Premier mówił o "chaosie inflacyjnym" w Chorwacji. Są najnowsze dane dotyczące wzrostu cen

Autor:
kris/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Grabowski: coraz większa część społeczeństwa nie zdaje sobie sprawy, że ten garb zaczyna nosić
Grabowski: coraz większa część społeczeństwa nie zdaje sobie sprawy, że ten garb zaczyna nosićTVN24
wideo 2/10
TVN24Grabowski: coraz większa część społeczeństwa nie zdaje sobie sprawy, że ten garb zaczyna nosić

Urząd statystyczny Eurostat podał dane dotyczące inflacji w strefie euro. Okazało się, że w Chorwacji w styczniu 2023 roku - pierwszym miesiącu po wejściu do strefy euro - ceny wzrosły o 0,2 procent w porównaniu z grudniem 2022 roku. - W ślad za niektórymi mediami polskimi mogę podać, że ceny wzrosły nawet o 70 czy 80 procent w ciągu tylko jednego tygodnia - mówił jeszcze w styczniu premier Mateusz Morawiecki.

- Chaos inflacyjny, który daje się tak we znaki Chorwatom, którzy sygnalizują to na najróżniejsze sposoby, jest dla nas bardzo poważnym ostrzeżeniem - stwierdził 10 stycznia 2023 roku premier Morawiecki.

Dodał też: - Wybór euro w czasie kiedy mamy tak wysoką inflację, to trochę jak dolewanie oliwy do ognia, przestrzegamy przed tym każdego, kto chce zmusić Polaków do wstąpienia do strefy euro. Właśnie teraz w Chorwacji rosną gwałtownie ceny paliwa. Opozycja to może się by z tego ucieszyła, bo się bardzo dziwią i doszukują się afery w tym, że właśnie nie wzrosły w Polsce ceny paliwa.

Premier powiedział, że utrzymanie cen paliwa na stabilnym poziomie, bez podwyżek cen, to tłumienie inflacji, gdyż ceny tego nośnika energii przekładają się na inflację. Morawiecki zwrócił uwagę, że Chorwacja, która od 1 stycznia stała się 20. członkiem europejskiej unii walutowej, rezygnując tym samym ze swojej waluty i przyjmując euro, zanotowała skokowy wzrost cen towarów i usług.

- Mamy dane, które do nas spływają. Są znacząco skokowo wyższe z tygodnia na tydzień. Praktycznie, w ślad za niektórymi mediami polskimi, mogę podać, że ceny wzrosły nawet o 70 czy 80 procent w ciągu tylko jednego tygodnia - mówił szef rządu.

Inflacja w Chorwacji - dane Eurostatu

Jak podał Eurostat, inflacja HICP w Chorwacji w styczniu 2023 roku wyniosła według szacunków 12,5 procent rok do roku (w porównaniu do stycznia 2022 roku) i 0,2 procent miesiąc do miesiąca. Według danych urzędu statystycznego inflacja w Chorwacji w grudniu 2022 roku wyniosła 12,7 rdr oraz -0,1 proc. mdm.

Jeśli chodzi o szacunki dotyczące inflacji w strefie euro, to wynosiła ona w styczniu 8,5 proc. rdr, co oznacza spadek z 9,2 proc. rdr w grudniu 2022 roku.

Wskaźnik HICP

Wskaźnik HICP to zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych, obliczany według ujednoliconej metodologii Biura Statystycznego Unii Europejskiej. Zgodnie z kryterium inflacyjnym, zawartym w Traktacie z Maastricht, HICP jest podstawą do oceny stabilizacji cen.

Dane do inflacji HICP pochodzą z wydatków budżetów gospodarstw domowych oraz z rachunków narodowych, a do CPI tylko z wydatków budżetów domowych.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ToL

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości