O podwyżce marzy niemal każdy pracownik. Pracodawcy jednak rzadko sami z siebie nagradzają swoich podwładnych. Radzimy, co zrobić, aby samemu wywalczyć sobie lepsze wynagrodzenie.
Jak osiągnąć sukces w negocjacjach i wywalczyć podwyżkę?
1. Przygotuj się do rozmowy
Sprawdź, ile zarabiają osoby na podobnych stanowiskach zarówno w twojej, jak i konkurencyjnych firmach. Jeśli twoje wynagrodzenie jest niższe od średniego, to masz w ręku mocną kartę. Pamiętaj, że podając taki argument musisz używać konkretnych liczb. To sprawi, że pracodawca będzie wiedział, że jesteś dobrze przygotowany.
2. Negocjuj, nie żądaj
Rozmowę o żądaniach finansowych prowadź posługując się tzw. widełkami, czyli kwotami od-do. Nie domagaj się podwyżki o konkretną kwotę. W ten sposób pokażesz, że jesteś gotowy na kompromis. Pamiętaj, aby nie stawiać swoich żądań na ostrzu noża. Na taki ruch można zdecydować się dopiero, gdy mamy alternatywną propozycję.
3. Podkreślaj sukcesy
O podwyżkę warto prosić, kiedy mamy się czym pochwalić. W rozmowie z szefem należy podkreślać wszystkie swoje zalety i ostatnie sukcesy, o których kierownictwo nie musi pamiętać. W ten sposób pokażemy, że jesteśmy dla firmy ważni i organizacja wiele nam zawdzięcza.
4. Postawa ciała
Jeśli chcesz zrobić dobre wrażenie i pokazać pewność siebie, to w czasie rozmowy utrzymuj kontakt wzrokowy z szefem. Osoby, które uciekają wzrokiem postrzegane są za oszustów. Warto również zadbać o odpowiednią postawą ciała. Własną siłę i opanowaniem pokażemy poprzez szeroko rozstawione nogi i ręce ułożone na biodrach. Pokazując, że jesteśmy pewni siebie, kiedy domagamy się tego, co nam się naszym zdaniem należy sprawi, że szef poczuje, że ma przed sobą równorzędnego partnera, którego nie może spławić kilkoma okrągłymi zdaniami.
5. Dobry czas
Ważne też, aby wybrać dobry termin na rozmowę o podwyżkę. Termin na początku tygodnia, kiedy każdy, także szef, ma więcej obowiązków i związanych z tym stresów lepiej sobie darować. Równie ważna jest pora dnia. Specjaliści uważają, że takie rozmowy należy unikać w poprze poprzedzającej lunch.
6. Pozytywne podejście
Negocjacje są stresujące nie tylko dla pracownika, ale i pracodawcy. Warto więc zadbać, aby także szef czuł się komfortowo. Warto uśmiechnąć się i przywołać dobre wspomnienia dotyczące naszej współpracy. Te kilka zdań może przekonać przełożonego, że jesteśmy zaangażowani i lepsze wynagrodzenie po prostu nam się należy.
7. Trening
Rozmowę o podwyżkę warto przećwiczyć. Możemy to zrobić sami przed lustrem w domu, czy też poprosić o próbę przyjaciół. Pozwoli nam to przewidzieć reakcję szefa i opanować nasze emocje, które mogą utrudnić nam przedstawienie merytorycznych argumentów. Samo to, że wypowiemy niektóre słowa na głos pozwoli nam oswoić się z tym, czego oczekujemy. Po intensywnym treningu rozmowa na żywo nie będzie już taka straszna.
Jak zatrzymać pracownika w firmie? Podwyżka to nie wszystko. Zobacz materiał TVN24 BiS:
Autor: msz/gry / Źródło: Wynagrodzenia.pl
Źródło zdjęcia głównego: pexels.com