Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu wzrosły w ujęciu rocznym o 4,7 procent, a w porównaniu z poprzednim miesiącem nie zmieniły się - podał Główny Urząd Statystyczny. Wcześniej we wstępnym szacunku GUS podawał, że inflacja wyniosła 4,8 procent rok do roku.
Inflacja średnioroczna w 2024 r. wyniosła 3,6 proc. wobec 11,4 proc. rok wcześniej.
Komentarze ekonomistów
"GUS zrewidował odczyt inflacji w grudniu do 4,7 proc. r/r – to 0,1 pkt. mniej niż wskazywały wstępne szacunki i taki sam poziom jak w listopadzie. Szacujemy, że inflacja bazowa wyniosła ok. 4,0 proc. r/r – oznacza to pierwszy od ponad roku spadek w ujęciu m/m" - czytamy w komentarzu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
"Inflacja bazowa wciąż przewyższa poziomy, które są zgodne z celem NBP. Szczególnie uporczywy jest wzrost cen usług – w sierpniu wzrosły one o 6,6 proc. r/r, przy inflacji towarów rzędu 4,4 proc. Szybki wzrost cen związany jest z dynamicznymi podwyżkami wynagrodzeń. Ich wysoki wzrost utrudnia spowolnienie inflacji" - zwracają uwagę ekonomiści.
"W pierwszym kwartale 2025 r. inflacja ponownie wzrośnie. Ma to związek z podwyższeniem akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe i opłat za dystrybucję gazu. W dłuższym horyzoncie takie decyzje mają małe znaczenie dla procesów inflacyjnych. Dla trwałego spadku inflacji do celu NBP istotna jest niższy wzrost cen usług. Prognozy są zgodne – inflacja powróci w granice celu bliżej 2026 r." - piszą eksperci.
"Grudniowa inflacja zrewidowana do 4,7 proc. r/r z 4,8 proc.r/r. Niższa względem wstępnego szacunku okazała się inflacja bazowa. Wyniosła 4,0 proc. r/r z 4,3 proc. r/r w listopadzie. Pierwsze miesiące 2025 pod znakiem dalszego wzrostu inflacji, ale marcowy szczyt obniża się. W Czechach zanotowano podobne zaskoczenie i złagodzenie nastawienia CNB. Czy wpłynie to na retorykę A. Glapińskiego na piątkowej konferencji?" - zastanawiają się z kolei ekonomiści ING Banku Śląskiego.
"Inflacja w grudniu jednak nie wzrosła, a ostateczny wynik na poziomie 4,7 proc. r/r był o 0,1pp niższy od szacunku flash. Rewizja w porównaniu z wstępnymi danymi dotyczyła kategorii bazowych – szacujemy, że inflacja bazowa spadła poniżej 4,0 proc. r/r wobec 4,3 proc. r/r w listopadzie. Dynamika cen usług spowolniła do 6,6 proc. r/r z 7,2 proc. r/r przed miesiącem, ceny towarów wzrosły natomiast o 4,0 proc. r/r po wzroście o 3,8 proc. r/r w listopadzie" - komentują z kolei ekonomiści PKO BP.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: dodotone/Shutterstock