Kredyt najtańszy w historii. Jeszcze przez dwa lata?

tvn24Dzięki decyzjom RPP przeciętny kredyt hipoteczny w złotych jest tańszy

Już dziesiąty raz z kolei Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe na najniższym w historii poziomie. Tym samym lokaty dalej będą nisko oprocentowane, a kredyty relatywnie tanie. Z najnowszych prognoz Lion’s Bank wynika, że taka sytuacja utrzymywać się będzie przez dwa lata.

Wokół Rady Polityki Pieniężnej wiele się obecnie dzieje. Częściowo jej skład już się zmienił, a kolejni kandydaci niedługo zostaną wybrani zmieniając niemal cały dotychczasowy skład tego ważnego gremium. Tym samym odpowiedzialność za prowadzenie polityki pieniężnej w Polsce już niedługo zależeć będzie od nowego grona ekonomistów. Co to oznacza dla kredytobiorców? Czy kredyty zaczną drożeć? A może już niedługo raty będą jeszcze niższe? „Najnowsze prognozy rynkowe przewidują wybitną stabilność w tych obszarach. Kontrakty terminowe sugerują, że przez 24 miesiące podstawowa stopa procentowa w Polsce pozostanie na niezmienionym poziomie” - piszą analitycy Lion’s Bank.

Kredyt najtańszy w historii

Warto przypomnieć, że przed serią obniżek stóp procentowych (zapoczątkowaną pod koniec 2012 roku) podstawowa stopa procentowa była na poziomie 4,75 proc. Od tego czasu RPP podjęła już 10 decyzji o cięciu tej stawki. Dzięki tym decyzjom 30-letni kredyt mieszkaniowy stał się znacznie tańszy. Przeciętna rata stopniała bowiem z poziomu około 640 zł miesięcznie do 460 zł miesięcznie w przeliczeniu na każde pożyczone 100 tys. zł. Wynik ten już uwzględnia podwyżki marż związane z wprowadzeniem podatku bankowego.

Lokaty nieopłacalne

Z drugiej strony wspomniane decyzje mają skutki negatywne dla osób, które oszczędzają na lokatach. Jeśli ktoś zaniósł 100 tys. zł do banku, aby założyć roczną lokatę w październiku 2012 roku (przed cyklem obniżek stóp), mógł liczyć przeciętnie na 4,9 tys. zł odsetek, co po odliczeniu podatku daje 3 969 zł zysku netto – wynika z szacunków Lion’s Bank opartych o dane NBP. Dla porównania idąc z identyczną kwotą do banku w grudniu 2015 roku można było liczyć tylko na odsetki w kwocie 1 920 zł. Po odliczeniu podatku daje to jedynie 1 555 zł zysku netto.

Notowania stóp procentowych oraz potencjalna wysokość raty 30-letniego kredytu na kwotę 300 tys. złotychLion's Bank

Autor: msz/gry / Źródło: tvn24bis.pl,

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości