Rząd poprawi wizerunek Polski? Zaniewski: to będzie straszliwie trudne

Z kraju

TVN24 BiSPolska Fundacja Narodowa obiektem krytyki. Ekspert punktuje rząd

- Uczestniczyłem w kilku próbach robienia działań reklamowych dla rządu, ministerstw, spółek. Tam nie ma fachowców od zamawiania tego typu utworu - mówił na antenie TVN24 BiS Iwo Zaniewski, dyrektor artystyczny agencji reklamowej PZL. - Z czym Polska ma być kojarzona? Z demokracją, radością, turystyką? Tu już pojawia problem, ktoś będzie musiał się z tego zamówienia rozliczyć. Każdy urzędnik będzie przerażony - uważa ekspert. Rząd powołał dziś Polską Fundację Narodową, która ma zajmować się promocją Polski za granicą.

Przypomnijmy, że w środę premier Beata Szydło ogłosiła powołanie Polskiej Fundacji Narodowej, która ma zajmować się promocją Polski za granicą. PFN będzie miała za zadanie pokazywać "Polskę piękną, Polskę przyjazną, Polskę, do której warto przyjechać, Polskę ambitną. Polskę, w której są ogromne możliwości, wspaniali ludzie, wspaniałe pomysły" - podkreśliła premier Beata Szydło. Wskazała, że fundacja będzie łączyła w sobie skuteczność działania, siłę promowania Polski i społeczną odpowiedzialność biznesu.

Wątpliwości

Czy tak będzie? Eksperci mają wątpliwości. Zdaniem Iwa Zaniewskiego z PZL, "cały problem dotyczy uruchomienia procesu zamówienia" przez rząd.

- Uczestniczyłem w kilku próbach robienia działań reklamowych dla rządu, ministerstw, spółek. To zwykle rozłaziło się przez to, że tam nie ma fachowców od zamawiania tego typu utworu. To strasznie trudne - co i jak powiedzieć agencji reklamowej - zwracał uwagę.

Wątpliwości eksperta budzi to, kto będzie podejmował decyzję o wyborze agencji, czy danej osoby do przygotowania materiału promocyjnego.

Jak dodał Zaniewski, "normalnie kiedy mamy do czynienia z klientem, który ma strukturę marketingową, są ludzie przećwiczeni w zamawianiu reklam (...) wiedzą, co należy powiedzieć, żeby dostać mniej więcej produkt o który chodzi".

Budżet PFN, której fundatorami będą spółki Skarbu Państwa, ma wynieść 100 mln zł rocznie.

Autor: mb//km / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: