Ekspert: GUS marnotrawi miliardy złotych. Traci rynek nieruchomości i start-upy

GUS kosztuje krocie, ale dane statystyczne, które zbiera, mogłyby też przynieść miliardy gospodarce. Jednak Urząd udostępnia je w nieprzyjazny sposób, uważa Maciej Bukowski z WISETVN24 BiŚ

GUS kosztuje krocie, ale dane statystyczne, które zbiera, mogłyby też przynieść miliardy gospodarce. Skorzystaliby na tym np. inwestorzy na rynku nieruchomości czy twórcy start-upów. Jednak urząd udostępnia je w nieprzyjazny sposób, uważa Maciej Bukowski z WISE. GUS nie zgadza się z zarzutami i przekonuje, że dzieli się danymi w sposób nowoczesny.

- Doszło do tego, że polscy użytkownicy, chcący skorzystać z polskich danych statystycznych, pobierają je z baz Eurostatu (statystyki UE), do których nasz GUS przesyła dane w surowej formie, nieopracowane - wytykał dr Maciej Bukowski z Warszawskiego Instytutu Studiów Ekonomicznych w rozmowie z PAP. Jak mówił, bazy Eurostatu zawierają hurtowe ilości danych i są bardzo przyjazne dla użytkownika. Użytkownicy mogą ściągnąć sobie zarówno część danych, jak i całą bazę.

Skorzystaliby wszyscy?

- Tak samo robią to inne urzędy statystyczne, np. w USA. Dzięki temu różne firmy, które mają pomysły jak przetworzyć całą lub część tej bazy, mogą to robić. W Polsce nie - podkreślił. Sam GUS uznał jednak te uwagi za nietrafione i jak stwierdził w odpowiedzi przesłanej na pytania PAP, "w dobie dynamicznego rozwoju Internetu i narzędzi informatycznych nie wydaje się znacząco istotne, czy dane dotyczące Polski pobierane są z bazy Eurostatu czy z bazy krajowej GUS". Dr Bukowski z WISE zgłosił jednak także inne zastrzeżenia do sposobu, w jaki urząd udostępnia dane. - Główny Urząd Statystyczny zbiera ogromnie dużo danych o prawie wszystkich dziedzinach życia w Polsce, ale udostępnia je przede wszystkim za pośrednictwem swoich opracowań takich jak Rocznik Statystyczny w formie plików pdf, a nie jako nadające się do cyfrowej obróbki bazy danych. Hurtownia danych udostępnianych przez GUS jest niedostatecznie zaopatrzona i trudna w użyciu. To ogromna bariera do wykorzystania tych danych - mówił ekspert. Jak dodał, jeśli już GUS coś udostępnia, to robi to niekonsekwentnie, często zmieniając m.in. formaty plików i informacji, którymi się posługuje. Zaznaczył przy tym, że dane z Eurostatu nie zastąpią Polakom danych GUS, bo polski urząd zbiera znacznie więcej informacji niż te, które są przekazywane na potrzeby europejskich statystyk. Jako przykład wskazał organizowany przez GUS raz na 10 lat Narodowy Spis Powszechny. - Spisuje się wówczas nas wszystkich, wszystkie mieszkania. Koszt takiej operacji przekracza miliard złotych. Tymczasem GUS nie udostępnia tych danych, ani nawet jakiejś ich zanonimizowanej lecz statystycznie reprezentatywnej próby. To są dane publiczne, państwo za nie płaci i potem używa ich tylko raz - przez GUS. Urząd opublikuje kilka raportów, wyciągnie trochę wniosków o naturze statystycznej przeskalowując tu i ówdzie coś w swoich bazach, ale to wszystko, co obywatel zyskuje za miliard złotych, które na to wydał. Publikacje GUS są wartościowe i zawierają wiele użytecznych informacji, ale gdyby udostępnić całą bazę danych, albo chociaż próbę reprezentatywną z tej bazy danych z kilkudziesięcioma tysiącami rekordów, to mielibyśmy nieocenione źródło wiedzy dla nauki i podmiotów gospodarczych, które wykorzystałyby one w sposób wielokrotnie doskonalszy od GUS - podkreślił Bukowski. Według eksperta mogłyby z nich skorzystać niemal wszystkie firmy, które zyskałyby lepszą informację na temat swojego otoczenia. - To byłaby nieoceniona wiedza choćby dla inwestorów na rynku nieruchomości, którzy dzięki temu mogliby podejmować lepsze decyzje lokalizacyjne i inwestycyjne - zauważył Bukowski. Jak powiedział, surowe dane byłyby także istotnym materiałem dla start-upów, które mogłyby dzięki nim wytworzyć nowe serwisy.

Odpowiedź GUS-u

GUS przekonuje jednak, że udostępnia dane w szerszym zakresie niż opisuje to dr Bukowski i odrzuca jego zarzuty. Według Urzędu Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań został przeprowadzony z zachowaniem przepisów unijnego rozporządzenia - zarówno w kwestii metody, jak również zakresu tematycznego oraz sposobu przekazywania danych. - Zakres opracowanych danych zaspokajał również potrzeby krajowe - zapewnił urząd. Jak dodał, z uwagi na duże zainteresowanie środowisk naukowych dostępem do danych jednostkowych ze Spisu Powszechnego z 2011 r., "umożliwiono dostęp do zanonimizowanych danych jednostkowych zebranych podczas NSP 2011, przez specjalnie przygotowane w GUS stanowisko pracy NAUKOWIEC." - Publikacje z NSP 2011 dostępne są na stronie internetowej statystyki publicznej, uzupełnione są plikami xls umożliwiającymi użytkownikowi prowadzenie samodzielnych analiz. (...) Z każdego badania statystycznego realizowanego przez GUS wydawane są publikacje tematyczne, uwzględniające szerszy zakres informacji niż w Roczniku Statystycznym RP, który zawiera również dane otrzymane przez GUS od innych urzędów publicznych prowadzących statystyki we właściwym sobie zakresie - poinformował GUS. Oprócz tego - jak podał urząd - interdyscyplinarne dane statystyczne dostępne są w Bazie Danych Lokalnych, Systemie Monitorowania Rozwoju STRATEG, Platformie Analitycznej SWAiD, Bazie Demografia, Bazie Handlu Zagranicznego czy Portalu Geostatycznym. Wymienione bazy danych dostępne są bez specjalnie dedykowanego dostępu dla użytkownika na stronie Urzędu. - Jeśli bazy danych ani publikacje nie zaspokajają potrzeb informacyjnych użytkownika, może on zwrócić się do GUS z indywidualnym zamówieniem - podał GUS. Urząd odrzuca także zarzuty Macieja Bukowskiego dotyczące nadmiernego powoływania się na tajemnicę statystyczną, by nie udostępniać danych. - Oprócz przyzwyczajeń GUS, jako typowej polskiej instytucji publicznej, problemem jest także tajemnica statystyczna, którą w Polsce nadmiernie się fetyszyzuje. Podobnie jak ochrona danych osobowych, doprowadzona u nas niemal do absurdu. W rezultacie dane publiczne, na które wydajemy masę pieniędzy, nie są udostępniane - zaznaczył ekonomista. Zdaniem urzędu to niesłuszny pogląd. - Tajemnica statystyczna służy ochroną przede wszystkim podmiotom gospodarczym i osobom biorącym udział w badaniach. (...) W ocenie GUS nie jest to absurdem, lecz niezbędną i konieczną gwarancją dla podmiotów sprawozdawczych przekazujących statystyce publicznej dane, które wcześniej, obecnie jak i w przyszłości podlegały i podlegać będą ochronie prawnej - podał GUS.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiŚ

Pozostałe wiadomości

Do 20 maja przedsiębiorcy, którzy rozliczają się w oparciu o podatek liniowy, skalę podatkową lub ryczałt ewidencjonowany powinni złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 rok.

Obowiązek w sprawie składki zdrowotnej. ZUS wyjaśnia

Obowiązek w sprawie składki zdrowotnej. ZUS wyjaśnia

Źródło:
PAP

Kurs dolara spadł we wtorek poniżej 3,70 zł. Amerykańska waluta jest najtańsza od czterech lat. Uwagę inwestorów skupia konflikt prezydenta USA Donalda Trumpa z szefem amerykańskiego banku cantralnego.

Dolar najtańszy od czterech lat. "Erozja zaufania inwestorów"

Dolar najtańszy od czterech lat. "Erozja zaufania inwestorów"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2025 roku wyniosło 9055,92 złotego, co oznacza wzrost 7,7 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze w ujęciu rocznym spadło o 0,9 procent.

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Źródło:
PAP

Produkcja przemysłowa w marcu 2025 roku wzrosła o 2,5 procent w ujęciu rocznym, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 8,6 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Nowe dane z przemysłu. "Wiosna nie przyniosła dobrych wieści"

Nowe dane z przemysłu. "Wiosna nie przyniosła dobrych wieści"

Źródło:
PAP

Ponad 13 miliardów złotych wyniosła strata Narodowego Banku Polskiego za 2024 rok - wynika ze sprawozdania finansowego banku centralnego.

NBP na minusie. Ponad 13 miliardów straty

NBP na minusie. Ponad 13 miliardów straty

Źródło:
PAP

Uniwersytet Harvarda złożył pozew przeciwko prezydentowi Donaldowi Trumpowi. "Sprawa dotyczy próby wykorzystania przez rząd wstrzymania federalnych funduszy jako narzędzia do przejęcia kontroli" - czytamy w treści pozwu. Trump zamroził bowiem 2,3 miliarda dolarów dla tej uczelni.

Uniwersytet Harvarda pozwał administrację Trumpa

Uniwersytet Harvarda pozwał administrację Trumpa

Źródło:
PAP

Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się mocnymi spadkami głównych indeksów. Inwestorom nie podoba się atak prezydenta USA na prezesa Fed Jerome'a Powella, a także niepewność wokół polityki celnej Donalda Trumpa.

Czerwono na giełdzie. "Jesteśmy w zasadzie w powtórce COVID"

Czerwono na giełdzie. "Jesteśmy w zasadzie w powtórce COVID"

Źródło:
PAP

Firma kurierska DHL przekazała, że wstrzymuje dostawy części przesyłek do USA. Powodem jest "znaczny wzrost" biurokracji przy odprawie celnej, związany z wprowadzeniem nowego systemu celnego przez Donalda Trumpa.

Wstrzymują część dostaw do USA. Skutki decyzji Trumpa

Wstrzymują część dostaw do USA. Skutki decyzji Trumpa

Źródło:
PAP, BBC

Cła, kontrowersje wokół DOGE i straty wizerunkowe to koszmar dla Tesli i jej inwestorów - wskazują analitycy. Złe wyniki mogą dodatkowo pogrążyć spadające w ostatnim czasie akcje firmy Elona Muska - podał portal stacji CNN.

Gigant "wpadł w pułapkę". "Wina Muska"

Gigant "wpadł w pułapkę". "Wina Muska"

Źródło:
CNN

Chiny przestrzegają inne państwa przed "uleganiem" USA w rozmowach handlowych dotyczących ceł wprowadzonych przez Donalda Trumpa - informuje portal stacji BBC. Pekin grozi też innym krajom "krokami odwetowymi", jeśli porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi będą kosztem Chin.

Groźba Pekinu. "Chiny nigdy tego nie zaakceptują"

Groźba Pekinu. "Chiny nigdy tego nie zaakceptują"

Źródło:
BBC

Donald Trump zaapelował do światowych liderów i biznesmenów, by "budowali w Ameryce", aby uniknąć ceł. Prezydent USA dodał, że naprawa błędów "dziesięcioleci nadużyć" nie będzie łatwa.

Trump: to nie będzie dla nich łatwe

Trump: to nie będzie dla nich łatwe

Źródło:
PAP

Papież Franciszek rozpoczął reformę Banku Watykańskiego, by po latach skandali i zarzutów o pranie pieniędzy dostosować go do międzynarodowych standardów i wartości Kościoła - opisał Bloomberg. Agencja wyjaśniła, że w watykańskiej instytucji wprowadzono między innymi publikację rocznych raportów, bardziej rygorystyczne zarządzanie i regulacje zapewniające przejrzystość.

Tak papież Franciszek zreformował finanse Watykanu

Tak papież Franciszek zreformował finanse Watykanu

Źródło:
Bloomberg

Zyskująca na popularności czekolada dubajska przyczyniła się do wzrostu popytu na pistacje. To z kolei doprowadziło do wzrostu cen tych orzechów - wskazał "Financial Times". Według dziennika w ciągu roku pistacje zdrożały o jedną trzecią.

Nowy trend. Ceny wystrzeliły

Nowy trend. Ceny wystrzeliły

Źródło:
PAP

Produkcja cementu to jedno z głównych źródeł emisji gazów cieplarnianych w Polsce. W 2022 roku odpowiadał za ponad 20 procent emisji przemysłowych - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. W dekarbonizacji sektora pomóc mają nowe technologie, takie jak wychwyt i magazynowanie CO2.

Sektor z problemami. "Dodatkowe wyzwanie"

Sektor z problemami. "Dodatkowe wyzwanie"

Źródło:
PAP

W najbliższych tygodniach można spodziewać się umocnienia polskiej waluty do około 4,25 złotego za euro - uważa Mirosław Budzicki, strateg z banku PKO BP. Jego zdaniem przyczyni się do tego uspokojenie sytuacji wokół ceł i złagodzenie oczekiwań co do obniżki stóp procentowych.

Co ze złotym i stopami procentowymi? "Rynek się zorientuje, że przesadził"

Co ze złotym i stopami procentowymi? "Rynek się zorientuje, że przesadził"

Źródło:
PAP

30-letnia Lucy Guo to najmłodsza kobieta na świecie, która sama dorobiła się miliarda dolarów - podał "Forbes". Współzałożycielka Scale AI odeszła z firmy wiele lat temu, ale zatrzymała jakże wartościowe teraz udziały.

Przebiła Taylor Swift. Oto najmłodsza z miliarderek

Przebiła Taylor Swift. Oto najmłodsza z miliarderek

Źródło:
"Forbes"

Branża turystyczna w Izraelu i na terytoriach palestyńskich jest w kryzysie. Sklepikarze z Jerozolimy obwiniają wojnę, na co wskazują też dane. W 2024 roku do Izraela przyjechał niecały milion osób z zagranicy, a jeszcze w 2019 roku turystów było ponad 4,5 miliona.

Branża w kryzysie. "Nie ma praktycznie żadnych klientów"

Branża w kryzysie. "Nie ma praktycznie żadnych klientów"

Źródło:
PAP

Nałożone przez USA cła oraz rosnące wydatki publiczne w Niemczech mogą wpłynąć na wzrost inflacji - stwierdził członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego Madis Muller.

Członek EBC o wpływie ceł na inflację

Członek EBC o wpływie ceł na inflację

Źródło:
PAP

Firmy z Chin są obecne w jednej trzeciej portów w Afryce. Tak duże zaangażowanie państwowych spółek daje Chińczykom większe wpływy niż w jakimkolwiek innym miejscu na świecie.

Są w co trzecim porcie Afryki. Amerykanie wskazują powody

Są w co trzecim porcie Afryki. Amerykanie wskazują powody

Źródło:
PAP

Ukraina może być zmuszona do importowania 6,3 miliarda metrów sześciennych gazu. Zapasy surowca spadły do rekordowo niskiego poziomu - oświadczył Serhij Makohon, były szef niezależnego Operatora HTS Ukrainy.

Problem Ukrainy. "Najniższy w historii" poziom zapasów

Problem Ukrainy. "Najniższy w historii" poziom zapasów

Źródło:
PAP

National Gallery w Londynie zorganizowało loterię. Zwycięzca spędzi noc wśród arcydzieł van Gogha, Renoira oraz Moneta. Zgłoszenia można składać do 28 kwietnia.

Noc w muzeum. "To prawdziwa okazja"

Noc w muzeum. "To prawdziwa okazja"

Źródło:
PAP

Zegarek kieszonkowy należący do pasażera Titanica trafi na aukcję. Szacuje się, że jego cena może osiągnąć nawet 50 tysięcy funtów, czyli około 250 tysięcy złotych.

Wyjątkowa aukcja. Zegarek z Titanica na sprzedaż

Wyjątkowa aukcja. Zegarek z Titanica na sprzedaż

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto nie odnotowano głównej wygranej. Kumulacja rośnie do 12 milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 19 kwietnia 2025 roku.

Wyniki Lotto. Szóste takie losowanie z rzędu

Wyniki Lotto. Szóste takie losowanie z rzędu

Źródło:
tvn24.pl

Chaotyczna polityka Donalda Trumpa może spowodować, że dojdzie do stabilizacji relacji Unia Europejska - Chiny. Grzegorz Stec, szef brukselskiego biura think tanku MERICS, uważa, że "teraz zmienił się kontekst i Pekin próbuje to wykorzystać".

Analityk: taki jest cel Chin

Analityk: taki jest cel Chin

Źródło:
PAP

Prawie 50 tysięcy modeli Alfa Romeo Tonale i Dodge Hornet zostało wycofanych z amerykańskiego rynku przez właściciela marek - Chryslera.

Gigant wycofuje prawie 50 tysięcy aut

Gigant wycofuje prawie 50 tysięcy aut

Źródło:
Reuters

Jest rok 2025. Niemal cała Kanada jednoczy się na skutek działań administracji Trumpa. Niemal, bo jest wyjątek, jedna prowincja, która nie chce działań odwetowych i grozi separacją w razie wygranej Partii Liberalnej w wyborach federalnych 28 kwietnia - to Alberta.

Cła Trumpa jednoczą Kanadę. Jest jednak wyjątek

Cła Trumpa jednoczą Kanadę. Jest jednak wyjątek

Źródło:
PAP

Międzynarodowa turystyka w USA "szybko upada", a miejsca pracy związane z tą branżą "są zagrożone" - wynika z raportu serwisu Axios, na który powołuje się stacja MSNBC. To efekt polityki Donalda Trumpa, ale nie pomaga także Marco Rubio, sekretarz stanu USA, który stwierdził, że "wizyta w Ameryce to nie prawo" a "przywilej". 

Administracja Trumpa "rozpoczęła wojnę z turystyką". Ta "szybko upada", kolejne miejsca "zagrożone"

Administracja Trumpa "rozpoczęła wojnę z turystyką". Ta "szybko upada", kolejne miejsca "zagrożone"

Źródło:
MSNBC

W Pekinie odbył się pierwszy półmaraton, w którym udział wzięli nie tylko ludzie, ale także humanoidalne roboty. Wśród tych drugich wygrał Tiengong Ultra, który trasę 21 kilometrów pokonał w 2 godziny, 40 minut i 42 sekundy.

Ludzie i roboty. Pierwsze takie zawody na świecie

Ludzie i roboty. Pierwsze takie zawody na świecie

Źródło:
PAP