Ostrzegają przed rakiem. "Mamy narzędzie, aby przebadać wszystkich Polaków"

[object Object]
Jażdżewski: mamy narzędzie, aby przebadać wszystkich PolakówTVN24 BiS
wideo 2/3

Opracowaliśmy metodę, dzięki której jesteśmy w stanie przebadać wszystkie geny odpowiedzialne za powstawanie raka dwudziestokrotnie taniej niż ktokolwiek inny na świecie. W związku z tym mamy narzędzie, aby przebadać wszystkich Polaków - powiedział w programie "Bilans" w TVN24 BiS Krystian Jażdżewski, laureat nagrody Polskiej Rady Biznesu imienia Jana Wejcherta w kategorii "Wizje i innowacje".

Prof. Krystian Jażdżewski wspólnie z zespołem lekarzy i naukowców z Laboratorium Genetyki Nowotworów Człowieka w Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego i Zakładu Medycyny Genomowej na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym opracował wyjątkową metodę testów genetycznych opartych na sekwencjonowaniu genomowym.

Dzięki nim można przewidzieć, na co może zachorować pacjent, co zrobić by do tego nie doszło i jak go leczyć, gdy jednak zachoruje.

Ocenić ryzyko

- Uruchomiliśmy ogólnopolski program badań przesiewowych badamygeny.pl, gdzie można się zarejestrować się i określić ryzyko zachorowania na raka - powiedział Jażdżewski.

- Opracowaliśmy metodę, dzięki której jesteśmy w stanie przebadać wszystkie geny odpowiedzialne za powstawanie raka dwudziestokrotnie taniej niż ktokolwiek inny na świecie. W związku z tym mamy narzędzie, aby przebadać wszystkich Polaków - podkreślił.

Jak dodał nie wszystkie nowotwory są dziedziczne i nie wszystkie powstają w związku z wadami w genach, z którymi się rodzimy. - Mniej więcej 20-25 procent wszystkich zachorowań jest związana z wadą, którą mamy już od urodzenia. Te wady chcemy znaleźć i każdej osobie z taką wadą powiedzieć co powinna zrobić, żeby nie zachorować - zaznaczył gość Roberta Stanilewicza. Sprecyzował, że chodzi o raka piersi, raka jajnika, raka jelita grubego, raka prostaty, raka trzustki, raka żołądka czy raka tarczycy. - Trzeba pamiętać, że wśród tych nowotworów tylko 25 procent pacjentów choruje z powodu mutacji, a 75 procent choruje niezależnie od tego z jakimi genami się urodzili. Nas interesują osoby, które urodziły się z wadą, bo chorują wcześniej i znacznie ciężej - powiedział. Jażdżewski podkreślił, że wykonanie pojedynczego badania kosztuje 399 zł, podczas gdy na świecie jego cena wynosi około 8 tysięcy złotych.

Program "Bilans" od poniedziałku do piątku na antenie TVN24 BiS o godz. 17.00.

Autor: tol / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości