Daniel Obajtek prezesem spółki Energa na dłużej

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP
Joanna Maćkowiak-Pandera o sytuacji na rynku energetycznym
Joanna Maćkowiak-Pandera o sytuacji na rynku energetycznymTVN24
wideo 2/9
TVN24Joanna Maćkowiak-Pandera o sytuacji na rynku energetycznym

Daniel Obajtek został powołany do czasowego pełnienia funkcji prezesa spółki Energa decyzją rady nadzorczej - przekazał zarząd firmy. Dodał, że Obajtek będzie sprawował obowiązki prezesa od 22 lipca do końca sierpnia, przy czym nie będzie pobierał za to wynagrodzenia.

19 kwietnia 2022 roku Daniel Obajtek został członkiem rady nadzorczej Energi. Rada nadzorcza spółki 21 kwietnia 2022 r. delegowała Obajtka do czasowego wykonywania czynności prezesa zarządu spółki VI bieżącej kadencji oraz VII kadencji do 21 lipca br.

Obajtek tymczasowym prezesem Energii

We wtorkowym komunikacie zarząd spółki Energa poinformował, że "Rada Nadzorcza Spółki w dniu 19 lipca 2022 roku postanowiła delegować Członka Rady Nadzorczej Spółki Pana Daniela Obajtka do czasowego wykonywania czynności Prezesa Zarządu Spółki VII kadencji na okres od dnia 22 lipca 2022 roku do dnia 31 sierpnia 2022 roku".

Jak dodano, Obajtek będzie wykonywał czynności prezesa spółki bez pobierania wynagrodzenia.

Daniel Obajtek od 6 lutego 2018 roku jest prezesem i dyrektorem generalnym PKN Orlen. Wcześniej, od 2017 do lutego 2018 roku, pełnił funkcję prezesa zarządu Grupy Energa.

Energa jest jedną z czterech największych krajowych spółek energetycznych i jednym z trzech największych dostawców energii elektrycznej w Polsce. Podstawowa działalność obejmuje wytwarzanie, dystrybucję, obrót energią elektryczną i cieplną oraz obrót gazem. Podmiotem dominującym w Grupie jest Energa z siedzibą w Gdańsku. 30 kwietnia 2020 r. dominującym akcjonariuszem Energi został PKN Orlen.

Kim jest Daniel Obajtek?

Daniel Obajtek jest prezesem zarządu i dyrektorem generalnym PKN Orlen od 6 lutego 2018 r. Wcześniej, od 2017 do lutego 2018 r., pełnił funkcję prezesa zarządu Grupy Energa. W latach 2016-2017 kierował Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Za prezesury Obajtka doprowadzono do przejęcia kapitałowego Grupy Energa. Obecnie trwa proces fuzji z Grupą Lotos i PGNiG.

Obajtek jest absolwentem Executive MBA organizowanego przez Gdańską Fundację Kształcenia Menedżerów i walidowanego przez IAE Aix-Marseille Graduate School of Management. Jest członkiem Rady Programowej Forum Ekonomicznego w Krynicy i przewodniczącym Rady Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Energa jest jedną z czterech największych krajowych spółek energetycznych i jednym z trzech największych dostawców energii elektrycznej w Polsce. Podstawowa działalność obejmuje wytwarzanie, dystrybucję, obrót energią elektryczną i cieplną oraz obrót gazem.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości