Darmowy rachunek uderzy w banki. Uszczupli ich zyski

Z kraju

ShutterstockOdsetek nieubankowionych Polaków szacuje się na 20-23 proc.

Co piąty Polak nie ma konta bankowego. Ma to zmienić udostępnienie bezpłatnych rachunków. Banki obawiają się jednak utraty dochodów – informuje "Rzeczpospolita".

Obowiązek udostępnienia przez wszystkie banki oraz SKOK do oferty darmowego konta wynika z wymogów unijnych. Celem zmian jest umożliwienie klientom nieposiadającym rachunku płatniczego, czyli tzw. nieubankowionym, dostępu do konta oraz podstawowych usług płatniczych.

Dla kogo?

Odsetek nieubankowionych Polaków szacuje się na 20-23 proc. Ministerstwo Finansów uspokaja, że usługi związane z takim rachunkiem mają mieć charakter podstawowy, możliwie prosty i oferowany osobom niekorzystającym dotychczas z usług bankowych. Bankowcy mają jednak obawy. - W założeniach unijnej dyrektywy taki rachunek ma być skierowany do grup nieubankowionych, natomiast wstępna propozycja resortu finansów udostępniała go każdemu, kto nie ma w danej chwili konta. Przy tak skonstruowanych przepisach można byłoby więc zamknąć dotychczasowe płatne konto i otworzyć nowe, darmowe - mówi Paweł Widawski, dyrektor zespołu systemów płatniczych i bankowości elektronicznej w Związku Banków Polskich.

Autor: msz/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock