Rada Ministrów w środę w trybie obiegowym przyjęła projekt ustawy o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze - poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Wcześniej w wykazie prac rządu pojawiły się informacje o projekcie. Wynika z nich, że poszkodowani przedsiębiorcy mają otrzymać świadczenie w wysokości ponad trzech tysięcy złotych na pracownika. Jednorazowe świadczenie będzie finansowane z Funduszu Pracy.
Wcześniej w środę rzecznik rządu na konferencji prasowej był pytany, kiedy Rada Ministrów przyjmie projekt ustawy o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją ekologiczną na rzece Odrze. - Głosowanie obiegowe Rady Ministrów w tym zakresie się rozpoczęło. To oznacza, że ten projekt zostanie formalnie przyjęty przez Radę Ministrów najpóźniej dzisiaj. Szczegóły będzie ogłaszać jutro pani minister (Marlena - red.) Maląg i pani minister (Olga - red.) Semeniuk - przekazał Piotr Mueller.
Konferencja prasowa w tej sprawie ma się rozpocząć w czwartek o godzinie 15.00. Zgodnie z zapowiedziami ministerstwa rodziny w konferencji wezmą udział: minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, pełnomocnik rządu ds. małych i średnich przedsiębiorstw Olga Semeniuk i sekretarz stanu w MRiPS Stanisław Szwed.
W czwartek w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu ustawy o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją ekologiczną na rzece Odrze. Osobą odpowiedzialną za opracowanie projektu jest minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Katastrofa ekologiczna na Odrze. Pomoc dla firm
"Z uwagi na zaistniałą sytuację ekologiczną odwoływane są rezerwacje w ośrodkach wypoczynkowych oraz brak jest osób wypoczywających nad rzeką Odrą. Z napływających informacji wynika, że szczególnie ucierpiały podmioty prowadzące działalność w zakresie gastronomii, transportu morskiego i przybrzeżnego oraz związaną z kulturą, rozrywką i rekreacją" - wskazano w zamieszczonej informacji.
Jak podano, przygotowany projekt ustawy przewiduje wypłatę jednorazowego świadczenia pieniężnego, za określony miesiąc, skierowanego do płatników składek, w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, niebędących jednostką budżetową lub samorządowym zakładem budżetowym.
Krąg podmiotów, którym będzie przysługiwać jednorazowe świadczenie, zostanie wyszczególniony w rozporządzeniu Rady Ministrów. Ponadto zostaną w nim wskazane miesiące, za które jednorazowe świadczenie będzie wypłacane.
W informacji podano, że jednorazowe świadczenie będzie przysługiwało w wysokości 3010 zł za każdego ubezpieczonego zgłoszonego do 31 lipca 2022 r. do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z datą powstania ubezpieczeń emerytalnego i rentowych nie późniejszą niż 1 lipca 2022 r.
Jednorazowe świadczenie oraz koszty obsługi wypłaty tego świadczenia będą finansowane z Funduszu Pracy.
Świadczenie będzie wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, na wniosek płatnika składek, który prowadził określoną w rozporządzeniu działalność w dniu 1 lipca 2022 r. i w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze uzyskał przychód z działalności w rozumieniu przepisów podatkowych w miesiącu wskazanym w rozporządzeniu (sierpniu 2022 r.) niższy o co najmniej 50 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających ten miesiąc albo w tym samym miesiącu roku poprzedniego.
Ustawa przewiduje, że kwota jednorazowego świadczenia będzie zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych.
Od końca lipca obserwowany był pomór ryb w Odrze na odcinku od Oławy w dół rzeki, martwe ryby odnotowano również m.in. w okolicach Wrocławia. Zakaz wstępu do Odry wprowadzono w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i w dolnośląskim.
Premier o ustawie
Założenia do projektu ustawy o pomocy przedsiębiorcom, którzy działają wzdłuż Odry, zostały przedyskutowane na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów.
Na konferencji po posiedzeniu rządu premier zapowiedział, że w projekcie ustawy o pomocy przedsiębiorcom, którzy działają wzdłuż Odry, będą rozwiązania finansowe "tak skonstruowane, aby w krótkim czasie przedsiębiorcom, którzy wykażą się stratą, można było tę stratę zrekompensować".
- Postaram się, aby projekt został przyjęty albo w trybie obiegowym, albo na specjalnym posiedzeniu rządu, jeśli jakiś minister sobie tego zażyczy, bo założenia do tej ustawy zostały przedyskutowane na dzisiejszej Radzie Ministrów. I wtedy ta ustawa mogłaby trafić na najbliższe posiedzenie Sejmu, aby można było nad nią procedować - dodał.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Marcin Bielecki