TVN24 Biznes | Z kraju

Ogromny spadek liczby turystów. Najnowsze dane z branży

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Jak zadbać o bezpieczne wakacje? Dr Grzesiowski o czterech zasadach
Jak zadbać o bezpieczne wakacje? Dr Grzesiowski o czterech zasadachTVN24
wideo 2/5
TVN24Jak zadbać o bezpieczne wakacje? Dr Grzesiowski o czterech zasadach

Główny Urząd Statystyczny podał, że w czerwcu liczba wszystkich turystów w Polsce spadła o 62,7 procent rok do roku. W ujęciu rocznym odnotowany został też spadek wizyt gości zagranicznych - o 85,9 procent.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 2 maja 2020 r. od 4 maja jest dopuszczalne prowadzenie działalności związanej ze świadczeniem usług hotelarskich. Część obiektów noclegowych nie rozpoczęła jednak przyjmowania gości od początku maja lub nadal nie podjęła działalności.

Ponad milion turystów

GUS zauważa jednak, że widoczny jest "stopniowy wzrost liczby turystów korzystających z bazy noclegowej, co wpływa na poprawę wskaźników wykorzystania turystycznych obiektów noclegowych w kolejnych miesiącach w odniesieniu do analogicznych okresów 2019 r roku".

Noclegi w czerwcuGUS

Według szacunków GUS w czerwcu 2020 r. z noclegów w turystycznych obiektach noclegowych skorzystało prawie 1,3 mln turystów, w tym 1,2 mln turystów krajowych i 0,1 mln turystów zagranicznych.

"W porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku, liczba turystów ogółem była niższa o 62,7 proc., przy czym liczba turystów krajowych zmniejszyła się o 56,9 proc., a turystów zagranicznych o 85,9 proc." - napisał GUS.

Największy spadek w mazowieckim

Według wstępnych danych w czerwcu 2020 r. spadek liczby turystów w obiektach noclegowych w porównaniu z analogicznym okresem ub. r. odnotowano we wszystkich województwach, w tym największy w mazowieckim (o 76 proc.).

Turyści korzystający z noclegów w czerwcu według województw

Najmniejszy spadek zaobserwowano w województwie zachodniopomorskim (o 46 proc.). 

GUS podaje, że wśród zagranicznych gości najliczniejsi byli turyści z Niemiec, którzy stanowili ok. 16 proc. ogółu turystów z zagranicy.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości