dużych firm, dużych MŚP ze wszystkich branż.

4. Pożyczki długoterminowe z gwarancją - kontynuacja gwarancji deminimis dla MŚP oraz gwarancji płynnościowych dla dużych firm. Trwają konsultacje z Komisją Europejską o możliwości dopłat na pokrycie rat dla pożyczek na okres 6 lat dla branż dotkniętych restrykcjami. Wsparcie obejmuje wszystkie branże oraz branże objęte restrykcjami sanitarnymi.

5. Dofinansowanie zatrudnienia - kontynuacja dopłat do miejsc pracy z FGŚP w postaci postojowego i obniżonego wymiaru czasu pracy. Dla firm ze wszystkich branż.

6. Przedłużenie postojowego dla branż objętych restrykcjami sanitarnymi.

7. Zwolnienie ze składek na ZUS dla branż dotkniętych restrykcjami.

8. Dofinansowanie zmiany zakresu działalności w ramach Dotacji na biznes - zwiększenie kwoty dotacji z 6 do 8-krotności średniego wynagrodzenia oraz rozszerzenie polegające na dofinansowaniu nie tylko nowej działalności, ale także zmiany zakresu aktualnej działalności. Finansowanie udzielane przez PUP. Pomoc dla firm z branż objętych restrykcjami sanitarnymi.

9. Polityka drugiej szansy - dofinansowanie ARP kosztów związanych z restrukturyzacją przedsiębiorstw. Pomoc dla przedsiębiorstw w restrukturyzacji.

10. Dofinansowanie leasingu - pokrycie kosztów leasingu przez ARP dla firm z branży transportowej.

10 działań antykryzysowych dla firmtwitter.com/PremierRp

TAK RELACJONOWALIŚMY KONFERENCJĘ PREMIERA >>>

Koszty

Szef rządu był pytany podczas konferencji o koszt przedstawionych instrumentów pomocowych dla firm. - Całkowity minimalny koszt będzie oscylował wokół 9-10 mld zł - już dzisiaj to wiemy - odpowiedział. Zastrzegł, że jeżeli jednak będzie potrzebna "narodowa kwarantanna, jeszcze głębsze zamknięcie gospodarki za tydzień - dwa tygodnie, to ten koszt będzie na pewno większy co najmniej o 5-10 mld zł" - powiedział premier. Wskazał, że te szacunki są różne, "jednak nasza emisja obligacji, zabezpieczenie potrzeb pożyczkowych rządu w tym roku jest już w całości zapewnione". - Już dzisiaj refinansujemy i finansujemy potrzeby rządu na przyszły rok - poinformował Morawiecki. Dodał, że jednocześnie poziom rentowności polskich obligacji odzwierciedla wiarygodność polskiej polityki gospodarczej. - Wszystkich, którzy interesują się rynkami, (...) obserwują ruchy walut, rentowności obligacji widzą, jak oceniana jest polska polityka gospodarcza przez cały zewnętrzny świat finansowy, cały zewnętrzny świat gospodarczy - mówił.

W sobotę wchodzą w życie nowe obostrzenia

Oto nowe obostrzenia, które będą obowiązywały od soboty:

- kina, teatry, muzea, galerie sztuki zostaną zamknięte,

- obiekty hotelarskie będą dostępne tylko dla gości odbywających podróże służbowe,

- zmiany w wyliczaniu limitów osób w sklepach, 1 osoba na 10 metrów kwadratowych w placówkach o powierzchni do 100 metrów kwadratowych,

- sklepy w galeriach handlowych będą zamknięte za wyjątkiem sklepów z artykułami spożywczymi oraz aptek, drogerii czy punktów usługowych.

KPRM

Obecne obostrzenia

Obecnie cała Polska jest objęta czerwoną strefą. Oznacza to, że w sklepach w obiektach handlowych istnieje obowiązek noszenia rękawiczek lub dezynfekcji rąk oraz zakrywania ust i nosa.

Obowiązuje też limit osób, które mogą przebywać w placówkach handlowych i na poczcie. Ograniczenia są uzależnione od wielkości obiektu. Dla placówki o powierzchni do 100 metrów kwadratowych limit wynosi 5 osób na 1 kasę/stanowisko, a powyżej 100 metrów kwadratowych - 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.

Od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-12.00 w sklepie, drogerii, aptece oraz na poczcie mogą przebywać wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wydanie produktu leczniczego, wyrobu medycznego albo środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego następuje w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia. Ponadto tak zwane godziny dla seniorów nie obowiązują w handlu hurtowym oraz placówkach handlowych działających w szkołach lub placówkach oświatowych.

Obowiązuje zakaz działalności stacjonarnej restauracji. Możliwa jest jedynie realizacja usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos oraz z dowozem.

Ponadto zawieszona pozostaje działalność basenów, aquaparków i siłowni.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autor:kris

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: KPRM, Twitter

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości