Od soboty 1 maja do poniedziałku 3 maja potrwa przerwa od nauki. Święta - dni ustawowo wolne od pracy - przypadają na sobotę i poniedziałek (1 i 3 maja). Ograniczenia będą dotyczyć też handlu. Wszystko w związku ze Świętem Pracy i Świętem Konstytucji Trzeciego Maja.
Kiedy wypada majówka 2021?
Majówka to na ogół dni wolne w okolicy 1 i 3 maja. W tym roku 1 maja - Święto Pracy - wypada w sobotę, a Święto Konstytucji Trzeciego Maja - w poniedziałek. Oznacza to, że tradycyjna majówka będzie obejmować trzy dni.
Zdarza się jednak, że w ostatnich dniach kwietnia i pierwszych dniach maja pracownicy biorą urlop, gdyż właśnie w tych dniach dogodnie jest wziąć parę dni wolnego i dłużej cieszyć się odpoczynkiem.
Majówka 2021 - dni wolne od szkoły
W 2021 roku przerwa świąteczna w szkołach potrwa od 1 do 3 maja, czyli od soboty do poniedziałku. Na kolejne dni wolne od szkoły dzieci będą musiały poczekać do 3 czerwca - Bożego Ciała.
Dni wolne od pracy w majówkę 2021
Podobnie długą przerwę będą mieć pracownicy - dni wolne od pracy przysługują im w Święto Pracy i Święto Konstytucji Trzeciego Maja.
W tym roku 1 maja wypada w sobotę i jak wyjaśnił w rozmowie z TVN Biznes ekspert Konfederacji Lewiatan Robert Lisicki, zgodnie z Kodeksem pracy "każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin i pracownikom będzie należał się jeden dodatkowy dzień wolny".
- W praktyce firmy w różnym czasie wyznaczają ten dzień wolny, bo Kodeks pracy tego nie precyzuje. Czasem pracodawca narzuca jakiś termin wspólny dla całej firmy (...), a u części pracodawców jest tak, że pracownicy z przełożonymi ustalają, kiedy taki dzień wolny będzie występował w kalendarzu - wyjaśnił Lisicki.
Handel w majówkę 2021
Zakupów w większych placówkach handlowych nie zrobimy zarówno w Święto Pracy, jak i w Święto Konstytucji Trzeciego Maja. Również w niedzielę 2 maja sklepy nie będą czynne. Otwarte mogą być tylko placówki, w których za ladą staną ich właściciele.
Na kolejną niedzielę handlową trzeba poczekać do 27 czerwca. Ponadto mają być jeszcze trzy takie niedziele: 29 sierpnia, 12 grudnia oraz 19 grudnia.
Obostrzenia w majówkę 2021
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów od 26 kwietnia mogą wznowić działalność salony fryzjerskie i kosmetyczne oraz salony tatuażu i piercingu w 11 województwach: kujawsko-pomorskim, lubelskim, lubuskim, małopolskim, mazowieckim, podkarpackim, podlaskim, pomorskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim.
W tych samych regionach od poniedziałku nauka w klasach 1-3 szkoły podstawowej odbywa się w systemie hybrydowym. Polega to na prowadzeniu zajęć w taki sposób, że nie więcej niż 50 procent uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej realizuje te zajęcia stacjonarnie, a co najmniej 50 procent uczniów uczy się zdalnie.
W pozostałych województwach: dolnośląskim, łódzkim, opolskim, śląskim i wielkopolskim utrzymano dotychczasowe ograniczenia.
Hotele i restauracje zostaną otwarte?
Zgodnie z zapowiedziami ministra zdrowia Adama Niedzielskiego w tym tygodniu mamy poznać szczegółowy plan postępowania na cały maj.
- Przewidujemy, że sytuacja w poszczególnych województwach, ale też w skali całego kraju będzie się poprawiała i dlatego przedstawimy taki plan postępowania dla całego miesiąca maj, który będzie zakładał przywracanie funkcjonowania zarówno branży gastronomicznej czy branży hotelarskiej, czy innych branż, które były do tej pory objęte obostrzeniami - mówił szef MZ podczas środowej konferencji prasowej.
W tym planie mają znaleźć się także kwestie związane z organizacją m.in. komunii oraz wesel.
Ograniczenia z powodu koronawirusa
W związku z epidemią COVID-19 w całym kraju zawieszona pozostaje działalność:
- centrów i galerii handlowych powyżej 2 tys. m2, z wyjątkiem znajdujących się w nich m.in. sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni,
- wielkopowierzchniowych sklepów meblowych i budowlanych o powierzchni powyżej 2 tys. m2,
- stacjonarna restauracji, możliwa jest jedynie realizacja usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos oraz w dowozie,
- hoteli (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych),
- teatrów, muzeów, galerii sztuki (można organizować próby i ćwiczenia, a także wydarzenia online),
- kin (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury),
- basenów (oprócz tych wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej),
- saun, solariów, łaźni tureckich, salonów odchudzających, kasyn,
- klubów fitness i siłowni.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl