"Łucznik" wyprodukuje broń do Nigerii. Pierwszy taki kontrakt

Z kraju

PAPFabryka Broni "Łucznik" w Radomiu powstała w 2000 r. Spółka kontynuuje tradycje fabryki broni istniejącej w Radomiu od 1925 r.

Do nigeryjskiej armii trafi tysiąc karabinków szturmowych beryl wyprodukowanych przez Fabrykę Broni „Łucznik” w Radomiu. To pierwszy zagraniczny kontrakt podpisany przez tę fabrykę. Kolejne umowy z Nigerią mają się wiązać ze wzrostem zatrudnienia.

Jak powiedział prezes Fabryki Broni „Łucznik” Tomasz Nita, w Radomiu przebywają obecnie przedstawiciele armii nigeryjskiej. Kilkunastu żołnierzy przechodzi w fabryce szkolenie z obsługi polskiej broni, która do 15 stycznia przyszłego roku ma trafić do Nigerii.

Większe zatrudnienie

Pierwszy kontrakt z armią nigeryjską, zawarty przez „Łucznika” miesiąc temu, dotyczy dostawy tysiąca sztuk beryli. Nita zaznaczył jednak, że radomska fabryka ma zapewnienie strony nigeryjskiej o kontynuowaniu współpracy w kolejnych latach. Jego zdaniem przyszłoroczny kontrakt może dotyczyć dostawy do Nigerii 5 tys. sztuk broni. Jeśli te plany dojdą do skutku, wówczas – według prezesa - do pracy w fabryce przyjętych może być kilkudziesięciu nowych pracowników. Produkcja będzie odbywała się wówczas na dwie pełne zmiany. - Mam nadzieję, że sprzedaż do Nigerii pierwszego tysiąca karabinków da sygnał, że produkujemy towar, który jest warty zainteresowania nie tylko Nigerii, ale innych krajów - zaznaczył Nita. - Chcemy tego rodzaju broń dostarczać także na rynek afrykański oraz do Azji i Ameryki Południowej - dodał prezes radomskiej fabryki. Nita zaznaczył, że liczy także na współpracę z krajami NATO, zwłaszcza jeśli chodzi o tzw. Modułowy System Broni Strzeleckiej, który ma być wdrażany do produkcji już niedługo. Podkreślił, że zakład nawiązał współpracę z resortem obrony Nigerii podczas ubiegłorocznej wizyty premiera Donalda Tuska w tym kraju. Wówczas oprócz szefów kilku resortów premierowi towarzyszyli także przedstawiciele 30 polskich firm, m.in. radomskiego „Łucznika”.

Główny dostawca broni

Fabryka Broni "Łucznik" w Radomiu powstała w 2000 r. Spółka kontynuuje tradycje fabryki broni istniejącej w Radomiu od 1925 r. Zakład przeniósł się niedawno do nowo wybudowanej kosztem przeszło 100 mln zł siedziby. W nowej fabryce w przyszłym roku produkowany będzie nowoczesny karabin szturmowy, wchodzący w skład Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej (MSBS). "Łucznik" jest głównym producentem i dostawcą broni dla Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, na eksport i na rynek cywilny. Roczne przychody fabryki kształtują się na poziomie około 60 mln zł.

Autor: Tol/bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP