Minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński podpisał w czwartek w obecności szefa MON Tomasza Siemoniaka umowę o wniesieniu spółek Skarbu Państwa do Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) – poinformowało ministerstwo.
Podpisana została również umowa wniesienia akcji i udziałów spółek Agencji Rozwoju Przemysłu. Dzięki temu w skład PGZ wejdzie 17 podmiotów, nadzorowanych dotąd przez Skarb Państwa (MSP i MON) oraz ARP. Szacowana wartość rynkowa spółek to ponad 3,9 mld zł, łącznie zatrudniają one 9,7 tys. osób. - Dzisiejsze wydarzenie to bardzo ważny krok na drodze do budowy silnej grupy zbrojeniowej, który, miejmy nadzieję, będzie krokiem milowym - powiedział Karpiński. Minister Siemoniak ocenił, że "współpraca między MON a MSP jeszcze nigdy nie przebiegała tak dobrze", a umowa podpisana w czwartek jest jej ukoronowaniem. - Liczymy, że aktywa z grupy będą produkować najlepszej jakości sprzęt, który wykorzystamy do modernizacji polskiej armii - dodał.
Co zyskała?
Polska Grupa Zbrojeniowa zyskała bezpośrednią kontrolę nad nadzorowanymi przez Skarb Państwa Hutą Stalowa Wola i Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym Centrum Techniki Morskiej oraz 11 nadzorowanymi przez MON wojskowymi przedsiębiorstwami remontowo-produkcyjnymi (WZE w Zielonce, WZI w Dęblinie, WZM w Siemianowicach Śląskich, WZM w Poznaniu, WZŁ Nr 1 w Zegrzu, WZŁ Nr 2 w Czernicy, Wojskowym Centralnym Biurem Konstrukcyjno-Technologicznym w Warszawie, WZL Nr 1 w Łodzi, WZL Nr 2 w Bydgoszczy, WZL Nr 4 w Warszawie i WZU w Grudziądzu) oraz spółkami nadzorowanymi przez ARP: WSK PZL Kalisz, Fabryką Broni Łucznik Radom i Nano Carbon. Zgodnie z ogłoszoną we wrześniu ub.r. koncepcją konsolidacji, wszystkie państwowe zakłady tej branży mają zostać włączone do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Docelowo w skład PGZ, podlegającej ministrowi skarbu, ma wejść ok. 30 spółek. Konsolidacja ma pozwolić na lepsze wykorzystanie potencjału polskich zakładów zbrojeniowych, także na zdominowanym przez wielkie koncerny rynku zagranicznym. Koncepcję konsolidacji w ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej opracowaną przez MSP i MON przedstawiono we wrześniu ub. r. W styczniu przyjęła ją Rada Ministrów. PGZ zarejestrowana w KRS 5 grudnia ub. r.
Autor: mn/klim/ / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: msp.gov.pl