Komisja Europejska może pomóc zlikwidować tarczę antyinflacyjną

Autor:
mb
Źródło:
"Dziennik Gazeta Prawna", PAP, TVN24 Biznes
Inflacja. Premier Morawiecki o tym, kiedy zapadną decyzje ws. tzw. tarcz antyinflacyjnych (wypowiedź z 18 października 2022)
Inflacja. Premier Morawiecki o tym, kiedy zapadną decyzje ws. tzw. tarcz antyinflacyjnych (wypowiedź z 18 października 2022)TVN24
wideo 2/7
TVN24Inflacja. Premier Morawiecki o tym, kiedy zapadną decyzje ws. tzw. tarcz antyinflacyjnych

Rząd rozważa wycofanie się z tak zwanej tarczy antyinflacyjnej nie tylko dlatego, że szuka oszczędności - pisze w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna". Jak informuje gazeta, w grę wchodzi również obawa przed interwencją Komisji Europejskiej. Z ustaleń "DGP" wynika, że Bruksela przekazała wątpliwości odnośnie rozwiązań zawartych w tarczy.

O tym, że "być może rząd będzie zmuszony do tego, by nie przedłużać tarczy inflacyjnej", mówił w środę w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Prezes PFR tłumaczył to potrzebą "większej dyscypliny finansów".

Tarcza antyinflacyjna - wątpliwości Komisji Europejskiej

Z ustaleń "DGP" wynika, że Komisja Europejska przekazała Warszawie na piśmie wątpliwości, odnośnie do rozwiązań zawartych w tarczy. Chodzi o obniżone stawki VAT na gaz, paliwa silnikowe i nawozy.

Jak pisze dziennik, choć wygląda to na standardową procedurę w przypadku naruszenia dyrektywy (która nie pozwala na tak niskie stawki, jak ustaliliśmy), nasi urzędnicy interpretują to jako sygnał, że Bruksela - mimo że dotąd przymykała oko - nie zgodzi się na utrzymanie tego stanu rzeczy.

"DGP" zauważa, że paradoksalnie działania Komisji Europejskiej mogą być na rękę rządowi. Jeśli zapadnie decyzja o wycofaniu się z tzw. tarczy antyinflacyjnej, obóz władzy będzie mógł powiedzieć, że winna jest Bruksela - zwraca uwagę gazeta. Tym samym - wskazuje - na drugi plan zszedłby aspekt finansowy.

"DGP" przypomina, że rozwiązania mające przeciwdziałać drożyźnie ciążą polskiemu budżetowi. Tylko w tym roku to koszt około 30,6 mld zł, w przyszłym roku może być jeszcze wyższy, a rząd szuka oszczędności w przyszłorocznym planie wydatkowym państwa.

Zdaniem jednego z rozmówców gazety, Polska zabiegała o obniżkę stawek VAT na paliwa, gaz i nawozy, ale odpowiedź KE była negatywna. Z informacji innego źródła wynika, że polscy urzędnicy podczas posiedzeń ECOFIN (skupiających ministrów ds. finansów) są coraz bardziej naciskani, żeby zrezygnować z obniżonych stawek.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiadał, że decyzje w sprawie dalszych losów tzw. tarczy antyinflacyjnej zostaną podjęte "do końca grudnia".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb

Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna", PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Krystian Maj/KPRM

Pozostałe wiadomości