Konsumenci ankietowani przez GUS w pierwszej połowie czerwca przewidują, że w kolejnych 12 miesiącach ceny wzrosną w niewielkim stopniu - poinformował w czwartek Narodowy Bank Polski w komunikacie dotyczącym oczekiwań inflacyjnych konsumentów.
"Wskaźnik oczekiwań, czyli różnica między odsetkiem respondentów oczekujących, że ceny będą rosły szybciej niż obecnie, a odsetkiem respondentów oczekujących, że ceny będą rosły wolniej niż obecnie, pozostaną bez zmian lub będą spadały, wyniósł -36 pkt proc. (wobec -39 pkt proc. miesiąc wcześniej). Od połowy 2015 r. obserwowaliśmy tendencję wzrostową tego wskaźnika, lecz od początku 2016 r. została ona odwrócona" - napisał NBP.
Zmiana
NBP poinformował też, że od lipca tego roku zmienia sposób prezentacji oczekiwań inflacyjnych konsumentów - zaprzestanie publikowania skwantyfikowanej miary tych oczekiwań. Powodem tego - jak tłumaczy - są problemy ze stosowaniem metody kwantyfikacyjnej w warunkach deflacji, na które zwracano uwagę w komunikatach NBP, jak również zamiar prezentowania danych, które nie są pod wpływem specyficznych założeń metod kwantyfikacyjnych.
NBP będzie publikował dane dotyczące oczekiwań inflacyjnych konsumentów w postaci statystyki bilansowej. Dodatkowo będzie też publikował dane ankietowe na temat oczekiwań inflacyjnych przedsiębiorstw i profesjonalnych prognostów.
Bank centralny podkreślił, że regularnie bada oczekiwania inflacyjne nie tylko konsumentów, ale także przedsiębiorstw, analityków finansowych i zawodowych prognostów. Są one jednym z punktów odniesienia przy podejmowaniu decyzji z zakresu polityki pieniężnej.
Autor: gry / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock