Orlen ma zgodę na przejęcie Lotosu. Obajtek o terminie fuzji

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Posłowie Lewicy pytają Orlen o marże i wysokie ceny benzyny
Posłowie Lewicy pytają Orlen o marże i wysokie ceny benzynyTVN24
wideo 2/7
TVN24Posłowie Lewicy pytają Orlen o marże i wysokie ceny benzyny

Komisja Europejska zatwierdziła zaproponowanych przez PKN Orlen nabywców aktywów sprzedawanych w ramach realizacji środków zaradczych przy przejęciu kontroli nad Grupą Lotos - poinformował w poniedziałek PKN Orlen. - Planujemy przejąć Lotos na przełomie lipca i sierpnia - prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Spółka PKN Orlen poinformowała w poniedziałek w komunikacie, że Komisja Europejska zatwierdziła zaproponowanych przez Spółkę nabywców aktywów zbywanych w ramach realizacji środków zaradczych, które zostały określone w decyzji Komisji z dnia 14 lipca 2020 roku w przedmiocie warunkowej zgody na dokonanie koncentracji polegającej na przejęciu przez Orlen kontroli nad Grupą Lotos. "Komisja zatwierdziła także umowy zawarte z tymi nabywcami" - poinformowano.

"Zawarcie umów przyrzeczonych z wyżej wskazanymi nabywcami oraz w zależności od przypadku wejście w życie umów warunkowych winno nastąpić w terminie 6 miesięcy od dnia ich zatwierdzenia przez Komisję" - wynika z komunikatu Orlenu.

Obajtek o przejęciu Lotosu

Jak podkreślił na konferencji prasowej prezes Orlenu Daniel Obajtek, zgoda Komisji to jeden z ostatnich elementów fuzji, a jej decyzją koncern ma 6 miesięcy na realizację warunków zaradczych, ale to nie blokuje samego przejęcia. - Planujemy przejąć Lotos na przełomie lipca i sierpnia - oświadczył.

Fuzja pozwoli koncernowi zdecydowanie szybciej się rozwijać, osiągnąć synergie, generujące miliardy oszczędności - dodał Obajtek.

Jak stwierdził, Orlen jest firmą globalną, transformacja czeka nas w innych państwach. Do tego potrzebne są środki, pieniądze i odpowiedni partnerzy, np. największy producent ropy na świecie Saudi Aramco - zaznaczył.

MOL, Saudi Aramco i aktywa Lotosu

Zgodnie z ogłoszonymi w połowie stycznia br. decyzjami PKN Orlen: Saudi Aramco ma kupić 30 proc. udziałów w rafinerii Lotosu, węgierski MOL - 417 stacji paliw Lotosu, a Unimot - bazy paliw. Jednocześnie koncern podpisał z Saudyjczykami umowy na dostawy ropy, współpracę w obszarze badań i rozwoju oraz wspólne analizy dotyczące inwestycji w obszarze petrochemii.

Grupa Orlen w ramach tej transakcji ma przejąć 144 stacje na Węgrzech, co da płockiemu koncernowi ponad 7 proc. udziału w rynku detalicznym. W efekcie będzie czwartym koncernem na Węgrzech pod względem liczby stacji. Ponadto w ramach realizacji środków zaradczych PKN Orlen rozszerzy też sieć na Słowacji o 41 nowych obiektów.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości