Kontrolowane przez państwo spółki energetyczne: PGE, Tauron, Energa i Enea podpisały ze Skarbem Państwa porozumienie o współpracy w zakresie wydzielenia aktywów węglowych, na przykład elektrowni, i ich połączenia w ramach nowej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.
Jak poinformowało w piątek MAP w komunikacie, celem porozumienia jest określenie współpracy w procesie wydzielenia aktywów energetyki węglowej i ich integracji w Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE), a także wsparcie procesu kształtowania optymalnego modelu działalności NABE.
"Podjęliśmy się niezwykle skomplikowanego zadania polegającego na kompleksowej transformacji branży elektroenergetycznej w Polsce. Spełnienie tego zadania wymaga ścisłej współpracy Skarbu Państwa z podmiotami zaangażowanymi w jego realizację" – oświadczył, cytowany, wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
Jak dodał, porozumienie to wstęp do dalszych wspólnych prac, które pozwolą szczegółowo określić kształt proponowanych przez resort aktywów rozwiązań.
Porozumienie spółek - przygotowanie do tworzenia NABE
Według MAP porozumienie umożliwi przygotowanie spółek do wydzielenia aktywów w jednorodny dla wszystkich podmiotów sposób, pozwoli na wybór jednego profesjonalnego doradcy dla wszystkich podmiotów, a także ograniczy koszty procesu. Porozumienie będzie też stanowić podstawę do wypracowania docelowej organizacji NABE, z uwzględnieniem ostatecznej treści dokumentu przyjętego przez Radę Ministrów oraz uzgodnień w ramach umowy społecznej dla energetyki i węgla brunatnego - zaznaczyło ministerstwo.
Jak podały z kolei spółki, w ramach porozumienia jego strony deklarują wzajemną wymianę niezbędnych informacji, w tym dotyczących struktur organizacyjnych, realizowanych procesów i założeń dla kierunku transformacji, których przekazanie nie narusza prawa.
Strony dostrzegają potrzebę koordynacji współpracy w procesie wydzielenia aktywów węglowych i ich integracji w NABE - zaznaczono.
NABE z wydzielonych części spółek
MAP i spółki przypomniały, że w opublikowanym w maju dokumencie "Transformacja sektora elektroenergetycznego w Polsce. Wydzielenie aktywów węglowych ze spółek z udziałem Skarbu Państwa” MAP zawarło koncepcję wydzielenia z grup kapitałowych aktywów związanych z wytwarzaniem energii elektrycznej w konwencjonalnych jednostkach węglowych.
Integracja wydzielonych aktywów ma nastąpić wokół dzisiejszej spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, która docelowo będzie działać pod nazwą Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego.
Według prezesa PGE Wojciecha Dąbrowskiego porozumienie to "kamień milowy" w procesie wydzielenia aktywów węglowych z polskich spółek energetycznych i utworzenia NABE.
"Od skuteczności, ale też tempa zakończenia prac nad tym przedsięwzięciem, zależy przyszłość polskiej energetyki, potencjał rozwoju polskich spółek energetycznych i ich dalsze inwestycje w odnawialne źródła energii" – powiedział Dąbrowski.
Jak przypomniał, PGE prowadzi plan transformacji w kierunku źródeł nisko i zeroemisyjnych, którego realizacja byłaby niemożliwa bez wydzielenia aktywów węglowych. Dąbrowski zaznaczył, że PGE jest gotowa do sprawnego wydzielenia aktywów.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PGE