TVN24 Biznes | Z kraju

Zakaz targów i szkoleń online. "W wyniku błędu rządzących branża poniosła straty"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Rzecznik rządu o nowych ograniczeniach
Rzecznik rządu o nowych ograniczeniachTVN24
wideo 2/8
TVN24Rzecznik rządu o nowych ograniczeniach

Pracodawcy RP alarmują, że konieczna jest pomoc rządu dla branży eventowej. Wśród jej postulatów organizacja wymienia postojowe dla firm, roczne memorandum na rozpoczęcie spłat subwencji Polskiego Funduszu Rozwoju, uruchomienie Funduszu Zwrotów, odroczenie kredytów i leasingów o kolejne 6 miesięcy oraz bon na spotkania i wydarzenia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Niepokój branży wzbudziła nowelizacja wprowadzona 16 października 2020 r. Ustanowiono w niej szereg ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Wśród nich - zakaz prowadzenia przez przedsiębiorców oraz przez inne podmioty działalności związanej z organizacją, promocją lub zarządzaniem imprezami, takimi jak targi, wystawy, kongresy czy konferencje. Także online.

Straty przez błąd rządzących

"Zakaz organizowania wirtualnych konferencji, targów i wydarzeń w strefie czerwonej był zapewne pomyłką autorów przepisów" - napisali Pracodawcy w komunikacie w środę.

"Jednak w wyniku błędu rządzących branża przemysłu i spotkań poniosła straty. A wszystko przez konieczność anulowania imprez online" - dodali.

Według organizacji obostrzenia zawierają liczne błędy, a przedstawiciele rządu powinni jak najszybciej spotkać się z branżą, aby omówić konieczne działania chroniące ją przed kompletną zapaścią.

W piśmie skierowanym do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii działająca przy Pracodawcach RP Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń podkreśla, że "branża - mająca obrót w wysokości od 35 do 65 mld złotych - została znów całkowicie zatrzymana, przy czym od marcowego lockdownu nie udało się jej jeszcze przywrócić pełnej działalności operacyjnej".

Tylko część firm otrzymała pomoc

Autorzy listu napisali, że branża przemysłu spotkań i wydarzeń nie została objęta ani bonem turystycznym, ani Turystycznym Funduszem Zwrotu.

"Tylko część firm z branży otrzymało pomoc z mikrotarczy dla turystyki" - czytamy. "Mikrotarcza dla turystyki nie uwzględniała wielu PKD przemysłu spotkań i wydarzeń" - dodano.

"Nie dziwi więc, że Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń zwróciła się do rządu o pilną pomoc dla reprezentowanej przez to gremium gałęzi gospodarki" - stwierdzono.

Wśród kilkunastu postulatów są m.in. dopłaty do wynagrodzeń i postojowe dla firm, 12-miesięczne memorandum na rozpoczęcie spłat subwencji PFR, uruchomienie Funduszu Zwrotów za wydarzenia i spotkania B2B, odroczenie kredytów i leasingów o kolejne 6 miesięcy, a także wprowadzenie bonu na spotkania/wydarzenia.

Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń składa się z przedstawicieli 18 organizacji reprezentujących ponad 500 polskich przedsiębiorców, realizujących zarówno mniejsze projekty (np. szkolenia, spotkanie firmowe), jak i też kreujące takie przedsięwzięcia, jak m.in.: Europejski Kongres Gospodarczy, IMPACT, targi MSPO, czy festiwal Open’er.

Autor:mp

Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości