"Lasy już zostały sprywatyzowane przez partię Zbigniewa Ziobro", "są upartyjnione w stu procentach", "należy też zadbać o to, żeby z Polski nie wyjeżdżało nieprzetworzone drewno" - mówili przedstawiciele głównych komitetów wyborczych w trakcie debaty w telewizji rządowej. Ekonomista Sławomir Kalinowski z Polskiej Akademii Nauk zwrócił uwagę na dane Głównego Urzędu Statystycznego, które pokazują znaczny wzrost eksportu drewna z Polski w ostatnich latach.
W trakcie przedwyborczej debaty zorganizowanej w telewizji rządowej kandydaci odpowiadali na pytanie o prywatyzację Lasów Państwowych.
Lasy "upartyjnione w stu procentach"
Szymon Hołownia (Trzecia Droga) w odpowiedzi stwierdził, że lasy "już zostały sprywatyzowane przez partię Zbigniewa Ziobro, która wyciąga stamtąd pieniądze na różnego rodzaju hece polityczne".
Donald Tusk (Koalicja Obywatelska) stwierdził, że lasy "upartyjnione już w stu procentach". - Najdroższe drewno, niedostępne drewno, polskie firmy meblarskie padają, polskie lasy jadą do Chin. Najwięcej rżną drzew w historii, a drzewo jest najmniej dostępne w historii. Za to będziecie odpowiadali, bo kto podnosi rękę na polskie lasy, ten podnosi rękę na ojczyznę - powiedział przedstawiciel największej partii opozycyjnej.
Oglądaj w TVN24 GO: Lasy SPrywatyzowane
Krzysztof Bosak, jeden z liderów Konfederacji, który reprezentował ją na debacie, stwierdził, że lasy "to są aktywa strategiczne dla całej gospodarki, nie należy ich sprzedawać, nie należy ich prywatyzować".
- Należy też zadbać o to, żeby z Polski nie wyjeżdżało nieprzetworzone drewno, bo to uderza w polską branżę drzewną, uderza w przemysł meblarstwa, w branżę eksportową. W tej chwili, niestety, tego drewna brakuje - podkreślił Bosak.
Premier Mateusz Morawiecki odpowiadając na pytanie o lasy zaatakował Donalda Tuska i oskarżył go o "niemieckość". - Gdyby PO doszła do władzy, to byłoby jak w Lidlu: tydzień niemiecki i linie lotnicze do Niemców, tydzień francuski i firmy energetyczne do Francuzów. Genów nie oszukasz, sprzedaliby lasy, Bałtyk i Tatry - powiedział Morawiecki.
Czytaj także w Konkret24: Senator publikuje dane o eksporcie drewna: "Nieprawdopodobne?" Jest jeszcze gorzej
Sprzedaż drewna za rządów PiS
Do kwestii sprzedaży drewna z polskich lasów odniósł się w serwisie X (dawniej Twitter) ekonomista Sławomir Kalinowski z Polskiej Akademii Nauk. W przygotowanej grafice powołał się na dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).
"Jak wzrósł eksport drewna za czasów rządzącej koalicji? W szczytowym okresie (w 2018 roku), było to 121,8 mln ton rocznie!" - napisał.
Jak dodał, do lipca 2023 roku sprzedano 50 mln ton drewna, czyli ponad połowę tego co sprzedano w zeszłym roku.
Czytaj także: Politycy i spółki. "Do wszystkich partyjnych tłustych kotów mam jedno przesłanie: pakujcie kuwety"
Apel branży o "natychmiastową interwencję"
Pod koniec lipca 2023 roku przedstawiciele branży drzewnej wystosowali list do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym apelowano o "natychmiastową interwencję i decyzje w celu poprawy sytuacji na rynku sprzedaży surowca drzewnego z lasów należących do Skarbu Państwa".
Jak napisano, "zaniechanie działań wspomagających naszą branżę w najbliższych tygodniach spowoduje dalsze, zwielokrotnione zwolnienia pracowników".
"Jednym z głównych powodów tak trudnej sytuacji jest utrata konkurencyjności naszych produktów, na którą największy wpływ ma cena surowca drzewnego z lasów państwowych, kluczowego w koszcie wytworzenia. Obecnie mamy najdroższe drewno w Europie, dodatkowo pozbawianego systematycznie certyfikacji FSC, która dla wielu firm jest niezbędna dla zachowania sprzedaży na rynkach eksportowych" - stwierdzono.
"Jako jedyni w Europie dysponujemy lasami, które w większości są własnością Skarbu Państwa. Powinno nas to chronić i wyróżniać, a jest zupełnie odwrotnie. Obecne działania Lasów Państwowych, o czym mówi się wprost na spotkaniach z Dyrekcją Generalną LP, są nakierowane na maksymalizację cen sprzedaży. Dla LP bez znaczenia jest, czy drewno będzie spalone czy wyeksportowane, liczy się zysk" - dodano.
Źródło: TVN24 Biznes, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock