TVN24 Biznes | Z kraju

Inwestycjom infrastrukturalnym grozi paraliż. Bruksela naciska na Polskę

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Minister Adamczyk o budowie obwodnic
Minister Adamczyk o budowie obwodnictvn24
wideo 2/5
tvn24Minister Adamczyk o budowie obwodnic (mat. archiwalny)

Inwestycjom infrastrukturalnym grozi paraliż. To efekt zarzutów Komisji Europejskiej wobec Polski związanych z przepisami środowiskowymi - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita". Jak podaje gazeta, Polska może stracić miliardy euro dotacji z Unii Europejskiej, jeśli natychmiast nie zatrzyma przygotowań i realizacji inwestycji infrastrukturalnych niezgodnych z unijnym prawem ochrony środowiska.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

"Rz" wskazuje, że od początku marca nie powinny być wydawane zezwolenia na budowę ani rozpoczynane roboty w projektach dofinansowywanych z UE, jeśli zaskarżona została ich zgodność z unijnym prawem ochrony środowiska. Takie zalecenie - jak pisze dziennik - jeszcze w lutym przekazał inwestorom minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

"To efekt nacisków Komisji Europejskiej, żądającej zmian w tzw. specustawach, w tym drogowej. Specustawy uniemożliwiają wstrzymywanie inwestycji, jeśli ocenę oddziaływania na środowisko kwestionuje np. lokalna społeczność. Usprawnia to przygotowanie i realizację budów, ale KE już dwa lata temu domagała się zmiany specustaw. Teraz postawiła sprawę na ostrzu noża" - czytamy w "Rz".

Rząd co prawda już przygotował nowelizację przepisów, ale brakuje jeszcze akceptacji Senatu i podpisu prezydenta.

Zarzuty Komisji Europejskiej wobec Polski

Według informacji "Rzeczpospolitej" zarzuty KE wobec Polski związane z przepisami środowiskowymi dotyczą inwestycji infrastrukturalnych będących w różnym stadium zaawansowania. Jak podano, w przypadku dróg chodzi o ponad 700 km na etapie przygotowania oraz przeszło 400 km w trakcie projektowania lub budowy. Według Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przedsięwzięcia są warte łącznie ok. 17 mld zł.

W ocenie "Rz" brak reakcji na wytyczne KE może doprowadzić do zawieszenia lub wycofania unijnych dotacji. – Obecnie GDDKiA kontynuuje wszystkie założone prace przygotowawcze, przetargi oraz inwestycje w realizacji – mówi w rozmowie z dziennikiem rzecznik GDDKiA Szymon Piechowiak.

O kontynuacji mówi także minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. – Koronawirus nie zatrzymał polskich inwestycji i decyzja Komisji Europejskiej także ich nie zatrzyma. Jesteśmy zdeterminowani, aby prowadzić zaplanowane projekty zgodnie z harmonogramem - zapewnia w komentarzu dla gazety.

PAP/Adam Ziemienowicz

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości