Szykuje się wiele zmian w nazwach miejscowości w Polsce. "Większość biorących udział w konsultacjach mieszkańców poparła proponowane zmiany" - podkreśliło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, informując o projekcie rozporządzenia, w którym planuje ponad tysiąc zmian, w tym na przykład ustalenie 92 nazw miejscowości, dwóch nazw obiektów fizjograficznych (czyli na przykład szczytów, nizin czy wyżyn), 853 zmiany nazw lub rodzajów miejscowości, zniesienie 213 nazw miejscowości na terenie 245 gmin. Według resortu wydatki te wyniosą ogółem około 69 741 złotych.
Ujęte w projekcie rozporządzenia zmiany są realizacją wniosków rad gmin przekazanych za pośrednictwem wojewodów do ministra właściwego do spraw administracji publicznej.
MSWiA: wydatki wyniosą blisko 70 tysięcy złotych
Jak zapewnia MSWiA, wszystkie ujęte w projekcie rozporządzenia zmiany poddane zostały konsultacjom z mieszkańcami. "Większość biorących udział w konsultacjach mieszkańców poparła proponowane zmiany" - informuje resort. We wszystkich przypadkach zostały też - zgodnie z informacją MSWiA - spełnione wymogi ustawowe dotyczące uzyskania opinii właściwych rad gmin, powiatów i wojewodów oraz powiatowych służb geodezyjno-kartograficznych.
Źródło finansowania wydatków powstających z tytułu zmiany w nazwach leży po stronie zainteresowanych jednostek samorządu terytorialnego. Według szacunków MSWiA wydatki te wyniosą ogółem ok. 69 741 zł. Złoży się na nie: wykonanie nowych szyldów, pieczęci urzędowych (np. dla szkoły), tablic z numerami porządkowymi nieruchomości, tablic i znaków informacyjnych na drogach gminnych i powiatowych oraz przeprowadzenie zmian w dokumentacji geodezyjnej.
Projekt został m.in. skierowany do zaopiniowania przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz Głównego Urzędu Statystycznego.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock