Azoty z PKO BP przebadają pH gleby w całym kraju. By unowocześnić polskie rolnictwo

Z kraju

Grupa AzotyGrupa Azoty zakończyła ubiegły rok zyskiem netto w wysokości 265 mln zł, przy przychodach ze sprzedaży na poziomie blisko 9,9 mld zł

28 tys. próbek gleby z blisko 2 tys. gospodarstw rolnych w całym kraju chce przebadać w ciągu trzech lat Grupa Azoty w ramach akcji "Grunt to wiedza" - poinformował w piątek rzecznik Azotów Grzegorz Kulik. Partnerem programu jest PKO Bank Polski.

Jak poinformował rzecznik, celem programu badań pH gleb oraz ich zasobności w składniki odżywcze jest popularyzacja technologii optymalnego nawożenia, z uwzględnieniem rodzaju uprawy i zasobności gleby, jak również rozwój nowych technologii nawożenia i produktów nawozowych dostosowanych do potrzeb polskiego rolnictwa.

Strategia współpracy

W ramach programu zostanie bezpłatnie przebadanych w zasobność składników odżywczych co najmniej 93 tys. ha gleb na terenie całego kraju. Rzecznik wskazał, że program "Grunt to wiedza" jest pierwszym efektem strategicznej współpracy Grupy Azoty i PKO Banku Polskiego w segmencie Agro. Porozumienie Grupy Azoty i PKO Banku Polskiego ma się wpisywać w rządową strategię współpracy między spółkami Skarbu Państwa. "Zgodnie z jej założeniami wspólne projekty inwestycyjne są kluczowe dla efektywnego wykorzystania majątku i wzrostu wartości podmiotów nadzorowanych przez Ministra Skarbu. Jednocześnie współpraca z Grupą Azoty ma być ważnym elementem nowej strategii działań PKO Banku Polskiego w sektorze rolno-spożywczym" - poinformowały Azoty. Grupa Azoty zakończyła ubiegły rok zyskiem netto w wysokości 265 mln zł, przy przychodach ze sprzedaży na poziomie blisko 9,9 mld zł. Spółka jest notowana na GPW. Grupa Azoty powstała w wyniku kolejnych przejęć krajowych spółek chemicznych. W skład grupy wchodzą m.in. takie podmioty jak: Grupa Azoty (jednostka dominująca), Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy”, Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police”, Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Grupa Azoty