Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) podpisały z amerykańskim Westinghouse umowę na prace przedprojektowe w sprawie elektrowni jądrowej. - Ta umowa czyni ten projekt jeszcze bardziej możliwym - podkreśliła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Prezes spółki PEJ Tomasz Stępień mówił, że to kamień milowy. - Z fazy koncepcyjnej wchodzimy w fazę przedprojektową, przygotowawczą - wyjaśnił, zapowiadając, że jeszcze w tym roku ma zostać podpisana pierwsza umowa na projektowanie elektrowni. Ma ona powstać w województwie pomorskim.
Amerykański Westinghouse jest partnerem strategicznym dla budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. W środę w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej uroczyście podpisano Bridge Contract pomiędzy spółką Polskie Elektrownie Jądrowe oraz firmami Westinghouse Electric Company i Westinghouse Electric Poland (Westinghouse).
- Podjęliśmy decyzję o wdrożeniu i doprowadzeniu do sukcesu kluczowego projektu dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, jakim jest projekt budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Projekt budowany ze stabilnym, doświadczonym, bezpiecznym partnerem, projekt, który wpisuje się we współpracę polsko-amerykańską - mówiła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
Umowę w obecności szefowej MKiŚ i ambasadora USA w Polsce Marka Brzezinskiego podpisali prezes PEJ Tomasz Stępień, prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik i szef działu Energy Systems w Westinghouse David Durham. Prezes Polskich Elektrowni Jądrowych zapowiedział, że jeszcze w tym roku zostanie podpisana pierwsza umowa na projektowanie elektrowni jądrowej w Polsce.
Minister klimatu o współpracy na linii Polska - USA
Jak przypominała minister Moskwa, "Polska i Stany Zjednoczone w ostatnich latach zdecydowanie wzmocniły swoją współpracę w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, nie byłoby terminala LNG bez deklaracji strategicznej współpracy ze strony amerykańskiej, bez stabilnych, bezpiecznych dostaw". Szefowa MKiŚ zwracała przy tym uwagę, że w 2022 roku, kiedy Europa przeżywała kryzys energetyczny, "w Polsce nie martwiliśmy się o bezpieczeństwo dostaw; to, o co musieliśmy zadbać, to o godne ceny dla wszystkich odbiorców".
- Wierzę, że dzisiejsza decyzja i dzisiejsza umowa pozwoli nam się czuć bezpiecznie w tych kolejnych latach, gdzie jesteśmy zobowiązani do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski - podkreśliła Moskwa. Jak wskazywała, jej resort przeprowadził "niedawno bardzo ważne badania społeczne". - W poprzednich latach bezpieczeństwo energetyczne nie pojawiało się w świadomości Polaków, nie pojawiało się w oczekiwaniach, w ubiegłym roku pojawiło się na pozycji trzeciej, bardzo wysoko - zwracała uwagę szefowa MKiŚ.
Minister dziękowała wszystkim zaangażowanym "w ten niezwykle ważny projekt, za nie tylko dotrzymywanie tempa pracy, ale nawet za przekraczanie pozytywne, tych zaplanowanych terminów". - Ta dzisiejsza umowa, to jest kolejny etap współpracy pomiędzy spółkami. Bardzo dziękuję prezesom i wszystkim zespołom zaangażowanym w realizację tego projektu - mówiła Anna Moskwa. - Ta umowa czyni ten projekt jeszcze bardziej możliwym - dodała.
Szefowa MKiŚ dziękowała również ambasadorowi USA w Polsce Markowi Brzezinskiemu "za wspieranie tej współpracy". - Za to, że możemy zawsze liczyć nie tylko na dobre słowo, ale na realne wsparcie tego projektu - podkreślała minister Moskwa.
Ambasador USA w Polsce o bezpieczeństwie energetycznym
Mark Brzezinski mówił, że nie ma ważniejszego obszaru współpracy gospodarek niż energia. Ambasador USA dodał, że bezpieczeństwo energetyczne to bezpieczeństwo narodowe, a elektrownia jądrowa w Polsce będzie znaczącym czynnikiem wzmacniającym bezpieczeństwo energetyczne, zmniejszającym emisję gazów cieplarnianych i poprawiającym jakość powietrza.
- Dużo ciężkiej pracy jeszcze przed nami, ale jestem przekonany, że jeżeli podwoimy nasze wysiłki, będziemy jeszcze bliżej ze sobą współpracować. Na pewno zrealizujemy obietnicę, którą złożyliśmy względem naszych obywateli, a była to obietnica czystej, bezpiecznej energii atomowej - powiedział ambasador USA w Polsce.
Brzezinski podczas przemówienia podziękował w imieniu rządu Stanów Zjednoczonych premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za jego "niezwykle istotną współpracę, dzięki czemu ten (...) istotny, wręcz krytyczny element w ramach strategicznych relacji polsko-amerykańskich poszedł naprzód".
Co zawiera umowa?
Umowa obejmuje 10 głównych obszarów merytorycznych, m.in. opracowanie szczegółowego modelu realizacji inwestycji, przygotowanie oceny bezpieczeństwa, programu kontroli jakości, oraz identyfikację potencjalnych dostawców, z naciskiem na firmy z Polski. Umowa ma pozwolić na rozpoczęcie przez PEJ i Westinghouse pierwszych prac przedprojektowych, zanim dojdzie do uzgodnienia umowy wykonawczej.
Według informacji PEJ umowa zakłada także przygotowanie zasad zewnętrznego finansowania projektu, czyli wstępne oszacowanie jego wartości.
Elektrownia jądrowa w Polsce - termin
- Przed nami kolejne ważne decyzje. Projekt idzie zgodnie ze ścieżką, decyzja środowiskowa jest projektowana. Wbrew wszelkim obawom, wszelkie konsultacje środowiskowe z naszymi zagranicznymi partnerami, które odbywamy, kończą się pozytywnie. Kolejne etapy tych konsultacji są realizowane - zapewniała minister klimatu.
- Projekt jest nie tylko zgodny z harmonogramem, ale w trybie przyspieszonym, i takie tempo obiecujemy, wspólnie z naszymi partnerami, do końca tego projektu utrzymać. Tak, żebyśmy mogli co najmniej te 3750 MWe dostarczyć do polskiego systemu energetycznego w 2032, a w 2026 rozpocząć wspólną budowę - mówiła Anna Moskwa.
Preferowaną lokalizacją jest Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo w powiecie wejherowskim w województwie pomorskim.
Finansowanie budowy
Minister klimatu i środowiska poinformowała, że prace nad modelem finansowym dla elektrowni jądrowej toczą się na poziomie spółki PEJ, pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, resortu klimatu i zespołu ds. energetyki jądrowej. Jak zaznaczyła, po zakończeniu tych prac podpisana zostanie umowa z doradcą ds. modelu finansowego.
- Jesteśmy w dialogu ze stroną amerykańską w celu uzgodnienia amerykańskiego zaangażowania w projekt. (...) Rozmawiamy też z zewnętrznymi partnerami finansowymi - oświadczyła minister Moskwa.
Źródło: TVN24 Biznes, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock