Ograniczenia dla hulajnóg elektrycznych. Jest propozycja resortu sprawiedliwości

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Ortopeda o wypadkach na elektrycznych hulajnogach: pacjenci trafiają do nas codziennie
Ortopeda o wypadkach na elektrycznych hulajnogach: pacjenci trafiają do nas codziennieTVN24
wideo 2/4
TVN24Ortopeda o wypadkach na elektrycznych hulajnogach: pacjenci trafiają do nas codziennie

Hulajnogą elektryczną po chodniku będzie można jechać maksymalnie 8 kilometrów na godzinę, a pierwszeństwo będzie miał pieszy. Po chodniku będzie można poruszać się tylko wtedy, gdy nie będzie ścieżki rowerowej lub drogi z ograniczeniem prędkości do 20 kilometrów na godzinę. Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało do Ministerstwa Infrastruktury propozycje przepisów do przygotowywanej w tym resorcie ustawy.

Nowy akt prawny ma określić zasady korzystania z urządzeń transportu osobistego (UTO), w szczególności przez użytkowników hulajnóg elektrycznych. "Jak najszybsze uregulowanie tej kwestii wynika z rosnącej liczby osób korzystających z hulajnóg w przestrzeni miejskiej" - podkreśliło MS w komunikacie.

"Ta sprawa musi być uregulowana"

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik mówił na wtorkowej konferencji prasowej, że MS pracuje na projekcie przygotowanym już przez Ministerstwo Infrastruktury.

- My, jako resort sprawiedliwości, dajemy pewien wkład do tego. Nie zgadzamy się z pewnymi elementami zaproponowanymi przez resort infrastruktury i dajemy pewne swoje propozycje jako resort sprawiedliwości. Zasadniczo zgadzamy się natomiast z kierunkiem, bo ta sprawa musi być uregulowana - powiedział.

Wójcik stwierdził, że w sprawie hulajnóg panuje "wolna amerykanka" i dochodzi przy tym do wielu niebezpiecznych lub nawet tragicznych zdarzeń.

Wypadków z udziałem hulajnóg jest coraz więcej
Wypadków z udziałem hulajnóg jest coraz więcejTVN24

Drogi z ograniczeniem 20 km/h

Według propozycji MS - zgodnej ze stanowiskiem MI - na hulajnogach będzie można się poruszać tylko tam, gdzie jest wyznaczona ścieżka rowerowa. W przypadku braku ścieżki, przy ograniczeniu do 20 km/h e-hulajnogą będzie trzeba jechać po ulicy, a dopiero w ostateczności - po chodniku.

Jak wskazał Wójcik, przedstawiona przez MI propozycja poruszania się hulajnogami na drogach z ograniczeniem prędkości do 30 km/h to zdaniem MS zbyt wysoka granica. - Uważamy, że 20 kilometrów na godzinę jest absolutnie wystarczającą i zresztą spójną granicą, która funkcjonuje w innych przepisach - powiedział.

Limit na chodniku

Wiceminister podkreślił jednocześnie, że resort sprawiedliwości za nieostry zapis uważa propozycję MI, aby hulajnogi po chodniku poruszały się z prędkością pieszych. Jak zaznaczył, jego resort proponuje prędkość 8 km/h, która według ekspertów nie stanowi dużego zagrożenia dla pieszych. - Kategorycznie stoimy na stanowisku, że pieszy zawsze na chodniku będzie miał pierwszeństwo - zadeklarował ponadto Wójcik.

Co do maksymalnej prędkości na ścieżkach rowerowych resort sprawiedliwości jest zgodny z MI, który określił ją na 25 km/h.

Konkolewski o elektrycznych hulajnogach: bardzo niebezpieczne, bardzo zwrotne, ciche i bardzo szybkie
Konkolewski o elektrycznych hulajnogach: bardzo niebezpieczne, bardzo zwrotne, ciche i bardzo szybkie

Tylko jedna osoba

Kolejna sprawa, o której mówił Wójcik, to warunki techniczne pojazdów. - Co do zasady zgadzamy się z tym, co przedstawiło w swoim projekcie MI, natomiast uważamy, że te pojazdy powinny być absolutnie oświetlone - powiedział.

Na takich pojazdach będzie mogła poruszać się tylko jedna osoba; nie będzie ponadto wolno przewozić zwierząt. Wiek, od którego zgodnie z propozycją MS będzie można poruszać się taką hulajnogą, to 12 lat, nie 10.

Grzywna do 5 tysięcy złotych

Wiceminister sprawiedliwości zapowiedział ponadto, że propozycja przewiduje możliwość ukarania grzywną osoby, która porusza się hulajnogą mogącą osiągnąć powyżej 25 km/h. Jak wskazał, MS chce karać wszystkie nieprawidłowości, które mogą dotyczyć tego rodzaju pojazdów. Grzywna będzie mogła wynieść nawet 5 tysięcy złotych.

Wiceszef MS podkreślił, że resort oczekuje intensyfikacji pracy, a we wtorek rano propozycje przekazał MI. - Będziemy oczekiwali, że ona zostanie życzliwie przyjęta, i że wreszcie te regulacje wejdą w życie, bo one są po prostu potrzebne - podkreślił.

Projekt wprowadza też dwa nowe wykroczenia - nieprzestrzeganie zasad ruchu drogowego oraz poruszanie się po chodniku pojazdem niespełniającym wymogów technicznych.

O nowej propozycji resortu sprawiedliwości do projektu Ministerstwa Infrastruktury pisał we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości