Polskie Stronnictwo Ludowe zaczęło zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy "Dobra emerytura", pozwalającym przejść na emeryturę po 40 latach pracy.
- PSL razem z obywatelami rozpoczyna wielką akcję zbierania podpisów pod projektem "Dobra emerytura". Zbierzemy 100 tys. podpisów i złożymy inicjatywę obywatelską, aby po 40 latach można było przejść na emeryturę - mówił dzisiaj na konferencji prezes Ludowców Władysław Kosiniak Kamysz.
Sprawiedliwe rozwiązanie
Współautorem projektu jest Henryk Smolarz. - Chcemy zaprosić wszystkich zainteresowanych do wsparcie naszej inicjatywy. Przypomnę, że pozytywnie wypowiadały się o niej związki zawodowe, które przedkładały podobny projekt. Taka była również wola prezydenta Bronisława Komorowskiego. Niestety w ubiegłej kadencji nasz projekt nie był rozpatrywany i nie zapadły żadne decyzje. Zgodnie z obietnicą złożyliśmy projekt ponownie i był to jeden z pierwszych projektów, jaki był rozpatrywany w tej kadencji. Ale obecnej władzy zajęło półtorej godziny, aby zamknąć nad nim dyskusję, mimo że w kampanii wyborczej padały szerokie deklaracje otwartej i pogłębionej dyskusji na temat warunków przechodzenia na emeryturę - powiedział poseł PSL. - To rozwiązanie, które proponujemy jest pójściem do przodu i podjęciem takich działań, które byłyby sprawiedliwe dla osób, które wykonują ciężkie zawody i pracują od najmłodszych lat - dodał.
Smolarz powiedział, że projekt "skonsumuje też propozycje dla rolników". - Przypomnę, że tylko do końca przyszłego roku obowiązuje wcześniejszy wiek emerytalny, który dotyczy rolników, czyli 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn - powiedział.
Jak dodał, tego typu systemy istnieją w innych państwach europejskich, w których funkcjonują systemy podobne do KRUSu. - To rozwiązanie zachęca do wcześniejszego przekazywania gospodarstw rolnych po to, aby młodzi następcy mogli te gospodarstwa twórczo rozwijać - wyjaśniał.
PSL tłumaczy, że na propozycji zyskają również rodzice opiekujący się dziećmi, ponieważ urlop macierzyński i wychowawczy będą traktowane jak praca zawodowa.
Ludowcy argumentują, że takie rozwiązanie istnieje w większości państw Unii Europejskiej. W ubiegłym roku na jego wprowadzenie zdecydowali się Niemcy. Choć wiek emerytalny wynosi tam 67 lat, to na emeryturę można przejść również po 45 latach pracy. Każdy pracujący może sam zdecydować, jaki wariant wybierze.
Co proponuje prezydent, a co związki?
Swój pomysł na emerytury ma też prezydent Andrzej Duda. Jego projekt zmian w ustawie emerytalnej przywraca niższy wiek przechodzenia na emeryturę - 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. 12 styczna minister finansów Paweł Szałamacha powiedział jednak, że w tegorocznym budżecie nie ma pieniędzy na wprowadzenie w życie prezydenckiego projektu.
Obecnie wiek emerytalny wynosi 67 lat niezależnie od płci - podnoszony jest stopniowo - kobiety osiągną go w 2040 r. a mężczyźni w 2020. Zmian chcą również związkowcy. Forum Związków Zawodowych i NSZZ "Solidarność" opowiada się za ustaleniem stażu pracy pozwalającego na przechodzenie na emeryturę - niezależnie od wieku - na 35 lat składkowych dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. OPZZ uważa, że staż powinien wynosić 40 lat niezależnie od płci, ale w okresach składkowych należałoby uwzględnić czas urlopu wychowawczego oraz zwolnień lekarskich po wypadku przy pracy i w przypadku choroby zawodowej.
Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock