Na narty po świętach? Skorzystać będą mogli tylko niektórzy

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP
Niedzielski: będę rekomendował, abyśmy w okresie świąt i ferii zostali w domu
Niedzielski: będę rekomendował, abyśmy w okresie świąt i ferii zostali w domuTVN24
wideo 2/5
TVN24Niedzielski: będę rekomendował, abyśmy w okresie świąt i ferii zostali w domu

Stoki i wyciągi narciarskie będą zamknięte od 28 grudnia. Z infrastruktury będzie można korzystać tylko w ramach sportu zawodowego. Obostrzenia mają obowiązywać do 17 stycznia.

W nocy z poniedziałku na wtorek w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie rządu w sprawie ustanowienia ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Zgodnie z nim od 28 grudnia 2020 do 17 stycznia 2021 r. będą obowiązywać m.in. ograniczenia w działalności hoteli i galerii handlowych.

"Tylko w ramach sportu zawodowego"

Rozporządzenie nie mówi wprost o zapowiadanym zamknięciu stoków narciarskich. Zapisano natomiast, że do 17 stycznia 2021 r. prowadzenie przez przedsiębiorców i inne podmioty działalności związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 93.0) polegającej na organizacji współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych i wydarzenia sportowego jest dopuszczalne wyłącznie w przypadku sportu zawodowego i organizowania współzawodnictwa bez udziału publiczności.

W dziale 93.0 mieści się działalność związana z funkcjonowaniem kolejek linowych naziemnych i nadziemnych oraz wyciągów narciarskich, a także obsługa wyciągów narciarskich.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Resort zdrowia doprecyzował, że zgodnie z rozporządzeniem stoki i wyciągi narciarskie zostaną zamknięte. "Jakakolwiek infrastruktura sportowa dostępna jest tylko w ramach sportu zawodowego" - wyjaśniono.

Pod koniec listopada, po spotkaniu z branżą narciarską wicepremier, minister rozwoju Jarosław Gowin powiedział, że "w tym sezonie chcemy, żeby stoki, wyciągi narciarskie były dostępne" przy zachowaniu określonych zasad sanitarnych. Te zasady to m.in. limit osób na stokach - jedna osoba na 100 metrów; w gondolach i na krzesełkach obok siebie nie mogą jeździć obce sobie osoby.

O zamknięciu stoków od 28 grudnia do 17 stycznia poinformował w ubiegłym tygodniu minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak mówił, nowe obostrzenia mają nas uchronić przed trzecią falą epidemii.

Autor:kris/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości