Prezydent chce zmian w emeryturach. Projekt już w Sejmie

Autor:
/dap
Źródło:
PAP
Prezydent Duda o emeryturach stażowych
Prezydent Duda o emeryturach stażowychTVN24
wideo 2/9
TVN24Prezydent Duda o emeryturach stażowych

Projekt ustawy o emeryturach stażowych został złożony w Sejmie przez prezydenta Andrzeja Dudę - przekazał szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot. Chodzi w nim o przejście na emeryturę przez osoby poniżej ustawowego wieku emerytalnego.

- Głównym założeniem prezydenckiego projektu jest to, że na wcześniejsze emerytury będą mogły przechodzić osoby poniżej ustawowego wieku emerytalnego, które mają staż pracy: 39 lat w przypadku kobiet i 44 lata w przypadku mężczyzn, a także zgromadzony kapitał emerytalny wystarczający na emeryturę w wysokości co najmniej najniższej emerytury - przekazał Szrot. Zaznaczył, że dotyczy to zarówno emerytur z ZUS, jak i z KRUS.

Prezydent o emeryturach stażowych

Wypracowanie propozycji tzw. emerytury stażowej było zadaniem powołanej w maju przez prezydenta Rady ds. Społecznych.

Duda mówił wówczas, że chciałby, aby ta propozycja został przygotowana "jak najlepiej i jak najrozsądniej". - By z jednej strony próbować zaspokoić uzasadnione oczekiwania społeczne, ale z drugiej strony pomieścić się także i w możliwościach, które ma i będzie miał w przyszłości system emerytalny - podkreślił prezydent.

- Nie będę ukrywał, że my już nad tym od jakiegoś czasu tu pracujemy z panią prezes (ZUS Gertrudą Uścińską), ale wypracowanie tego rozwiązania będzie, mam nadzieję, dziełem tej właśnie kadencji - powiedział w maju Duda.

Emerytury stażowe - założenia projektu

Na bieżącym posiedzeniu Sejm miał zajmować się w pierwszym czytaniu innym projektem dotyczącym emerytur stażowych. To obywatelski projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To projekt promowany przez NSZZ "Solidarność".

Zakłada on prawo do emerytury dla osób ze stażem wynoszącym 35 lat dla kobiet i 40 lat w przypadku mężczyzn.

Autor:/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Maxim Bogdanovich/Shutterstock

Pozostałe wiadomości