Rekordowo niski deficyt, ale ekonomiści ostrzegają

Z kraju

Szydło: obietnice PiS w 2019 roku pochłoną około 20 miliardów złotychtvn24
wideo 2/5

Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2018 roku wyniósł 0,4 procent Produktu Krajowego Brutto wobec 1,5 procent PKB w 2017 roku - podał w poniedziałek we wstępnym szacunku Główny Urząd Statystyczny.

Z danych opublikowanych przez GUS wynika także, że dług sektora finansów publicznych wyniósł w 2018 roku 48,9 procent PKB wobec 50,6 procent PKB w 2017 roku.

Deficyt rekordowo niski

Jak podają analitycy PKO BP, deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych na poziomie 0,4 proc. PKB jest "rekordowo niski".

"To najbliżej zrównoważonych finansów państwa co najmniej od czasów transformacji" - czytamy także we wpisie ekonomistów ING Banku Śląskiego na Twitterze.

Eksperci ING zwrócili jednocześnie uwagę na rosnące wydatki związane związane z nowymi obietnicami Prawa i Sprawiedliwości. Wśród nich pojawiły się między innymi 500 plus na pierwsze dziecko, zwolnienie z podatku dochodowego osób poniżej 26. roku życia i trzynasta emerytura.

W sumie nowe programy będą kosztować, według Kancelarii Premiera, od 37,3 miliarda do 42,3 miliarda złotych rocznie.

"Niestety nowe propozycje wydatkowe rządu spowodują, że deficyt znowu wzrośnie nawet do 2,5 procent PKB w 2020" - prognozują ekonomiści ING Banku Śląskiego.

To poziom bliski 3-procentowej unijnej granicy, po której na państwo może zostać nałożona procedura nadmiernego deficytu.

Procedura nadmiernego deficytu to narzędzie dyscyplinujące rządy, które nie prowadzą odpowiedniej polityki fiskalnej. W trakcie obowiązywania procedury rząd nie może przyjmować projektów ustaw zakładających ulgi i obniżki, których skutkiem może być zmniejszenie dochodów finansów publicznych oraz takich, które powodowałyby zwiększenie wydatków państwa w ramach obowiązujących przepisów.

Polska była objęta procedurą nadmiernego deficytu w latach 2004–2008 i 2009–2015.

"Napięcia w gospodarce"

Zdaniem ekonomistów Citi Handlowego realizacja obietnic PiS niesie pewne ryzyko dla gospodarki. "Pobudzanie wzrostu gospodarczego poprzez łagodną politykę fiskalną w momencie, kiedy wzrost jest jeszcze stosunkowo wysoki i wciąż powyżej potencjału, może zwiększać napięcia w gospodarce. Ponadto, mimo okresu wciąż dobrej koniunktury, wykorzystywane są rezerwy fiskalne, które mogłyby się przydać w okresie głębszego spowolnienia" - napisali w raporcie analitycy. "Jednocześnie program zakłada wzrost wydatków sztywnych, co tym bardziej będzie utrudniać potencjalną odpowiedź ze strony polityki fiskalnej na szoki w gospodarce w przyszłości" - dodano. "W bazowym scenariuszu przewidujemy, że program fiskalny może okazać się wyzwaniem, ale Ministerstwu Finansów uda się uniknąć w tym roku nowelizacji budżetu, a budżet wesprze dodatkowo zysk NBP lub dodatkowe dywidendy ze spółek Skarbu Państwa" - napisano w raporcie. "Sądzimy, że deficyt sektora rządowego i samorządowego może wzrosnąć w tym roku do 1,9 proc. PKB. Przyszły rok wydaje się jednak jeszcze trudniejszy, a deficyt może wzrosnąć nawet do 2,7 proc. PKB. W przypadku głębszego spowolnienia za granicą istnieje jednak ryzyko przekroczenia progu 3 proc. PKB, co groziłoby otwarciem procedury nadmiernego deficytu wobec Polski" - dodano.

Podczas konferencji w ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki mówił, że deficyt sektora finansów publicznych w latach 2019-2020 ukształtuje się w przedziale 2-3 proc. PKB, ale nie przekroczy unijnego kryterium 3 proc. PKB.

Autor: mb//dap / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: