TVN24 Biznes | Z kraju

Oświadczenie majątkowe Julii Przyłębskiej ma zostać opublikowane. Złożyła wniosek

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Oświadczenie Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej
Oświadczenie Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii PrzyłębskiejTVN24
wideo 2/3
TVN24Oświadczenie Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska poinformowała, że złożyła do pierwszej prezes Sądu Najwyższego wniosek o uchylenie klauzuli "zastrzeżone" nadanej oświadczeniu majątkowemu za 2021 rok. Wcześniej upublicznienia oświadczenia domagała się opozycja.

"Gazeta Wyborcza" napisała w ubiegłym tygodniu, że prezes TK Julia Przyłębska utajniła oświadczenia majątkowe pięciu osób zasiadających w trybunale. Oświadczenie jej samej utajniła zaś pierwsza prezes SN Małgorzata Manowska.

Zgodnie z przepisami prezes TK co roku musi składać swoje oświadczenie majątkowe na ręce pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. "GW", powołując się na informację z Sądu Najwyższego, napisała, że 23 marca wpłynął wniosek prezes TK Julii Przyłębskiej o nadanie klauzuli "zastrzeżone" oświadczeniu o stanie majątkowym za 2021 rok i SN wyraził na to zgodę.

Czytaj także: Manowska utajniła oświadczenie majątkowe Przyłębskiej. Wyjaśniamy "wytrych prawny"

W poniedziałek oświadczenie w tej sprawie opublikowała prezes TK Julia Przyłębska.

Oświadczenie Julii Przyłębskiej

"W trosce o dobro Trybunału Konstytucyjnego oraz chcąc zapobiec dalszym oszczerstwom formułowanym zarówno pod adresem instytucji jak i wobec mnie osobiście, jako Prezes TK złożyłam do I Prezes SN wniosek o uchylenie klauzuli zastrzeżone nadanej mojemu oświadczeniu majątkowemu za rok 2021. Nie chcę, aby bezprawna, nieuzasadniona i niesprawiedliwa nagonka na moją osobę wpływała na pracę i postrzeganie Trybunału" - napisała w oświadczeniu przesłanym PAP prezes TK Julia Przyłębska.

Jak zastrzegła, "nie oznacza to jednak, że zmieniły się przesłanki uzasadniające mój wniosek". "Wręcz przeciwnie - zachowanie mediów i polityków potwierdza, że był on całkowicie uzasadniony" - oceniła Przyłębska.

"Nigdy nie ukrywałam swojego majątku, na który wspólnie z mężem – wykładowcą akademickim, dyplomatą, a w ostatnich latach ambasadorem RP w Niemczech pracowaliśmy uczciwie przez całe życie zawodowe. Ostatnio ze środków uzyskanych ze sprzedaży domu, kupiliśmy inny dom" - podkreśliła.

"Spłacamy kredyt hipoteczny w wysokości 237 000 złotych. Nie posiadamy żadnych innych nieruchomości, w szczególności na terenie Warszawy" - poinformowała w oświadczeniu prezes TK.

CAŁE OŚWIADCZENIE

Jak zaznaczyła, zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy sędzia Trybunału Konstytucyjnego ma prawo złożyć wniosek o nadanie klauzuli zastrzeżone dla swojego oświadczenia majątkowego. "Wszystkie dotychczas złożone wnioski są całkowicie uzasadnione" - napisała prezes TK.

Julia Przyłębska wyjaśniała, że oświadczenia majątkowe sędziowie TK składają do 31 marca, a publikowane są one do 30 czerwca każdego roku "i w tym roku będzie podobnie".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości