Trwa boom na MdM. Czy pieniędzy wystarczy dla wszystkich?

ShutterstockZ miesiąca na miesiąc do Banku Gospodarstwa Krajowego napływa coraz więcej wniosków o dofinansowanie

W listopadzie do BGK wpłynęło 5,524 wniosków o dofinansowanie w programie MdM na kwotę 143,12 mln zł - podał w piątkowym komunikacie BGK. Wbrew rozpowszechnianym przez analityków rynku opiniom Bank ocenia, że w przyszłym roku środków wystarczy dla wszystkich.

We wrześniu br. weszła w życie nowelizacja ustawy dot. programu Mieszkanie dla Młodych. Dzięki niej dofinansowanie objęło mieszkania z rynku wtórnego. Zwiększono także dopłaty dla rodzin z dziećmi (20 proc. dla małżeństw z dwójką dzieci oraz do 30 proc. dla rodzin z trójką lub więcej pociech). Nowa ustawa zwiększa udział osób bez zdolności kredytowej, bowiem dowolne osoby, a nie tylko najbliższa rodzina, mogą teraz wystąpić w charakterze "dodatkowego kredytobiorcy".

Coraz więcej wniosków

Nowelizacja ustawy spowodowała wzrost zainteresowania programem MdM. Z miesiąca na miesiąc do Banku Gospodarstwa Krajowego napływa coraz więcej wniosków o dofinansowanie. We wrześniu do BGK napłynęło ponad 3,7 tys. wniosków, w październiku było to już 5 302, a w listopadzie złożono ich 5 524. W ciągu trzech miesięcy od wprowadzenia zmian w programie liczba wniosków składanych przez rodziny wielodzietne (z trójką lub więcej dzieci) wzrosła blisko trzynastokrotnie. - Zainteresowanie programem "Mieszkanie dla młodych" na koniec listopada ponownie było rekordowe - mówi dyrektor Bogusław Białowąs z BGK. Jak wskazał od początku funkcjonowania programu blisko 9 tys. wniosków o wartości dopłat przekraczającej 225 mln zł dotyczy już limitu w 2016 r., który został ustalony na poziomie 730 mln zł. - Wbrew rozpowszechnianym przez analityków rynku opiniom oceniamy, że także w przyszłym roku środków starczy dla wszystkich - dodaje Białowąs. Kredytobiorcy wciąż mogą składać wnioski o dofinansowanie na rok 2015 r. Obecna średnia powierzchnia mieszkań nabywanych w programie wynosi 53,17 m kw. Osoby korzystające z programu MdM mają również możliwość zakupu domu jednorodzinnego – średnia wielkość to 85,08 m kw. 49,78 proc. wniosków o wypłatę dofinansowania złożonych w okresie trzech miesięcy dotyczy zakupu lokali używanych - jest to spadek zainteresowania rynkiem wtórnym, który został włączony do programu we wrześniu. W październiku wnioski dot. dofinansowania na rynku wtórnym stanowiły aż 65 proc. wszystkich składanych wniosków.

Ponad 42 tys. wniosków

Od początku funkcjonowania programu rządowego "Mieszkanie dla młodych" (od stycznia 2014 r.) do BGK wpłynęło 41,3 tys. wniosków na łączną kwotę dofinansowania ponad 990 mln zł. Umowy kredytowe podpisało 36 594 osób, w tym 9 074 rodzin z przynajmniej jednym dzieckiem. Według danych z BGK najwięcej wniosków o dofinansowanie napłynęło do tej pory z woj. mazowieckiego - 6 502 wniosków na kwotę ponad 178 mln zł. Dużo wniosków napływa także z woj. pomorskiego (5 331 wniosków na kwotę blisko 129 mln zł.) oraz z woj. wielkopolskiego (5 396 wniosków na kwotę 131 mln zł.). Spośród miast największy udział w programie przypada Warszawie. W stolicy dofinansowanie otrzymało 4 412 zainteresowanych programem.

"Mieszkanie dla Młodych" - plusy i minusy:

"Mieszkanie dla Młodych" - plusy i minusy
"Mieszkanie dla Młodych" - plusy i minusyTVN24 Biznes i Świat

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości