Od 8 maja wszystkie hotele i obiekty turystyczne pod Tatrami będą otwarte - przekazała prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej Agata Wojtowicz. Ma to związek z rządową zapowiedzią otwarcia branży hotelarskiej.
- 8 maja będą mogły wznowić działalność hotele - zapowiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. Obiekty będą mogły być obłożone w 50 procentach, przy czym zamknięte pozostanę restauracje oraz strefa wellness & spa.
- To dobra wiadomość dla hotelarzy, tym bardziej że wracają także wszystkie aktywności sportowe na zewnątrz. Wszyscy są już zmęczeni zamknięciem i każdy wypatrywał, kiedy będzie można wyjechać turystycznie i wypocząć. Możemy już zaprosić wszystkich do przyjazdu pod Tatry. Będziemy stwarzać warunki, w których można bezpiecznie wypoczywać - powiedziała Wojtowicz.
Rezerwacje w Tatrach
Dotychczas rezerwacje hotelowe były przesuwane. Po środowej informacji premiera Mateusza Morawieckiego ruszyły rezerwacje miejsc noclegowych na nadchodzące weekendy oraz miesiące wakacyjne.
Z informacji TIG wynika, że rezerwacji wakacyjnych pod Tatrami jest na razie niewiele.
- Wszyscy czekali na zielone światło, na otwarcie turystyki i po dzisiejszej konferencji rządu tych rezerwacji będziemy mieli coraz więcej. Do tej pory turyści powstrzymywali się z rezerwacją noclegów, a w tej chwili, jak już wiadomo, że będzie można wyjechać, turyści będą chętniej podejmowali decyzję o wypoczynku - dodała prezes TIG.
Podkreśliła, że branża hotelarska będzie długo wychodziła z zapaści.
- Nie wyobrażamy sobie kolejnego zamknięcia branży hotelarskiej, musimy jednak nadal stosować się do zasad sanitarnych, bo to gwarantuje nam możliwość wypoczynku i możliwość funkcjonowania ośrodków turystycznych - zakończyła prezes TIG.
Wciąż obowiązujące ograniczenia
W związku z epidemią COVID-19 w całym kraju nadal obowiązuje zawieszenie działalności:
- centrów i galerii handlowych powyżej 2 tys. m2, z wyjątkiem znajdujących się w nich m.in. sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni,
- wielkopowierzchniowych sklepów meblowych i budowlanych o powierzchni powyżej 2 tys. m2,
- stacjonarna restauracji, możliwa jest jedynie realizacja usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos oraz w dowozie,
- hoteli (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych),
- teatrów, muzeów, galerii sztuki (można organizować próby i ćwiczenia, a także wydarzenia online),
- kin (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury),
- basenów (oprócz tych wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej),
- saun, solariów, łaźni tureckich, salonów odchudzających, kasyn,
- klubów fitness i siłowni.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock