Elektrownia Turów. Nowy blok "w gotowości do produkcji energii"

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Soboń o rozmowach z Czechami w sprawie kopalni Turów
Soboń o rozmowach z Czechami w sprawie kopalni TurówRadiowa Jedynka
wideo 2/5
Radiowa JedynkaSoboń o rozmowach z Czechami w sprawie kopalni Turów

Blok energetyczny o mocy 496 megawatów w Elektrowni Turów jest gotowy do pracy - poinformowała Grupa PGE Polska Grupa Energetyczna. Jednostka była wyłączona przez ponad miesiąc. Powodem - jak wskazała firma energetyczna - był planowany postój.

Spółka PGE przypomniała, że "postój bloku, wynikający wprost z zapisów kontraktu, rozpoczął się 19 czerwca 2021 roku".

"W tym czasie wykonawca dokonał przeglądu technicznego urządzeń po pierwszym miesiącu eksploatacji jednostki. Wykonane zostały prace dotyczące optymalizacji i konserwacji w obszarze związanym m.in. z pompami wody zasilającej, elektrofiltrem, młynami węglowymi oraz dobudowaniem nowych odpływów rezerwowych w rozdzielniach" – czytamy w komunikacie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Nowy blok w Elektrowni Turów

Jak poinformowano, podczas postoju wykonawca "zidentyfikował potrzebę zwiększenia zakresu prac w obszarze elektrofiltra". "Nie zwiększono natomiast zakresu prac w odniesieniu do młynów węglowych. Jakość węgla dostarczana do kotła odpowiada wymaganiom projektowym. Wynika to z długoletnich prognoz dotyczących parametrów węgla i planów jego wydobycia. Jakość dostarczanego węgla nie stwarza problemów eksploatacyjnych dla nowego bloku" – zapewniła spółka PGE.

"Wykonawca w zaplanowanym czasie dokonał regulacji poszczególnych układów technologicznych i uruchomił blok energetyczny. Nowoczesna jednostka, która ma za zadanie produkować energię elektryczną dla miliona polskich gospodarstw domowych jest w gotowości do produkcji energii elektrycznej dla krajowego systemu energetycznego" – powiedział, cytowany w komunikacie, Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Jak podkreślił, "tego typu planowane postoje są standardowym działaniem po uruchomieniu tak ogromnej jednostki wytwórczej".

Emisja CO2

Nowy blok energetyczny w Elektrowni Turów o mocy 496 MW został oddany do eksploatacji w maju. "Blok jest jednostką centralnie dysponowaną i jego obciążanie uzależnione jest od zapotrzebowania w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym, a warunkiem przejęcia bloku do eksploatacji przez Elektrownię Turów był pozytywny 72 godzinny test pracy bloku z maksymalnym obciążeniem" – podano.

W komunikacie podkreślono też, że nowy blok spełnia surowe normy ochrony środowiska. "Emisja SO2 w porównaniu z wyłączonymi wcześniej blokami nr 8, 9 i 10 jest prawie 20-krotnie niższa, a emisja pyłów około 10-krotnie. Nowa jednostka jest przystosowana do rygorów emisyjnych wynikających z konkluzji BAT, które zaczną obowiązywać od sierpnia 2021 roku i zakładają wdrożenie najlepszych i najbardziej proekologicznych dostępnych technologii" – czytamy.

Podkreślono przy tym, że inwestycja w Turowie była ostatnim projektem budowy bloku energetycznego opalanego paliwem węglowym w Grupie PGE.

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości