TVN24 Biznes | Z kraju

Gazprom chce renegocjować cenę gazu. PGNiG: wniosek niezasadny

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP
Prezes UOKiK o karze nałożonej na GazpromUOKiK
wideo 2/5
UOKiKPrezes UOKiK o karze nałożonej na Gazprom

PGNiG otrzymało w poniedziałek wniosek Gazpromu i Gazpromexportu o renegocjację ceny gazu w kontrakcie jamalskim - poinformowała spółka. PGNiG zaznaczyło, że wniosek mówi o renegocjacji w kierunku podwyższenia ceny. Polska spółka uważa go za niezasadny.

W ocenie PGNiG wniosek Gazpromu, złożony w odpowiedzi na wcześniejszy wniosek renegocjacyjny "jest niezasadny oraz nie spełnia wymogów formalnych opisanych w kontrakcie jamalskim, a w rezultacie jest bezskuteczny".

Wniosek o renegocjację ceny

1 listopada PGNiG poinformował, że złożył wniosek o renegocjację ceny kontraktowej gazu dostarczanego przez Gazprom w celu jej obniżenia.

PGNiG wnioskował już o obniżenie ceny kontraktowej od 1 listopada 2017 roku. Zgodnie z postanowieniami kontraktu raz na trzy lata każda ze stron umowy może zwrócić się o renegocjację warunków cenowych dostaw, jeżeli uzna, że nie odpowiadają one sytuacji rynkowej.

Biorąc pod uwagę, że ewentualna zmiana warunków kontraktu poprzez obniżenie ceny kontraktowej w wyniku renegocjacji, o których rozpoczęciu spółka informowała 1 listopada 2017 r., może wejść w życie z mocą wsteczną od dnia 1 listopada 2017 r., PGNiG może żądać kolejnej renegocjacji ceny kontraktowej od dnia 1 listopada 2020 r. Złożenie wniosku przez PGNiG rozpoczyna ten proces.

Kontrakt jamalski

Kontrakt jamalski został zawarty 25 września 1996 r. Zgodnie z zapisami kontraktu strony umowy zobowiązane są do złożenia deklaracji dotyczącej dalszej współpracy po 2022 roku na trzy lata przed przewidzianym zakończeniem jego obowiązywania w dniu 31 grudnia 2022 r.

Zarząd PGNiG, po uzyskaniu wymaganych zgód korporacyjnych, przekazał rok temu do spółki Gazprom Export oświadczenie woli zakończenia obowiązywania kontraktu kupna-sprzedaży gazu ziemnego z dniem 31 grudnia 2022 roku.

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Europolgaz

Pozostałe wiadomości