Premier o wzroście bezrobocia w Polsce: przyrasta w stopniu jednym z najmniejszych w UE

Autor:
mb
Źródło:
PAP
Premier Morawiecki o wzroście bezrobocia w Polsce
Premier Morawiecki o wzroście bezrobocia w PolsceTVN24
wideo 2/5
TVN24Premier Morawiecki o wzroście bezrobocia w Polsce

Bezrobocie przyrasta w stopniu jednym z najmniejszych wśród państw Unii Europejskiej - podkreślił w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w urzędach pracy na koniec maja zarejestrowanych było 1 milion 11 tysięcy bezrobotnych.

Premier Morawiecki podczas czwartkowej konferencji prasowej zwracał uwagę, że przetaczający się przez świat kryzys dokonuje bardzo dużych zmian gospodarczych i społecznych.

- Ostatnie tygodnie, ostatnie miesiące postawiły przed gospodarką polską i światową ogromne znaki zapytania. Kryzys przetoczył i przetacza się przez Europę i świat, także przez Polskę, i dokonuje bardzo dużych zmian gospodarczych i społecznych - wskazał szef rządu.

Jak wskazał, że w wielu krajach, z którymi Polska współpracuje w ramach Unii Europejskiej, "rośnie gwałtownie poziom bezrobocia". - Na przykład w Hiszpanii, ale także w Niemczech, bezrobocie w ciągu trzech miesięcy od marca do maja urosło o ponad 600 tysięcy. We Francji bezrobocie sięga poziomów nienotowanych od 20 lat. W Hiszpanii jednocześnie jedna czwarta gospodarstwa domowych nie może w regularny sposób regulować rachunków bieżących - zauważył Mateusz Morawiecki.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Wzrost bezrobocia w Polsce

Szef rządu odniósł się przy tym do najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących bezrobocia w Polsce. GUS podał w środę, że stopa bezrobocia w maju 2020 roku wyniosła 6,0 procent wobec 5,8 procent w kwietniu. W urzędach pracy zarejestrowanych było 1 milion 11 tysięcy bezrobotnych. To o 45,9 tysiąca więcej niż w kwietniu tego roku.

Premier Morawiecki przypomniał, że na koniec lutego poziom bezrobocia wyniósł 919 tysięcy osób. - Boli nas oczywiście każdy człowiek bezrobotny. Chcemy, żeby każdy, kto chce pracować, każdy, kto poszukuje pracy, taką pracę mógł znaleźć - zaznaczył.

- Dziś, po trzech miesiącach, GUS podał dane za maj. To jest 1 milion 11 tysięcy, a więc przyrost o 92 tysiące - podał premier. Jak podkreślił, w porównaniu do Hiszpanii, która ma porównywalną liczbę ludności, to "ponad sześciokrotnie mniejszy przyrost bezrobocia". - Poprzez naszą Tarczę Finansową chronimy 5 milionów miejsc pracy i bezrobocie przyrasta w stopniu jednym z najmniejszych wśród państw Unii Europejskiej - powiedział premier.

Mateusz Morawiecki mówił także o nowych inwestycjach. Premier zwrócił uwagę, że "w walce o przyciąganie pracy, również dzięki inwestycjom ze Stanów Zjednoczonych, wygrywamy". - Jak będziemy w zgodzie mogli realizować nasz plan gospodarczy, finansowy, budżetowy, fiskalny – jestem przekonany, że za chwilę z powrotem będziemy mogli zaoferować dziesiątki tysięcy nowych, bardzo dobrych miejsc pracy dla Polaków. Tego oczywiście wszystkim życzę, ale jestem przekonany, że w zgodzie jesteśmy w stanie to osiągnąć - zapewnił szef rządu.

Autor:mb

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości