Biznesowe serce Polski na Górnym Śląsku. Sprawdź, co będzie się działo

Z kraju

Startuje Europejski Kongres Gospodarczy. Na co czekamy? TVN24 BiS
wideo 2/3

Przez trzy dni Katowice będą miejscem debaty o najważniejszych wyzwaniach gospodarczych dla Polski i Europy, a także miejscem spotkania wiodących korporacji z innowacyjnymi startupami. W środę w stolicy Górnego Śląska rozpocznie się 9. edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Organizatorzy spodziewają się rekordowej, przekraczającej 8 tys. gości, frekwencji. Udział w kongresie potwierdzili już m.in. wicepremierzy Jarosław Gowin i Mateusz Morawiecki, a także wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, komisarz ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz.

Spodziewane jest otwarcie kongresu przez premier Beatę Szydło, co jednak jak dotąd nie zostało oficjalnie potwierdzone przez kancelarię szefowej rządu.

Szeroka tematyka

Tradycyjnie wśród blisko stu sesji tematycznych znajdą się dyskusje poświęcone energetyce, zarówno krajowej, jak i europejskiej. Przemówienie otwierające debatę "Przemysł energetyczny w Europie – najważniejsze pytania" wygłosi komisarz Szefczovicz, a wśród panelistów będą m.in. ministrowie energii: Polski - Krzysztof Tchórzewski, i Litwy - Zygimantas Vaiciunas, a także szefowie polskich koncernów energetycznych. Przyjeżdżający do Katowic na kongres unijny komisarz spotka się z przedstawicielami polskich władz, m.in. ministrem Tchórzewskim i jego zastępcami: Andrzejem Piotrowskim i Michałem Kurtyką, a także ministrem w kancelarii premiera Piotrem Naimskim. Komisarz ma też rozmawiać z samorządowcami ze Śląska, Małopolski oraz sąsiadujących z nimi regionów z Czech i Słowacji. Odwiedzi Centrum Czystych Technologii Węglowych w Zabrzu oraz weźmie udział w European Start-Up Days - imprezie od czwartku towarzyszącej kongresowi.

Pomysły na biznes

Europejskie dni startupów, podczas których swoje pomysły na biznes zaprezentuje sto młodych, innowacyjnych firm, to pomysł służący wsparciu współpracy startupów z korporacjami, instytucjami finansowymi, podmiotami wsparcia biznesu i ekspertami. Miejscem prezentacji innowacyjnych rozwiązań będzie hala widowiskowo-sportowa Spodek, połączona z Międzynarodowym Centrum Kongresowym, gdzie odbędzie się kongres. 18 najciekawszych projektów będzie rywalizować o zwycięstwo w swoich kategoriach, prezentując się zarówno na scenach Spodka, jak i MCK. Wśród prezentowanych nowości są m.in. kosz potrafiący sortować śmieci, bezwodna myjnia samochodowa, czy interaktywna podłoga, prowadząca do celu w wielkim biurowcu, urzędzie lub szpitalu. Wśród uczestników katowickich debat będą byli szefowie rządów; oprócz b. polskiego premiera Jerzego Buzka, który jest przewodniczącym Rady kongresu, udział zapowiedzieli byli premierzy Czech - Mirek Topolanek i Jan Fischer, Słowacji - Mikulasz Dzurinda, oraz Litwy - Andrius Kubilius. Niektórzy z nich będą uczestniczyć w debacie z udziałem m.in. polskiego ministra ds. europejskich Konrada Szymańskiego. Wprowadzenie do tej debaty wygłosi przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani, który nagrał swoje wystąpienie na prośbę organizatorów kongresu. Ważnym wątkiem debat będzie znaczenie dla polskiej i europejskiej gospodarki tzw. Planu Junckera, a także programów wdrażanych przez polski rząd, jak Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju czy program Mieszkanie Plus. W debatach weźmie udział m.in. prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, a także szefowie lub wiceministrowie większości resortów gospodarczych: rozwoju, finansów, infrastruktury i budownictwa, energii, środowiska, gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej oraz rodziny, pracy i polityki społecznej. Spodziewany jest też udział ministra sportu i turystyki.

Nowa strategia

W środę jednym z wydarzeń kongresu będzie prezentacja nowej strategii Polskiej Grupy Górniczej, która powstała przed ponad rokiem, przejmując kopalnie Kompanii Węglowej. Według zapowiedzi, firma, której inwestorami są wiodące polskie koncerny energetyczne, ma przekształcić się w spółkę akcyjną, by po restrukturyzacji w perspektywie kilku lat zadebiutować na giełdzie. Również w środę swoje wyniki za pierwszy kwartał br. ma zaprezentować na kongresie ING Bank Śląski, a w czwartek - grupa energetyczna Tauron. Inicjator katowickiego kongresu, prezes Grupy PTWP Wojciech Kuśpik, podkreśla, że doroczne spotkanie w stolicy Górnego Śląska jest platformą wymiany poglądów, wiedzy i prowadzenia dyskusji, podczas której wskazywane są kluczowe dla przyszłości gospodarki rozwiązania. Ocenił, że katowickie wydarzenie ma już ugruntowaną pozycję, znaczenie i prestiż w świecie biznesu i polityki. W tym roku spodziewana jest rekordowa frekwencja. Wśród wiodących tematów dziewiątej edycji kongresu są: nowy pomysł na Europę – przemiany polityczne w Unii; gospodarka po Brexicie oraz prawdopodobieństwo innych "exitów"; kryzys w postrzeganiu liberalnego kapitalizmu; hierarchia wartości w gospodarce w dobie nowych pokoleń pracowników; IV rewolucja przemysłowa – jak rozwijać przemysł z wykorzystaniem najnowszych technologii i w oparciu o digitalizację; inwestowanie w czasach niestabilności – ryzyko, bariery, odwaga, profity. W programie są też liczne sesje poświęcone takim dziedzinom gospodarki i życia publicznego jak finanse, innowacje, technologie i człowiek, energetyka i surowce, górnictwo i hutnictwo, zarządzanie, samorządność i polityka regionalna, infrastruktura, rynek zdrowia, transport i logistyka, budownictwo i nieruchomości oraz globalna współpraca gospodarcza.

Liderzy Przyszłości

Organizatorzy kongresu kontynuują projekt EEC – Liderzy Przyszłości (EEC – Leaders of Tomorrow), którego celem jest kreowanie i promowanie aktywnej postawy obywatelskiej oraz zwiększenie zaangażowania młodych osób w życiu publicznym. Projekt oferuje studentom wykłady otwarte, możliwość udziału w charakterze prelegenta dyskusji lub słuchacza oraz współpracy przy organizacji wydarzenia. Tradycyjnie podczas gali towarzyszącej kongresowi zostaną nagrodzone najlepsze praktyki oraz sukcesy inwestycyjne w ramach szóstej edycji konkursu Top Inwestycje Komunalne. W tym roku laureatami będą projekty zrealizowane w formule partnerstwa publiczno–prywatnego.

Autor: red. / Źródło: PAP

Raporty: